Domowy zielnik to świetny sposób, aby każdego dnia mieć w zasięgu ręki świeżą bazylię czy oregano. Nic nie smakuje lepiej niż wielokolorowe kanapki i obiadowe dania z dodatkiem pysznych, aromatycznych ziół uprawianych w domowym zaciszu. Kiedy siać zioła, jak je sadzić i pielęgnować? Przygotowujemy domowy zielnik krok po kroku!
Wiele osób, które nie posiadają ogrodu, decyduje się na uprawę ziół na balkonie. To dobre rozwiązanie, o ile rośliny mają tam swobodny dostęp do światła i dobre warunki do wzrostu. Możesz trzymać je w doniczkach przyczepionych do balustrady albo umieszczonych na ścianie bądź pod sufitem. Nie warto zakładać zielnika na balkonie, jeśli znajduje się on blisko ruchliwej ulicy. Rośliny będą mocno zakurzone, a dodatkowo mogą mieć dużą zawartość metali ciężkich.
Jeżeli posiadasz miejsce na domowych parapetach, idealnym rozwiązaniem będzie założenie zielnika w kuchni. Doniczki z ziołami najlepiej ustawić właśnie na parapecie, ponieważ rośliny te potrzebują dużych dawek słońca każdego dnia. Ziołowe aranżacje będą wspaniałą ozdobą kuchni, a własnoręcznie wyhodowane rośliny urozmaicą każdą potrawę – udekorują wiosenne kanapki i dodadzą smaku każdej sałatce.
Do samodzielnej uprawy ziół w domu możesz wykorzystać nasiona. Umieść je w małych pojemnikach (z otworami w dnie), wypełnionych specjalną ziemią przeznaczoną do wysiewu nasion. Gdy siewki trochę podrosną, mniej więcej po 2-3 tygodniach przesadź je do docelowych doniczek lub ozdobnych skrzynek.
Jeżeli wolisz postawić na prostsze rozwiązanie, zaopatrz się w gotowe sadzonki ziół dostępne w sklepach ogrodniczych lub spożywczych. Następnie sięgnij po docelową doniczkę, umieść w niej ziemię i stwórz w niej niewielki dół, do którego włożysz kupioną sadzonkę. Na koniec delikatnie przysyp ją ziemią. Prawda, że proste? Kupując gotowe sadzonki, nie masz jednak pewności, gdzie i w jakich warunkach zioła były dotąd hodowane. Dodatkowo ich trwałość może być mniejsza niż tych zasianych w domu.
Wybierając zioła do domowego zielnika, kieruj się swoimi preferencjami. Postaw na rośliny, które dominują w twoim codziennym menu.
Jeśli uwielbiasz włoską kuchnię – w marcu zasiej bazylię. Jej liście są bardzo aromatyczne i mają charakterystyczny, lekko pikantny smak. Świetnie nadają się do wszelkich sałatek, sosów, dań mięsnych. To także znakomity dodatek do pomidorów i mozzarelli.
Z kuchnią włoska nierozerwalnie wiąże się także oregano, czyli lebiodka pospolita. Jej liście są bardzo aromatyczne, orzeźwiające i lekko korzenne w smaku. To klasyczny dodatek do pizzy i spaghetti, a także różnych zup, sosów i mięs. Nasiona oregano najlepiej wysiewać późną wiosną lub nawet wczesnym latem.
Natomiast niezastąpionym dodatkiem do dań kuchni francuskiej, ale także i polskiej, jest tymianek. Charakteryzuje się wyrazistym aromatem i smakiem. Idealnie łączy się z różnymi rodzajami mięs: drobiem, jagnięciną, baraniną, a także z rybami i owocami morza. Wysiew nasion tymianku zaplanuj na przełom marca i kwietnia.
Jeżeli uwielbiasz lemoniadę i desery, w twoim zielniku kuchennym nie może zabraknąć mięty, szałwii i melisy. Zioła te idealnie komponują się z zimnymi napojami, a także wszelkimi słodkościami. Świetnie sprawdzą się także jako przyprawa do sałatek, ale także dodatek do wielu mięs. Kiedy zasiać miętę, szałwię i melisę? Najlepiej na początku kwietnia.
Uprawa ziół w domu nie wymaga posiadania szerokiej wiedzy botanicznej ani wielkiego nakładu pracy. Należy je jedynie regularnie podlewać. Warto mieć świadomość, że przesuszoną bazylię czy miętę bardzo trudno odratować. Pamiętaj jednak, że ziemia powinna być stale wilgotna, ale nie mokra. Rośliny w domowym zielniku podlewaj wodą z kranu. Zostaw ją na kilka lub nawet kilkanaście godzin w konewce, gdyż zioła preferują wodę o temperaturze pokojowej.
Zioła jednoroczne zazwyczaj nie potrzebują nawożenia. Te wieloletnie warto zasilać nawozem opartym o składniki naturalne – nie częściej niż co dwa tygodnie. Pamiętaj o regularnym obskubywaniu ziół – umożliwia to równomierny wzrost rośliny i pobudza do wypuszczania nowych pędów.
Jak widzisz, pielęgnacja ziół w doniczkach wcale nie jest trudna. Domowy ogródek na parapecie, oprócz praktycznych zastosowań, może pełnić funkcję estetyczną i być niesamowitą ozdobą pomieszczenia. Wprowadź w życie nasze podpowiedzi i ciesz się wspaniałym zielnikiem w kuchni lub na balkonie!
Jeśli chcesz zacząć prowadzić domowy zielnik, warto odpowiednio się przygotować. Jeśli planujesz posadzić zioła na balkonie, niezbędna może okazać się odpowiednio duża skrzynka balkonowa, czy solidny uchwyt do skrzynki balkonowej.
Domowy zielnik to sposób na świeże zioła w zasięgu ręki. Zachęcamy do prowadzenia własnego zielnika na potrzeby swojej kuchni. Jeśli jednak domowa uprawa to nie Twoja bajka, bez obaw – świeże zioła pełne aromatu znajdziesz w naszym sklepie internetowym Carrefour.pl.
Lista kategorii
Zużyty sprzęt i opakowaniaCertyfikat BIOPoznaj Nutri-scoreQR kodyNiedziele handlowe 2024Dodatkowe listingiUstawienia cookies