Sposoby na zaparowane szyby – w aucie i w domu. Sprawdź nasze metody!

Zaparowane szyby – zarówno w domu, jak i w aucie – to prawdziwa zmora. Ten problem dotyka nas najczęściej jesienią i zimą, gdy różnica temperatur i wilgoć szczególnie dają się nam we znaki. Jak sobie z tym radzić? W sieci znajdziesz wiele mniej lub bardziej skutecznych sposobów – postanowiliśmy skupić się wyłącznie na tych drugich i zebrać niezawodne sposoby na to, żeby okna nie parowały. Znajdź wśród nich twój ulubiony trik na zaparowane szyby w aucie i nie tylko!Sposoby na zaparowane szyby

Domowe sposoby na zaparowane szyby w aucie i w domu

Jesień ma swoje plusy i minusy – do pierwszych można zaliczyć piękne różnokolorowe liście czy też wytchnienie od letnich upałów. Na szczycie drugiej listy mogłyby uplasować się zaparowane szyby w samochodach i domach, które są jedną z większych jesienno-zimowych niedogodności. Dlaczego w ogóle okna parują? Zazwyczaj jest to związane z wyższą niż w przypadku innych pór roku wilgotnością powietrza i różnicą temperatur – zewnętrznej i tej panującej w aucie lub danym pomieszczeniu. Chłodne miesiące obfitują w deszcz, a przynoszona do domów i aut woda – na przykład na butach i kurtkach – wcale nie poprawia sytuacji.

W samochodach może to być związane także z niesprawnymi albo źle używanymi nawiewami. Bardzo możliwe jest także to, że uszczelki w twoim aucie są już zużyte, co oznacza, że przy każdych opadach śniegu lub deszczu wilgoć dostaje się do jego wnętrza i wsiąka w tapicerkę czy wykładzinę. Co zrobić, jeśli jednak konsultowałeś się ze specjalistą i wykrył on żadnych wad w samym pojeździe? Albo jeśli używasz osuszaczy powietrza w domu lub mieszkaniu, jednak żadne z tych rozwiązań nie przynosi żadnego skutku? Z pomocą może przyjść kilka domowych sposobów na zaparowane szyby!

Ryż na zaparowane szyby – jak go użyć?

Jeśli zawiodły cię pochłaniacze wilgoci i inne podobne do nich rozwiązania, pora sięgnąć po domowe triki. Jednym z nich jest włożenie do auta skarpetki lub poszewki wypełnionej ryżem. Taką sakiewkę należy zawiązać i położyć w pobliżu szyby – tak przygotowany woreczek ma pochłaniać nadmiar wilgoci. Jeżeli nie masz ryżu, możesz użyć w tym celu soli, a nawet żwirku dla kota. Pamiętaj tylko, że z czasem taki domowej roboty pochłaniacz straci swoje właściwości – to dlatego, że znajdująca się w nim substancja nie będzie mogła już wchłonąć więcej wody. Nie zapomnij więc często wymieniać zawartości poszewki lub skarpetki. Podobny trik dotyczy zgniecionych gazet, które mają pochłaniać wilgoć, jednak ryż przynosi zdecydowanie lepsze efekty.

Ocet na zaparowane szyby – czy to dobry pomysł?

Do kolejnego sposobu na zaparowane szyby potrzebny będzie ci ocetniezastąpiony w kuchni, a do tego często używany do wielu innych domowych trików. Jak z jego pomocą sprawić, że nasze okna przez jakiś czas nie będą parować? To bardzo proste – na początek przygotuj miskę lub wiaderko i wymieszaj w nim ocet z wodą w równych proporcjach. Następnie chwyć szmatkę (koniecznie czystą!), namocz ją w powstałym wcześniej roztworze, a potem przemyj nią szyby. Później sięgnij po inną szmatkę lub ręcznik papierowy i wytrzyj okno do sucha. Dzięki takiej mieszance przestanie ono parować – co najmniej przez kilka dni.

Inne sposoby na zaparowane szyby w domu

Istnieje jeszcze wiele innych prostych sposobów na parowanie szyb w domu czy aucie, na przykład:

  • nałożenie na szybę pianki do golenia i wytarcie jej do sucha,
  • spryskanie okna roztworem z połowy szklanki gliceryny i połowy szklanki alkoholu metylowego,
  • przetarcie szyby przekrojonym na pół ziemniakiem lub cebulą.

Pamiętaj, żeby po każdym naniesieniu jakiejkolwiek substancji na okno wytrzeć je do sucha, inaczej jej resztki (zwłaszcza te organiczne, na przykład pochodzące z ziemniaka lub cebuli) mogą zacząć gnić i generować nieprzyjemne zapachy, przy których zaparowana szyba będzie mało znaczącą niedogodnością. Kolejnym argumentem, który za tym przemawia, jest fakt, że gdy pozostawiasz na szybie mokre zacieki, jedynie potęgujesz wysoką wilgotność we wnętrzu mieszkania lub samochodu.

Domowe sposoby na zaparowane szyby w aucie – podsumowanie

Ryż, ocet, pianka do golenia, a nawet ziemniak – to tylko niektóre z wielu domowych sposobów na zaparowane szyby. Wypróbuj je i sprawdź, który z nich działa dla ciebie najskuteczniej! Warto zadbać o oczyszczonych szybach szczególnie w aucie – to kwestia twojego bezpieczeństwa. Jeśli para zasłania pole widzenia kierowcy, może on być zagrożeniem nie tylko dla siebie, ale przede wszystkim dla innych. Nie wspominając o tym, że jazda z zaparowanymi szybami jest karana mandatem. Sięgnij więc po jeden z naszych trików i przekonaj się, jak łatwo możesz poradzić sobie z parującymi oknami!

Artykuły spożywcze
Drogeria, kosmetyki i zdrowie
Zakupy niecodzienne
Dom i ogród
Wyposażenie domu