Jak wybrać basen do ogrodu?

Basen ogrodowy to idealna opcja na upały. Obecnie – dzięki wolnostojącym modelom – każdy, kto posiada, choć kawałek wolnego miejsca na podwórku, może pozwolić sobie na przyjemną kąpiel w chłodnej wodzie na świeżym powietrzu. To wspaniała alternatywa na orzeźwiający wypoczynek, gdy nie możemy pozwolić sobie na wyjazd nad jezioro lub nad morze! Na rynku znajdziesz kilka rodzajów przenośnych basenów: stelażowe, dmuchane i rozporowe. Który wybrać i na co zwrócić uwagę podczas zakupu? Co podłożyć pod basen ogrodowy, by go nie uszkodzić? Podpowiadamy!Jaki basen do ogrodu wybrać?

Basen ogrodowy – jaki wybrać?

Wybór basenu ogrodowego powinien zależeć od tego, kto będzie z niego korzystał, ile osób jednocześnie będzie zażywało relaksu w wodzie oraz czy ma on służyć jedynie do odpoczynku, czy np. do nauki pływania. Po przeanalizowaniu tych kwestii o wiele łatwiej będzie ci podjąć decyzję co do rozmiaru, konstrukcji i rodzaju basenu. Jaki basen do ogrodu będzie najlepszym wyborem? Przedstawiamy kilka propozycji.

Basen dmuchany

Basen dmuchany to model idealny dla dzieci. Jest niewielki i płytki, dzięki czemu pociechy nie będą miały trudności z wejściem do wody. Występuje w różnych kształtach: okrągłym, prostokątnym, kwadratowym. Jego wielkimi zaletami są dość niska cena oraz szybkość składania i rozkładania. Baseny dmuchane służą głównie do relaksu i zabawy – nie nadają się jednak do nauki pływania.

Basen rozporowy

basenach rozporowych mogą kąpać się dzieci i dorośli. Są bardziej wytrzymałe od basenów dmuchanych – woda, która napiera na ścianki basenu, usztywnia je, dzięki czemu trzymają się w pionie. Aby zainstalować basen rozporowy, należy jedynie napełnić go wodą – nabierze wówczas odpowiedniego kształtu. Najczęściej można spotkać okrągłe zbiorniki, zwężające się ku górze. Baseny rozporowe dostępne są w wielu rozmiarach i świetnie nadają się do pływania dla dzieci i odpoczynku dla dorosłych. W Carrefour znajdziesz basen rozporowy z filtrem – element ten zadba o czystość i przejrzystość wody. Do zbiornika została dołączona także łata naprawcza, na wypadek ewentualnego przedziurawienia materiału.

Basen stelażowy

Baseny stelażowe to najbardziej wytrzymałe, wolnostojące baseny ogrodowe. Ich ściany najczęściej wykonane są z PVC, a całość wzmacnia specjalna metalowa konstrukcja. Są one większe i wyższe od basenów rozporowych, dzięki czemu pomieszczą nawet kilka osób. Ich montaż jest trudniejszy i zajmuje więcej czasu niż w przypadku innych rodzajów przenośnych zbiorników.

Basen stelażowy to świetna propozycja na spędzenie letniego dnia w gronie najbliższych. Do odpoczynku najodpowiedniejsze będą modele okrągłe, natomiast długie i eliptyczne umożliwią pływanie osobom dorosłym.

Zaopatrując się w basen stelażowy, pamiętaj o dokupieniu drabinek, które ułatwią wejście do wody.

Co podłożyć pod basen ogrodowy?

Zanim rozstawisz jakikolwiek basen ogrodowy, warto dowiedzieć się, jakie podłoże pod basen sprawdzi się najlepiej.

W pierwszej kolejności oceń stan podłoża pod basen. Zbiornik najlepiej ustawić na trawie lub kostce brukowej. Nie poleca się umieszczania basenów na kamieniach czy glinie. Nierówne podłoże sprawia, że woda w basenie rozkłada się niesymetrycznie, czego konsekwencją mogą być deformacje ścianek i stelażu basenu.

Jakie podłoże pod basen ogrodowy zastosować?

Jeśli nie masz pewności co do podłoża, zastosuj specjalną matę ochronną, która posłuży do izolacji ogrodowego basenu. Pozwoli na wyrównanie terenu oraz zabezpieczy podstawę zbiornika m.in. przed ostrymi kamyczkami, a grunt przed ewentualnym nadmiernym zalaniem.

Jak czyścić basen ogrodowy?

Często pojawiającym się pytaniem jest: jak czyścić basen ogrodowy, aby cieszyć się nim jak najdłużej? Bez względu na to, na jaki basen ogrodowy się zdecydujesz: stelażowy, rozporowy, a nawet dmuchany, niezbędne będzie specjalistyczna chemia basenowa, pozwalająca na utrzymanie odpowiedniego pH oraz na wyeliminowanie drobnoustrojów i glonów. Dobrym rozwiązaniem jest także zakup dozownika chloru do dezynfekcji wody.

Jak utrzymać czystość w basenie ogrodowym? Wskazówki

Rozkładając basen w ogrodzie lepiej wybrać miejsce mniej nasłonecznione – ciepła woda to idealne środowisko dla rozwoju bakterii, grzybów, wirusów i glonów. Jeżeli zależy ci na ciepłej wodzie w zbiorniku, zaopatrz się w podgrzewacz – solarny lub sieciowy. Warto również kupić pokrywę do basenu, która zapobiegnie wpadaniu do niego różnorodnych zanieczyszczeń.

Jaki basen ogrodowy wybrać – podsumowanie

Basen ogrodowy to doskonały sposób na chwile relaksu w upalne dni. By kąpiel była przyjemnością, należy nie tylko wybrać zgodny z naszymi potrzebami model, ale także odpowiednio o niego dbać. Zakup basenu to dobry pomysł, jeśli wakacje zamierzasz spędzić w domu. Na naszej stronie podpowiadamy, jak aktywnie spędzić lato bez wyjazdów, a także udzielamy porad ogrodowych, np. o tym, jak przygotować dom i ogród na najcieplejszy sezon w roku.
Artykuły spożywcze
Drogeria, kosmetyki i zdrowie
Zakupy niecodzienne
Elektronika
Dom i ogród
Wyposażenie domu