Symbole na metkach – co oznaczają?

Nasze ubrania wymagają odpowiedniej pielęgnacji, zwłaszcza jeśli mają posłużyć dłużej. Żeby uniknąć sytuacji, w których ulubiony sweter kurczy się, a biała bluzka szarzeje, warto zwracać uwagę na metki, a dokładniej na symbole, które się na nich znajdują. Dzięki temu ubrania zachowają swój kształt, rozmiar oraz kolor. Jak czytać symbole na metkach odzieży?Co oznaczają symbole na metkach

Symbole na metkach ubrań – co oznaczają poszczególne ikony?

Metki przyszyte do odzieży wcale nie mają na celu drapać nas po karku. Docelowo mają za zadanie przedstawiać szczegółową instrukcję użytkowania ubrań i informują o tym, jak należycie o nie dbać. Znajdziemy na nich zazwyczaj 5 symboli, które są wskazówką, jak powinno się je prać, suszyć, prasować i czyścić. Dla utrzymania porządku oznaczeń symbole nadrukowane są według ogólnie przyjętej kolejności: pranie, wybielanie, suszenie, prasowanie, czyszczenie chemiczne. Co konkretnie oznaczają symbole na metkach do prania?

Symbole prania

Pierwszym w kolejności oznaczeniem na metce ubrania jest piktogram prania. Rysunek, przedstawiający miskę z wodą, uzupełniony jest zazwyczaj o liczbę, która wskazuje maksymalną temperaturę prania, dzięki czemu wiemy, ilu stopni C nie możemy przekroczyć. Jeśli piktogram jest przekreślony, oznacza to, że nie można wsadzać ubrania do pralki. Symbol uzupełniony o ludzką dłoń wskazuje, że odzież należy prać ręcznie.

Symbole wybielania

Symbole na metkach, które podawane są w drugiej kolejności, wskazują, czy dane ubranie można wybielać. Jeśli na metce znajduje się piktogram trójkąta, oznacza to, że do prania odzieży można dodać wybielacz lub środki z jego zawartością.

Symbole suszenia

Na metkach ubrań trzeci w kolejności znajduje się znak oznaczający wskazanie do suszenia odzieży. Nie wszystkie bluzki można przecież suszyć w suszarce bębnowej. Prosty kwadrat i zawarte na nim dodatkowe oznaczenia dokładnie wskazują, jak najlepiej suszyć ulubioną rzecz. Znaczek kółka w kwadracie oznacza, że można suszyć ubranie w suszarce bębnowej, przekreślony znak tego zabrania. Kwadrat z poziomą kreseczką w środku informuje, że najlepiej suszyć daną rzecz w poziomie, a kreseczki umieszczone w rogu kwadratu zalecają suszenie odzieży w cieniu. Jeśli na metce znajduje się sam kwadrat, będzie to znaczyło, że producent nie zaleca suszenia produktu w suszarce.

Symbole prasowania

Ikonę żelazka rozpozna niemal każdy. Ten symbol znajduje się zazwyczaj na czwartej pozycji metki i jest informacją dla użytkownika, jak i czy w ogóle prasować daną tkaninę. Symbol przekreślonego żelazka zabrania prasowania danego produktu, a przekreślone żelazko z symbolem pary to znak, że nie zaleca się prasowania odzieży z użyciem pary wodnej. Im więcej kropeczek na żelazku, tym większą temperaturę prasowania możemy zastosować. Przykładowo wymagające tkaniny z tendencją do mocnych zagnieceń, jak len, najlepiej jest prasować przy użyciu bardzo wysokiej temperatury (nawet 200 st.), bo tylko wtedy jesteśmy w stanie osiągnąć zamierzony efekt. Inaczej sprawa wygląda z delikatnymi syntetykami, które wymagają znacznie delikatniejszego traktowania.

Symbole czyszczenia chemicznego

Istnieje dość duża grupa odzieży, której pod żadnym pozorem nie należy prać w pralce, bo może to skutkować jej zniszczeniem. Ubrania ze wskazaniem do czyszczenia chemicznego posiadają symbol koła. Puste koło jest wskazaniem do czyszczenia ubrania w pralni chemicznej, a przekreślone oznacza, że taki proces jest zabroniony. Ukryte znaczenie mają także symbole z zawartymi w kółkach literami. Koło z literką „A” informuje, że można czyścić produkt we wszystkich znanych typach rozpuszczalników. Literka „P” oznacza konieczność czyszczenia na sucho, a „W” na mokro.

Symbole prania na metkach – dlaczego warto je czytać?

Osobom niedoświadczonym mogłoby się wydawać, że nastawienie prania to zwyczajna drobnostka, która wystarczy, by zadbać o stan garderoby. Nic bardziej mylnego. Jeśli zignorujemy pojawiające się na metkach oznaczenia łatwym sposobem możemy zniszczyć ulubione rzeczy, a w najlepszym przypadku skutecznie skrócić ich trwałość. Stosując się do wskazówek producenta odzieży przedłużymy trwałość ubrań i będziemy mogli cieszyć się nimi dłużej.

Sprawdź dostępne w ofercie Carrefoura proszki do prania, płyny i kapsułki do prania, płyny do płukania oraz wybielacze do tkanin!

Artykuły spożywcze
Drogeria, kosmetyki i zdrowie
Zakupy niecodzienne
Elektronika
Dom i ogród
Wyposażenie domu