Jak rozpalić grilla? Czy da się to zrobić szybko i bez rozpałki?

Jak rozpalić grilla? Ile osób, tyle sprawdzonych sposobów! Pewnie każda osoba obecna na przyjęciu w ogrodzie ma własny przepis na to, jak szybko rozpalić grilla i z chęcią podzieli się tą wiedzą z osobą, która rzeczywiście tego grilla rozpala. Aby cieszyć się czasem z rodziną i przyjaciółmi przy pysznych daniach z grilla, trzeba znaleźć skuteczny sposób, jak rozpalać grilla, by wszystkie specjały zdążyły się dobrze upiec. Pora zatem przyjrzeć się najlepszym, sprawdzonym sposobom na rozpalanie grilla!Jak rozpalić grilla

Jak rozpalić grilla? Najprzydatniejsze akcesoria!

Zastanawiasz się, jak szybko rozpalić grilla? Przede wszystkim warto zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria, które faktycznie to ułatwią.

Co, oprócz grilla, przygotować, by nie tracić zbędnego czasu na rozpalanie? Oto kilka propozycji.

  • Podpałka według preferencji – niektórzy wybierają podpałkę w płynie, a inni – suchą.
  • Brykiet lub węgiel drzewny.
  • Drewno – dobrze przygotować je wcześniej i mieć niewielki zapas, by w razie potrzeby móc go dołożyć do ognia. Dobrze sprawdza się suche drewno z drzew owocowych.
  • Akcesoria niezbędne do grillowania: tacki lub patelnię na grilla, sztućce, którymi łatwo będziemy przewracać potrawy.
  • Nie możemy zapominać też o wyposażeniu stanowiska grillowego w talerze, kubki i sztućce do zjadania tego, co przygotujemy. Możemy wybrać wielorazowe naczynia lub postawić na jednorazowe, starając się wybierać bardziej ekologiczne opcje, np. drewniane sztućce.
  • Aby od razu po zdjęciu potraw z grilla móc cieszyć się ich wyjątkowym smakiem, dobrze mieć pod ręką odpowiednie gadżety koktajlowe, w tym patyczki do szaszłyków, zestaw przypraw i ulubione sosy.

Wiesz już, czego potrzebujesz, aby grillowanie było udane. Czas przyjrzeć się temu, jak rozpalać grilla!

Jak rozpalić grilla bez rozpałki, a jak z rozpałką?

Jak rozpalić grilla z otwartym paleniskiem? Kiedy masz już wszystkie potrzebne rzeczy, czas przejść przez poszczególne etapy rozpalania grilla!

  • Ustaw grilla w wybranym miejscu – najlepiej takim, w którym nie wieje zbyt mocno wiatr. Podłoże, na którym stoi grill, powinno być twarde i płaskie, by cały sprzęt do grillowania stał stabilnie.
  • Pod rusztem ustaw stożek z brykietu lub węgla, a w środek wstaw lub wlej podpałkę.
  • Podpal stożek i postaraj się, by do środka dostało się trochę tlenu. Niektórzy tradycyjnie dmuchają w palenisko. Jednak znacznie bezpieczniejszym rozwiązaniem jest wybór specjalnego akcesorium, jakim jest dmuchawa do grilla.
  • Do rozżarzonego węgla możesz dodać kawałki drewna lub dodatkowe węgielki w taki sposób, by nie przykryć utworzonego wcześniej stożka.
  • Jeśli stożek w czasie spalania sam się nie rozpadnie, możesz go rozgarnąć, dodając kolejne kawałki drewna.
  • Gdy ogień stabilnie płonie, możemy wstawiać jedzenie na grilla, od czasu do czasu dmuchając lub używając dmuchawy.

Czy te same etapy będą obowiązywać, gdy zastanawiasz się, jak rozpalić grilla bez podpałki?

Zasadniczo – tak! Zamiast podpałki ze sklepu możesz wykorzystać to, co masz pod ręką. Świetnie sprawdzi się kora drzewa, siano lub sucha trawa. Wystarczy, że włożysz je w stożek opisany w punkcie drugim, a kolejne kroki przeprowadzisz zgodnie z instrukcją.

Jak widać, różnica nie jest duża niezależnie od tego, czy rozpalamy grilla z rozpałką czy bez. Niektórzy sugerują, że jako podpałki można użyć chusteczek, bandaży, konopnego sznurka. Jednak znacznie lepiej sięgnąć po naturalne materiały, zwłaszcza, jeśli są pod ręką.

Jak rozpalić grilla z pokrywą?

Mając do dyspozycji grill z pokrywą, sytuacja wygląda nieco inaczej. Pokrywa przyspieszy proces grillowania ulubionych potraw, jednak wymaga nieco innego podejścia do rozpalenia ognia.

Są dwie szkoły określające, jak rozpalić grilla z pokrywą:

  • pierwsza rekomenduje postępowanie analogiczne wobec tego, jak rozpalić grilla bez przykrycia;
  • druga sugeruje, by brykiet ułożyć nie w stożek, lecz wokół paleniska. Po przykryciu grilla, zadziała on na zasadzie pieca konwekcyjnego.

Do wyboru są więc dwie opcje, z których możesz skorzystać. Osobom ceniącym tradycję lub rozpoczynającym dopiero grillowanie na grillu z pokrywą, sugerujemy skorzystać z lepiej znanej ścieżki.

Jak szybko rozpalić grilla? Może grill elektryczny?

Jeśli uznasz, że rozpalenie grilla – z podpałką czy bez – może być zbyt dużym wyzwaniem, zawsze możesz sięgnąć po grill elektryczny, który zaczyna podgrzewać pokarmy chwilę po tym, jak podłączymy go do prądu.

Który sposób wybrać? To zależy, jakie masz warunki w ogrodzie, jak szybko chcesz przygotować jedzenie i ile potraw planujesz grillować. Dobrze postawić na sprawdzone rozwiązanie, dzięki któremu skutecznie rozpalisz grilla!

Wiesz, jak rozpalić grilla? Pamiętaj, że praktyka czyni mistrza!

Dla początkujących rozpalanie grilla może się wydawać trudnym wyzwaniem. Pamiętaj jednak, że z czasem nabiera się coraz większej wprawy. Jeśli będziesz często przygotowywać potrawy na grillu, nabierzesz doświadczenia i później będzie łatwiej! Gdy pierwszy raz zorganizujesz grilla w majówkę, pod koniec wakacji nie będziesz już zastanawiać się, jak szybko rozpalić grilla!

Artykuły spożywcze
Drogeria, kosmetyki i zdrowie
Zakupy niecodzienne
Elektronika
Dom i ogród
Wyposażenie domu