Tradycje wielkanocne – jakie zwyczaje pielęgnuje się w Polsce?

Czy tradycje wielkanocne wciąż pielęgnowane są w Polsce? Wielkanoc to niewątpliwie jedno z najważniejszych świąt chrześcijańskich, które niesie za sobą bogatą tradycję i zwyczaje, które od wieków kształtują życie ludzi w różnych krajach na świecie. W Polsce Święta Wielkanocne są wyjątkowo barwne i przepełnione pięknymi tradycjami – zdecydowanie warto poznać je nieco bliżej. Kiedy obchodzimy Święta Wielkanocne? Jakie tradycje wciąż są pielęgnowane w Polsce? Sprawdzamy!Zwyczaje Wielkanocne

Kiedy są Święta Wielkanocne?

Wielkanoc to najstarsze i najważniejsze chrześcijańskie święto. Pierwszy dzień Świąt to Niedziela Wielkanocna. Upamiętnia mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa, a także odkupienie ludzkich grzechów. W tym dniu rodziny spotykają się przy wspólnym stole, który ugina się od różnych tradycyjnych potraw – barszczu, mazurka, babki piaskowej, wędlin, jajek i wielu innych. Natomiast drugi dzień Świąt to znany wszystkim lany poniedziałek, z którego niezwykle cieszą się najmłodsi. W tym dniu ludzie wzajemnie oblewają się wodą. Warto wspomnieć o tym, że Wielkanoc co roku wypada w nieco innym terminie, są to Święta ruchome. Wynika to z faktu, że w IV wieku n.e. zdecydowano, że Święta te będą obchodzone w najbliższą niedzielę po pierwszej pełni księżyca wypadającej po nadejściu wiosny.

Jakie są tradycje wielkanocne w Polsce?

Zastanawiasz się, jakie są tradycje i zwyczaje wielkanocne, które pielęgnuje się w Polsce? Można wymienić między innymi:

 • pieczenie mazurków i innych tradycyjnych potraw,
 • uczestnictwo w nabożeństwach wielkanocnych,
 • dekorowanie domu na święta,
 • odwiedzanie grobów bliskich i składanie kwiatów na cmentarzach,
 • poszukiwanie ukrytych w domu lub ogrodzie pisanek,
 • wysyłanie do bliskich świątecznych kartek.

Wśród wielkanocnych zwyczajów można szczególnie wyróżnić 5 najpopularniejszych, do których należą świąteczne porządki, malowanie jaj, święcenie pokarmów, wielkanocne śniadanie z rodziną, a także oblewanie się wzajemnie wodą w lany poniedziałek. Przyjrzyjmy się im bliżej!

Poznaj 5 tradycji wielkanocnych

Najwyższy czas nieco lepiej omówić 5 tradycji wielkanocnych, które zostały wymienione powyżej. To właśnie one wciąż cieszą się ogromną popularnością i są kultywowane w wielu polskich domach.

 1. Zacznijmy od pewnego zwyczaju, który wprowadza się już kilka tygodni przed Wielkanocą. Mowa oczywiście o świątecznych porządkach. To czas gruntownego sprzątania domu, wyrzucania zbędnych rzeczy i przygotowywania domowej przestrzeni na przyjęcie gości. W tym kontekście bardzo dużą rolę odgrywają także świąteczne ozdoby i dekoracje, których oczywiście nie może zabraknąć – zajączki, jajka, kurczaczki i wiele innych barwnych elementów.
 2. Kolejną tradycją w polskich domach jest malowanie jaj wielkanocnych. To jedna z najbardziej popularnych tradycji w Polsce. Nie da się zaprzeczyć, że taka zabawa sprawia ogromną radość zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Można nawet powiedzieć, że to praktyka, która przekazywana jest z pokolenia na pokolenie – każdy może mieć swoje unikalne techniki malowania, aby tworzyć oryginalne wzory. Tradycyjnie jaja są malowane kolorowymi farbami, a także ozdabiane specjalnymi naklejkami i innymi elementami. Malowanie jaj to nie tylko zabawa, ale również wyraz kreatywności i radości z nadchodzących Świąt.
 3. Trzecią niezwykle ważną tradycją jest święcenie pokarmów. Wielka Sobota to czas, gdy w polskich domach przygotowywane są koszyczki z pokarmami. Tradycyjne produkty takie jak chleb, jaja, sól, kiełbasa, chrzan, babka wielkanocna i oczywiście baranek są umieszczane w ozdobnych koszyczkach i zabierane do kościoła, gdzie zostaną poświęcone przez księdza. Święcenie pokarmów ma symboliczne znaczenie, związane ze zmartwychwstaniem Chrystusa.
 4. Tradycyjne wielkanocne śniadanie to istotny element świątecznych obchodów w Polsce. Rodziny gromadzą się przy świątecznym stole, by wspólnie celebrować to wyjątkowe wydarzenie. Na stole nie może zabraknąć święconych potraw. Śniadanie wielkanocne to czas radości, wspólnego spożywania posiłku i składania sobie życzeń.
 5. Tradycją, którą chcemy omówić na koniec, jest oblewanie się wzajemnie wodą w lany poniedziałek, który znany również jako śmigus-dyngus. To dzień, który kończy okres świąteczny, a jednocześnie jest czasem wspaniałej zabawy dla młodszych i starszych. To właśnie w tym dniu ludzie oblewają się wzajemnie wodą w domach i na podwórkach.

Poznaj tradycje wielkanocne i przygotuj się na nadchodzące Święta!

Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami, zdecydowanie warto rozpocząć przygotowania do Świąt odpowiednio wcześnie. Powinieneś znaleźć czas nie tylko na świąteczne porządki, ale także zrobienie listy zakupów i przygotowanie tradycyjnych potraw. Z pewnością zgodzisz się z tym, że Święta Wielkanocne to wspaniały czas w roku, który przepełniony jest miłością do bliskich, długimi rozmowami i czasem spędzonym z rodziną. To chwila wytchnienia dla każdego, kto na co dzień ma wiele pracy i mało czasu dla siebie. Warto na chwilę się zatrzymać i wspólnie z rodziną celebrować te cudowne Święta.

Artykuły spożywcze
Drogeria, kosmetyki i zdrowie
Zakupy niecodzienne
Elektronika
Dom i ogród
Wyposażenie domu