Pomysły na ognisko – jakie jedzenie i przekąski przygotować? Co kupić?

Pomysły na ognisko wcale nie są oczywistą sprawą! Większość z nas od lat uczestniczy w spotkaniach tego typu i nie za bardzo wyobraża sobie, jak taki wieczór zaplanować. Czasy się jednak zmieniają, a wraz z nimi oczekiwania!Pomysły na ognisko

Dzisiaj jedzenie na ognisko to jednak bardziej złożona kwestia! Gdy myślimy o tym, co kupić, trzeba uwzględnić ulubione smaki zaproszonych gości, ale też – indywidualne diety i alergie. Minęły już czasy, gdy wegetarianie i weganie nie mieli co jeść na ognisku, bo dostępna była tylko kiełbasa. To wszystko zmiany na lepsze. Przykładowe menu na ognisko zawiera dzisiaj zdecydowanie więcej różnorodnych potraw i obejmuje nie tylko to, co możemy upiec na ogniu, ale też wartościowe dodatki, pomagające zadbać o różnorodność i odpowiednią wartość odżywczą posiłków.

Co kupić na ognisko, by wieczorne spotkanie się udało? Przypatrzmy się pomysłom na wyjątkowe przekąski!

Pomysły na ognisko – nie tylko pieczenie kiełbasek

Ognisko to nie tylko siedzenie przy ogniu i pieczenie kiełbasek. Współcześnie to wieczór pełen atrakcji i smacznego jedzenia, spędzony w gronie najbliższych. Przekąski na ognisko już dawno przestały ograniczać się tylko do kiełbasy i pieczonego chleba. Coraz więcej osób sięga po lżejsze potrawy, często wegańskie lub wegetariańskie.

O czym pamiętać, planując spotkanie przy ognisku oraz menu?

  • Zadbaj o odpowiednie miejsce – nie rozpalaj ogniska w niedozwolonych miejscach, w pobliżu lasów ani nigdzie, gdzie jest to zakazane. Także wtedy, gdy rozpalasz ognisko na działce, zadbaj o wydzielenie odpowiedniego obszaru, w oddaleniu od drewnianego domku czy innego rodzaju zabudowań. Wszystko to kwestie bezpieczeństwa. Zawczasu przemyśl też, jak ugasisz ognisko.
  • Wybierz różnorodne jedzenie na ognisko – wielu osobom trudno obyć się bez kiełbasy i pieczonego chleba, jednak gdy zastanawiasz się, co kupić na ognisko, nie ograniczaj się tylko do tej listy. Sięgnij po bezmięsne alternatywy, szukaj nowych smaków, zadbaj o różnorodność!
  • Postaw na przekąski na ognisko także w wydaniu słodkim! To dobry moment, by przetestować popularne w Stanach Zjednoczonych s’mores, czyli słodycze złożone z opieczonej nad ogniem pianki, ściągniętej z kijka za pomocą dwóch herbatników – tak że powstaje z nich kanapka. Pianki to w końcu przysmak lubiany zarówno przez dzieci, jak i przez dorosłych.
  • Zadbaj o akcesoria! Gdy zastanawiamy się, co kupić na ognisko, mamy na myśli głównie jedzenie. Tymczasem, nie możemy zapominać o niezbędnych akcesoriach, które przydadzą się podczas takiego spotkania. Dobrym wyborem będą jednorazowe sztućce i talerze – warto jednak sięgać po takie wykonane z ekologicznych materiałów!
  • Pomyśl o rozrywce – dawniej przy ognisku nie mogło zabraknąć gitary. Nawet jeśli nie potrafimy grać na instrumencie, z pomocą przyjdą głośniki i ulubiona playlista. Karaoke przy ognisku? Dlaczego nie! Oczywiście, przy takim natężeniu dźwięku, które nie będzie przeszkadzało sąsiadom.

Skoro wiesz już, jak przygotować ten wyjątkowy wieczór, czas zadbać o podniebienia gości i przyjaciół! Co jeść na ognisku?

Jakie jedzenie na ognisko?

Obecnie przykładowe menu na ognisko zdecydowanie różni się od tego, które możemy pamiętać sprzed lat. Co warto uwzględnić wśród przekąsek?

  • Kiełbaski, także te bezmięsne – ich kupno nie stanowi już trudności! To dobre rozwiązanie nie tylko dla wegan i wegetarian, ale także dla osób, które starają się ograniczać mięso.
  • Sałatki – dobrym pomysłem jest zbilansowanie posiłku z porcją warzyw.
  • Coś na słodko – wspomnieliśmy już o s’mores. To nie tylko rozpływająca się słodycz, ale i duża atrakcja przy jej tworzeniu – ściąganie pianki z widelca ogniskowego to prawdziwa sztuka!
  • Warzywa – nie tylko na ognisko bądź grilla dla wegetarian – zwykle warzywa na ognisku kojarzyły się z pieczonymi ziemniakami. To jednak nie koniec możliwości. Przygotowanie warzywnego szaszłyka na widelcu ogniskowym nie jest trudną sprawą. Dobrze sięgnąć po te warzywa, które chętnie grillujemy – na przykład cukinię czy paprykę – one również dobrze sprawdzają się, gdy postanowimy upiec je na ognisku.

Lista przysmaków na ognisko to oczywiście tylko sugestia. Gdy zastanawiamy się, co kupić na spotkanie przy ognisku, dobrze kierować się gustami własnymi i zaproszonych gości – wtedy będziemy mieć przekonanie, że wszyscy będą dobrze się bawić.

Zabawa przy ognisku idealna na wakacje

Miesiące letnie sprzyjają spotkaniom przy ognisku. W wyznaczonych miejscach w szczycie sezonu robi się tłoczno i wesoło. Jeśli pragniecie zorganizować imprezę w tej formie, znacie już praktyczne wskazówki, jak się za to zabrać. Pozostaje nam życzyć, aby pogoda nie zawiodła!

Artykuły spożywcze
Drogeria, kosmetyki i zdrowie
Zakupy niecodzienne
Elektronika
Dom i ogród
Wyposażenie domu