Kolorowe i pełne niespodzianek jajka faszerowane to wyjątkowo smaczna przystawka lub przekąska, która, choć kojarzy się głównie z Wielkanocą, jest świetnym uzupełnieniem menu serwowanego na przyjęciach i uroczystościach rodzinnych. Które przepisy najlepiej wypróbować? Jak zrobić i kiedy przygotować jajka faszerowane? Sprawdzamy!
Surowe jajka kurze są nieodłącznym składnikiem wielu przepisów stosowanych w domowych kuchniach od wielu lat. Dzięki swojej charakterystycznej strukturze pełnią przede wszystkim funkcję zagęstnika lub spoiwa wielu potraw, np. tradycyjnych mielonych, panierki w schabowych, makaronów, majonezów oraz niektórych sosów. Jajka są również popularnym dodatkiem w cukiernictwie i piekarnictwie, ponieważ nadają właściwą konsystencję niektórym ciastom, kremom i masom. Bez jajek nie byłoby najczęściej spożywanych na śniadanie sadzonych, gotowanych na miękko czy aromatycznej jajecznicy smażonej na pachnącym masełku.
Gotowane jajka są doskonałym dodatkiem do wielu zup, zwłaszcza żurku, botwiny albo czerwonego barszczyku. Po posiekaniu na niewielką kosteczkę wchodzą w skład pysznej pasty kanapkowej oraz wielu sałatek. Ten niezwykły produkt można również wykorzystać na inne sposoby. W okresie świątecznym lub na rodzinne przyjęcie warto przyrządzić pyszne jajka faszerowane, będące znakomitą przystawką przed daniem głównym lub smaczną przekąską serwowaną z dodatkiem świeżego pieczywa na tzw. zimnej płycie.
Faszerowane jajka to prawdziwy przysmak znany w tradycyjnej kuchni polskiej od wielu pokoleń. Choć prezentują się bardzo efektownie i sprawiają wrażenie skomplikowanych w przyrządzeniu, tak naprawdę jajka faszerowane należą do jednych z najłatwiejszych dań, z którym bez problemu poradzą sobie nawet osoby niemające doświadczenia w kuchni.
Jak zrobić i kiedy przygotować jajka faszerowane, które zachwycą nie tylko pięknym wyglądem, ale również nietuzinkowym smakiem? Przede wszystkim należy zacząć od obrania ze skorupki ugotowanych na twardo sztuk. Następnie jajka należy przeciąć na pół, łyżką delikatnie wyjąć żółtka i odłożyć je na bok, ponieważ mogą stać się częścią nadzienia. Teraz należy przystąpić do sporządzenia farszu według własnego smaku i upodobań kulinarnych. Wśród licznych przepisów dostępnych w książkach i na stronach internetowych najczęściej można znaleźć farsze warzywne, mięsne oraz jajeczne:
Jajka faszerowane w skorupkach podawane na gorąco można przygotować na dwa sposoby – smażąc na rozgrzanym oleju rozciętymi połówkami do dołu lub zapiekając w piekarniku. Aby całość się nie rozpadła w trakcie obróbki termicznej, farsz musi być dość zwarty i najlepiej pokryty bułką tartą z dodatkiem masła, która pomoże zachować wilgoć wewnątrz nadzienia.
Przygotowując taką efektowną przekąskę trzeba najpierw delikatnie przeciąć jajko na pół, a następnie wyjąć ugotowaną zawartość jajek tak, by nie niszczyć skorupek. Z białka, żółtka, szynki, szczypiorku i przypraw należy zrobić farsz i nim ponownie wypełnić skorupki. Usmażone lub pieczone jajka faszerowane najlepiej smakują na ciepło z dodatkiem świeżej zielonej cebulki, rzeżuchy lub pikantnych kiełków. Życzymy smacznego!
Lista kategorii
Zużyty sprzęt i opakowaniaCertyfikat BIOPoznaj Nutri-scoreQR kodyNiedziele handlowe 2024Dodatkowe listingiUstawienia cookies