Śmigus dyngus – kiedy jest i co oznacza?

Śmigus dyngus to wielkanocna tradycja, która kultywowana jest od setek lat. To zwyczaj polewania się wzajemnie wodą, który niezwykle cieszy szczególnie najmłodszych. Nie da się zaprzeczyć, że ta tradycja może dostarczyć sporo radości i być świetną zabawą. Obecna forma lanego poniedziałku zdecydowanie różni się od starych słowiańskich obrzędów. Kiedy jest śmigus dyngus i co właściwie oznacza? Sprawdzamy!Co oznacza śmingus dyngus

Śmigus dyngus – co oznacza?

Chcesz wiedzieć, co oznacza śmigus dyngus? Tradycja ta wywodzi się z dawnych obrzędów słowiańskich. Śmigus dyngus nazywany jest także lanym poniedziałkiem, a także lejkiem, oblewanką lub polewanką. To właśnie tego dnia chłopcy oblewali dziewczęta wodą, a nawet wrzucali je do rzeki. Dziś natomiast zarówno dorośli, jak i dzieci oblewają się wzajemnie wodą w domach i na podwórkach. To ciekawy zwyczaj, który jest źródłem radości, zabawy i uśmiechu. Każdy, niezależnie od wieku, może poczuć się jak dziecko, odrzucić na bok codzienność i dać się ponieść zabawie. Do polewania wodą wykorzystuje się specjalne zabawki w kształcie pistoletu, jajka i nie tylko. Niektórzy korzystają po prostu z butelki lub wiadra, wszystko zależy od kreatywności osób biorących udział w tej radosnej zabawie.

Kiedy jest śmigus dyngus?

Zastanawiasz się, kiedy jest śmigus dyngus? Otóż lany poniedziałek wypada w drugi dzień Świąt Wielkanocnych. Zgodnie z nazwą jest to zawsze Poniedziałek Wielkanocny. Jednak warto podkreślić, że omawiane Święta są ruchome, najwcześniej mogą wypaść 22 marca, a najpóźniej 25 kwietnia. Wynika to z faktu, że Wielkanoc obchodzona jest zawsze w najbliższą niedzielę po pierwszej pełni księżyca, która wypada po nadejściu wiosny. Niezależnie od konkretnej daty, pogoda zazwyczaj nie rozpieszcza, a polewanie się wodą na zewnątrz może być nieco ryzykowne. Jednak wielu osobom ten fakt wcale nie przeszkadza!

Skąd wziął się śmigus dyngus?

Tradycja śmigusa-dyngusa ma swoje korzenie w starożytnej kulturze słowiańskiej. Kiedyś śmigus odnosił się do obrzędu bicia brzozową lub wierzbową rózgą po nogach kobiety. Natomiast dyngus to zwyczaj, który polegał na odwiedzaniu bliskich w okresie świątecznym, zbierania żywności i składania życzeń. Te dwie tradycje stopniowo zaczęły się łączyć, tworząc znany dziś wszystkim śmigus dyngus, czyli lany poniedziałek. W tej formie początkowo był to zwyczaj, w którym młodzi mężczyźni polewali wodą swoje wybranki, wyrażając w ten sposób swoje zainteresowanie. Choć obecnie ta tradycja ma nieco inny wydźwięk, to zdecydowanie wciąż jest ciekawym i radosnym akcentem podczas Świąt Wielkanocnych.

Tradycje wielkanocne obok śmigusa dyngusa, które warto znać

Jednym z najbardziej charakterystycznych zwyczajów jest oczywiście święcenie pokarmów, które odbywa się w Wielką Sobotę. W specjalnie przygotowanych koszyczkach umieszcza się różnorodne produkty takie jak chleb, jajka, kiełbasę, sól i cukrowego baranka, aby zostały pobłogosławione przez księdza. Nie można także pominąć malowania świątecznych pisanek. Musisz wiedzieć, że wielkanocne jajka, malowane i dekorowane w różnorodne wzory, są symbolem nowego życia i odrodzenia. Zwyczajem, z którego szczególnie zadowoleni są najmłodsi, jest obdarowywanie dzieci drobnymi prezentami. W Polsce popularne są także tradycje związane z Wielką Niedzielą, kiedy to odbywają się uroczyste spotkania rodzinne przy wielkanocnym stole, na którym nie może zabraknąć żurku i wielu innych pysznych potraw. Wielkanocne obyczaje w Polsce obejmują również poszukiwanie jajek przez dzieci, a także uczestnictwo w uroczystych nabożeństwach. Wszystko to tworzy wyjątkową świąteczną atmosferę!

Święta Wielkanocne w rodzinnym gronie!

Święta Wielkanocne to wyjątkowy czas w ciągu roku. Wiele osób z ogromną niecierpliwością wyczekuje tych cudownych dni, które przepełnione są zadumą, ale także radością i miłością bliskich. Nie da się zaprzeczyć, że to właśnie te momenty, które pozwalają choć na chwilę się zatrzymać i spędzić czas z rodziną, są wyjątkowe i bezcenne. Z pewnością zgodzisz się z tym, że okres przedświąteczny może być nieco stresujący, szczególnie jeśli zamierzasz przyjmować rodzinę u siebie w domu.

Wracając jednak do przyjemności – wiesz już, kiedy wypada śmigus dyngus, co oznacza i że musisz się do tego dnia odpowiednio przygotować. Jeśli chcesz uczestniczyć w szalonych zabawach i razem z bliskimi polewać się wodą, mogą przydać Ci się drobne akcesoria takie jak pistolety lub jajka na wodę.

Artykuły spożywcze
Drogeria, kosmetyki i zdrowie
Zakupy niecodzienne
Dom i ogród
Wyposażenie domu