Jakie mięso na wielkanocny obiad wybrać? Jak je przyrządzić?

Święta wielkanocne to czas radości i spotkań z najbliższymi. Po okresie postu z chęcią zastawiamy stół przeróżnymi smakołykami, dzielimy się święconym jajkiem, składamy nawzajem życzenia i cieszymy się wspólnie spędzonymi chwilami. Choć tego dnia na stole króluje żurek, podczas przygotowywania uczty warto także pomyśleć o drugim daniu i zastanowić się, jakie mięso na wielkanocny obiad będzie najlepszym wyborem.Jakie  przygotować mięso na wielkanoc

Tradycyjne potrawy mięsne na Wielkanoc

Aromatyczny żurek albo barszcz biały gotowany na wędzonce i z dodatkiem pikantnego tartego chrzanu to potrawa, która jako pierwsza trafia na wielkanocny stół. Wśród licznych przysmaków nie może także zabraknąć potraw i sałatek jajecznych, pieczonej białej kiełbasy i oczywiście domowej roboty pasztetu przygotowywanego według tradycyjnej receptury. Z kolei do najbardziej popularnych wielkanocnych ciast zaliczana jest oczywiście puszysta piaskowa babka, słodkie mazurki, pachnące śmietanką serniki oraz rozpływający się w ustach makowiec z ciasta drożdżowego.

Jednak jedną z najważniejszych potraw, na które wszyscy czekają z niecierpliwością, jest soczysta wołowina, szynka lub kaczka z chrupiącą skórką podana z pieczonymi warzywami, kaszą albo aromatycznym sosem. Który przepis warto wypróbować i jakie mięso na święta wielkanocne najlepiej się sprawdzi? Czy zajrzeć do tradycyjnych receptur znanych przez nasze babcie? A może zaskoczyć gości lubianym daniem ale przygotowanym w zupełnie nowej odsłonie?

Pyszne mięso na wielkanocny obiad

Aby mięso było kruche, delikatne i soczyste zarazem, warto zabrać się za jego przygotowanie co najmniej kilkanaście godzin wcześniej, ponieważ większość z nich lepiej zamarynować w mieszance ziół i przypraw. W czasie gdy surowizna będzie nabierać odpowiedniego smaku, można zdecydować, z jakimi dodatkami zostanie zaserwowane. Do niektórych przepisów doskonale pasują zapiekane ziemniaczki, podane na gorące warzywa czy owoce albo zestaw różnego rodzaju kasz i gęstych sosów.

Drobiowe przysmaki na świąteczną ucztę

Pieczony w kawałkach lub całości drób to świetny pomysł na wielkanocne spotkanie z bliskimi. Delikatne mięso można przyrządzić w wersji pikantnej, z dodatkiem wina lub niemal na słodko:

  • Kaczka z jabłkami to wykwintna potrawa, która często kojarzy się w eleganckimi przyjęciami. Złocista chrupiąca skórka, okrywająca mięciutkie wnętrze o przyjemnie jabłkowym smaku, przypadnie do gustu nawet najbardziej wybrednemu smakoszowi. Do tej tradycyjnej staropolskiej potrawy doskonale pasuje konfitura z żurawiny i odrobina ćwiartek ziemniaczanych zapieczonych z przyprawami.
  • Kurczak nadziewany farszem składającym się z wątróbek, świeżych ziół, masła oraz mieszanki przypraw jest potrawą, którą można znaleźć niemal w każdej książce nawiązującej do kuchni tradycyjnej. W niektórych przepisach pod koniec pieczenia wierzch kurczaka smaruje się miodem, dzięki czemu skórka nabiera chrupkości i złocistobrązowej barwy.
  • Nadziewane piersi z kurczaka to delikatne ale pełne smaku danie, które warto przygotować na wielkanocną ucztę. Filety wystarczy naciąć w taki sposób, by we wnętrzu powstała niewielka kieszonka na farsz, a mięso nadziać np. pieczarkami zasmażonymi z cebulką, plastrami boczku, szpinakiem lub kozim serem zmieszanym z pomidorami i świeża bazylią. Pycha!
  • Udka indycze pieczone w rękawie to prawdziwy strzał w dziesiątkę. Po marynowaniu w ziołach zmieszanych z przyprawami i dość długim pieczeniu w foliowym rękawie mięso jest bardzo delikatne, łagodne w smaku i soczyste. Można je podawać z warzywami gotowanymi na parze lub frytkami domowej roboty oraz ulubionymi surówkami.

Wieprzowina – mięso idealne na wielkanocny obiad

Młody schab, ładna szynka, soczysta karkówka albo delikatne polędwiczki – mięso wieprzowe charakteryzuje się dużą różnorodnością i dlatego warto poszczególne części wykorzystać do konkretnych przepisów.

  • Schab ze śliwką lub suszonymi morelami to danie, które bardzo często gości na świątecznych stołach. Doprawione mięso doskonale smakuje zarówno zaraz po upieczeniu, jak i schłodzone, a następnie podawane jako wędlina po pokrojeniu na cienkie plasterki. Gdy brakuje pomysłów na to, jakie mięso na Wielkanoc będzie najbardziej odpowiednie, warto przygotować schab z suszonymi owocami pieczony w rękawie, dzięki któremu danie wyjdzie soczyste i odpowiednio miękkie.
  • Karkówka należy do grupy mięs, które nabierają smaku po całonocnym marynowaniu w osolonej wodzie z dodatkiem oleju i przypraw. Zanim trafi do piekarnika, warto osuszyć ją papierowym ręcznikiem, obtoczyć mąką i obsmażyć na mocno rozgrzanym tłuszczu, dzięki czemu znajdujące się wewnątrz soki nie wyciekną podczas pieczenia. Idealnie miękkie mięso najlepiej smakuje z dodatkiem pieczonej cebuli, młodych ziemniaczków i kilku surówek.

Wołowina na świątecznym stole

Wołowe zrazy to danie kojarzące się przede wszystkim z doskonałą kuchnią śląską pełną wyrazistych smaków i smacznych dodatków. Dobrze rozbite i zwinięte w rolkę mięso może kryć w sobie różne dodatki, jak np. cebulę, kawałki kiszonego ogórka, gotowane na twardo jajka oraz plastry wędzonego boczku. Pyszne rolady warto podać polane sosem własnym (pieczeniowym) i w towarzystwie gotowanych śląskich kluseczek. Życzymy smacznego!

Artykuły spożywcze
Drogeria, kosmetyki i zdrowie
Zakupy niecodzienne
Elektronika
Dom i ogród
Wyposażenie domu