Wielkanocne tradycje: dlaczego malujemy pisanki i oblewamy się wodą?

Wielkanoc 2023 zbliża się wielkimi krokami. Wiele osób już na kilka tygodni przed świętami rozpoczyna przygotowania do tych ważnych dni. Wiosenne porządki, sporządzanie zakwasu na żurek, przemyślana organizacja wielkanocnego śniadania, przygotowywanie pięknych kompozycji na Niedzielę Palmową czy malowanie pisanek to tylko niektóre z wielkanocnych tradycji. Czy znasz je wszystkie i wiesz, skąd pochodzą? Wielkanocne tradycje

Własnoręczne kompozycje na Niedzielę Palmową

Niedziela Palmowa obchodzona jest tydzień przed Wielkanocą. To wtedy wierni podążają do kościołów, niosąc w rękach różnokolorowe palmy, symbolizujące zmartwychwstanie i nieśmiertelność duszy.

Wyświęconą palmę ustawia się w widocznym miejscu domu, aby chroniła mieszkańców, a dodatkowo służyła za piękną dekorację. Według tradycji po świętach należy ją spalić.

Możesz kupić gotową palmę, jednak bardzo popularne jest przygotowywanie własnych kompozycji: z wierzbowych gałązek, bibuły, papieru, żywych lub suszonych kwiatów, źdźbeł traw i kłosów zbóż.

Warto wiedzieć, iż w wielu polskich miastach odbywają się coroczne konkursy na najdłuższą i najpiękniejszą wielkanocną palmę.

Jak zrobić wielkanocne pisanki?

Barwione i zdobione jaja to nieodłączny element Wielkanocy. Pisanki i kraszanki pojawiają się w wielkanocnych koszyczkach, wykorzystywane są także w różnego rodzaju stroikach świątecznych.

Jest wiele sposób na ich dekorowanie, m.in. malowanie, barwienie, wyklejanie czy wydrapywanie.

Najprostszą formą pisanek są kraszanki, czyli jajka pomalowane na jeden kolor. Łatwą i szybką metodą na ich uzyskanie jest umieszczenie jaj w gorącej wodzie z zawartością specjalnego barwnika. Dodanie do roztworu łyżki octu sprawi, że kolory będą intensywniejsze i dłużej się utrzymają. Zobacz, jak przygotować oryginalne kraszanki z wykorzystaniem włóczki i wosku!

Ciągle popularnym i ekologicznym sposobem na barwienie pisanek jest gotowanie jaj w łupinach cebuli. Znasz więcej naturalnych barwników do pisanek? Aby otrzymać inne kolory, możesz użyć także soku z buraków, kurkumy lub łupin orzecha włoskiego.

Po zabarwieniu jajek możesz użyć igły, szydełka lub małego nożyka i wydrapać na nich pożądane wzory. W sklepach znajdziesz także naklejki winylowe, które umieszcza się na jajach jeszcze przed ich barwieniem. Po ich pomalowaniu nalepki odkleja się, a na jajach ukazują się ciekawe kompozycje. Jeśli podoba ci się ta opcja, ale nie dysponujesz winylowymi naklejkami, różne wzory możesz wykonać z papieru samoprzylepnego.

Jeżeli ty i twoi domownicy lubicie artystyczne wyzwania, zorganizujcie domowy konkurs na najładniejszą pisankę. Wykorzystajcie farby plakatowe i akrylowe, mazaki, włóczkę, cekiny – co tylko chcecie!

Święcenie pokarmów – co włożyć do wielkanocnego koszyczka?

Jedną z wielkanocnych tradycji jest święcenie pokarmów w Wielką Sobotę. Zawartość święconki może różnić się w zależności od regionu. Najczęściej jednak do wielkanocnego koszyczka wkładamy:

  • jajka,
  • chleb,
  • wędlinę,
  • sól i pieprz,
  • chrzan,
  • kawałek ciasta, np. babki piaskowej.

Śniadanie wielkanocne rozpoczyna się od złożenia świątecznych życzeń i podzielenia się jajkiem.

Lany poniedziałek – historia śmigusa-dyngusa

W dawnych czasach w świąteczny poniedziałek królowały dwa zwyczaje: śmigus – smaganie wierzbowymi witkami po nogach i oblewanie zimną wodą oraz dyngus – unikanie oblewania wodą w zamian za otrzymanie pisanki, przysmaku ze świątecznego stołu lub innego podarku.

Dziś, gdy mówimy o śmigusie-dyngusie, mamy na myśli jeden zwyczaj – oblewanie się wodą w drugi dzień Wielkanocy. Według tradycji woda symbolizuje oczyszczenie – zarówno fizyczne, jak i duchowe.

Artykuły spożywcze
Drogeria, kosmetyki i zdrowie
Zakupy niecodzienne
Dom i ogród
Wyposażenie domu