Jaką kosiarkę spalinową kupić?

Wszędzie tam, gdzie jest trawnik, musi być też kosiarka. Na rynku jednak dostępnych jest tak wiele modeli, że wybór odpowiedniego może często stanowić niemałe wyzwanie. Kosiarka spalinowa sprawdzi się przede wszystkim w ogrodach z dużymi trawnikami, o powierzchni ok. 500 m2. Warto zdecydować się na nią także wtedy, gdy mamy ograniczony dostęp do źródła energii elektrycznej. Zasilana olejem napędowym lub benzyną, nie wymaga bowiem podłączenia do gniazdka. Kosiarka spalinowa to także dobry pomysł w przypadku wilgotnych miejsc, w których trawa często jest mokra.

Jaką kosiarkę spalinową kupić?Jaka powinna być idealna kosiarka spalinowa?

Zanim zaczniemy przyglądać się bliżej parametrom technicznym poszczególnych modeli, skupmy się na podstawowych cechach kosiarek spalinowych. Aby regularne koszenie trawy nie było tylko przykrym obowiązkiem, warto wybrać łatwe w obsłudze urządzenie. Komfort użytkownika ma w tym przypadku ogromne znaczenie. Zdecydujmy się więc na poręczny model. Przed zakupem warto zapoznać się z dostępnymi w sieci opiniami o określonych kosiarkach spalinowych. Na ich podstawie będziemy mogli wybrać solidny sprzęt, o niskiej awaryjności. Nie zapominajmy także o skuteczności. To ona zapewni nam efektywne działanie oraz satysfakcjonujący rezultat. Wysokiej jakości kosiarka spalinowa pracuje szybko i wyróżnia się niemałą precyzją. Przy jej użyciu poradzimy sobie nie tylko z wymagającą lekkiego skrócenia trawą, ale też z dłuższymi źdźbłami.

Kosiarki spalinowe, a szerokość koszenia

Jednym z najważniejszych przy zakupie kosiarki parametrów jest szerokość koszenia. Im będzie ona większa, tym szybciej skosimy trawnik. Kosiarki spalinowe o szerokości koszenia, wynoszącej 40 lub 50 cm to dobry wybór dla dużych trawników. Jeśli ich powierzchnia jest większa, niż 1000 m2, możemy nawet rozejrzeć się za modelem o szerokości koszenia, przekraczającej 50 cm. Warto jednak pamiętać, że w tym przypadku może pojawić się problem ze skoszeniem trawy w miejscach trudno dostępnych. Szeroka kosiarka spalinowa nie dotrze do wąskich zakamarków ogrodu. Przy zakupie więc należy wziąć pod uwagę także ukształtowanie terenu oraz ogrodową aranżację. Posiadacze małych trawników nie potrzebują modelu o dużej szerokości koszenia. Najważniejsze, by wybrać taką kosiarkę spalinową, która będzie odpowiadać naszym potrzebom.

Kosiarki spalinowe - moc silnika

Parametry silników dostępnych na rynku kosiarek znacząco się od siebie różnią. To czyni zakup odpowiedniego modelu jeszcze trudniejszym. Czy zawsze warto wybierać kosiarki spalinowe o dużej mocy? Zwykle większa moc idzie w parze z wyższą ceną. Warto więc wiedzieć, kiedy duży wydatek nie będzie koniecznością. Większość producentów oferuje swoim Klientom kosiarki spalinowe o mocy silnika od 2, 7 KM do 6 KM. Te pierwsze sprawdzą się wyłącznie przy niewielkich, pozbawionych nierówności trawnikach. Wymagający teren, duża powierzchnia lub wysoka, rzadko przycinana trawa to wskazania do zakupu modelu o większej mocy. Jeśli wybierzemy kosiarkę spalinową o zbyt małej mocy, jej wydajność może nie być satysfakcjonująca, a samo urządzenie będzie się często zapychać i z pewnością nie spełni naszych oczekiwań. Optymalny wybór stanowią modele o mocy 4-6 KM.

Kosiarki spalinowe z silnikiem dwu- i czterosuwowym

Wyposażone w dwusuwowe silniki modele zwykle ważą mniej, niż te z silnikami czterosuwowymi. Mają jednak więcej mocy, co czyni je bardziej wydajnymi na nierównym, wymagającym terenie. Niestety, większa wydajność idzie w parze z wyższym poziomem hałasu i większą ilością emitowanych spalin. Posiadanie kosiarki spalinowej z silnikiem czterosuwowym wiąże się z mniejszym zużyciem paliwa. Urządzenia te mogą jednak nie sprawdzić się na dużej, nierównej powierzchni. Ze względu na znaczną wagę, manewrowanie nimi stanowi większy problem, niż w przypadku dwusuwowych modeli.

Kosiarki spalinowe - z napędem czy bez?

Zadbany trawnik wymaga regularnego koszenia. Aby ta czynność nie była wyjątkowo uciążliwa, wielu posiadaczy ogrodów decyduje się na zakup kosiarki spalinowej z napędem, która gwarantuje wysoki komfort pracy. Modele z napędem nie wymagają pchania. Naszą rolą podczas koszenia będzie wyłącznie sterowanie urządzeniem. Kosiarki spalinowe bez napędu trzeba pchać, co może okazać się męczące, zwłaszcza przy dużych trawnikach. Modele bez napędu mają jednak także zalety. Są lżejsze, dzięki czemu łatwiej jest nimi manewrować, a ich koszt zakupu jest niższy, niż w przypadku kosiarek z napędem. Kosiarki spalinowe bez napędu to dobry wybór dla niewielkich trawników, których koszenie nie zajmuje dużo czasu.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie kosiarki spalinowej?

Warto wybrać model pochodzący od sprawdzonego, znanego z wysokiej jakości producenta, takiego jak Husqvarna, Honda czy NAC. Niektóre kosiarki zostały wyposażone w ułatwiające pracę, dodatkowe funkcje, m.in. regulację wysokości cięcia czy wysokości uchwytu. Liczy się także obudowa. Kosiarki spalinowe z plastikową obudową są nietrwałe. Lepiej więc zdecydować się na model, wykonany ze stali lub metalu. Duży wybór niezawodnych kosiarek można znaleźć w ofercie sklepu Carrefour. Oferujemy zarówno wydajne modele do dużych ogrodów, jak i do niewielkich trawników, dostępne w atrakcyjnych cenach. 

Artykuły spożywcze
Drogeria, kosmetyki i zdrowie
Zakupy niecodzienne
Elektronika
Dom i ogród
Wyposażenie domu