Sposoby na muszki owocówki – jak się ich pozbyć?

 

Chociaż są niewielkie i nie gryzą, to jednak potrafią być niesamowicie denerwujące – owocówki to szkodniki, które szczególnie uwielbiają przebywać w kuchni, a zwłaszcza na dojrzałych owocach, warzywach lub słodkich wypiekach, przyczyniając się tym samym do skażenia żywności. Jak zapobiegać ich namnażaniu? Poznaj najszybsze i sprawdzone sposoby na muszki owocówki!Spsoby na muszki owocówki

Skąd się biorą muszki owocówki?

Muszki owocówki (wywilżnie karłowate, octówki) to niewielkie owady o długości do 3mm z charakterystyczną żółtą głową i czerwonymi oczami. Potrafią być bardzo uciążliwie, ponieważ rozmnażają się wyjątkowo szybko! Ich cykl życiowy trwa zaledwie 11 dni, a już po dobie od zniesienia jaj (samica składa około 500 sztuk) wylęgają się larwy, drążące płytkie korytarze w pożywieniu. 5 dni później z poczwarek wydostają się dorosłe osobniki, które po dobie są gotowe do rozmnażania.

Tak krótki cykl życiowy sprawia, że owocówki zaraz po osiągnięciu dorosłej postaci szukają odpowiedniego miejsca do złożenia kolejnej partii jaj. Ich mocną stroną jest niezwykle czuły węch – te niewielkie stworzenia potrafią wyczuć fermentujące pożywienie z odległości kilkunastu metrów. Nic więc dziwnego, że wystarczy zapomnieć zakręcić słoik z sokiem malinowym lub pozostawić dojrzałe owoce na blacie, a już po chwili w kuchni pojawi się co najmniej jeden namolny owad. Jak się pozbyć małych muszek, które potrafią być niezwykle uciążliwe?

Domowe sposoby na muszki owocówki

Owocówki towarzyszą człowiekowi od setek lat, dlatego też na przestrzeni wieków wynaleziono wiele sprytnych sposobów na dość szybkie pozbycie się męczących szkodników, Najlepiej sprawdzają się niewielkie pułapki z umieszczonym wewnątrz wabikiem w postaci np. kawałka jabłka, odrobiny soku, słodkiego wina lub piwa. Jak się pozbyć małych muszek? Najlepiej wybierając jeden z poniższych sposobów:

  • Na dnie niewielkiej miski ułóż skórki lub przejrzałe kawałki owoców (jabłko, śliwka, truskawka, gruszka), a następnie na wierzchu dobrze naciągnij folię spożywczą w taki sposób, żeby wokół nie było żadnych szczelin. Wykałaczką lub bardzo grubą igłą zrób wiele dziurek w części folii znajdującej się nad owocami. Tak przygotowane naczynie ustaw w miejscu, gdzie znajduje się najwięcej muszek. Owady szybko wyczują ulubiony zapach, zaczną wchodzić do środka miski, ale nie będą w stanie z niej wyjść.
  • Sprawdzone sposoby na muszki owocówki to również takie, w których wykorzystuje się wino lub piwo. Wystarczy zaledwie kilka kropel sfermentowanego napoju, by je zwabić w jedno miejsce z całego pomieszczenia. Na blacie kuchennym pozostaw pustą, otwartą butelkę a owady szybko wlecą do środka. Wyjście z pułapki uniemożliwi im mocno zwężona szyjka.
  • Owocówek możesz się pozbyć, wylewając do małej miski lub talerzyka kilka łyżek octu jabłkowego lub winnego zmieszanego z paroma kroplami płynu do naczyń. Zwabione zapachem fermentowanych owoców muszki, będą siadać na mieszance, ale zmniejszone dzięki płynowi napięcie powierzchniowe sprawi, że się utopią.
  • Gdy w kuchni wylęgło się bardzo dużo owadów, zanim ustawisz pułapki na muszki, postaraj się je zebrać z szyb i blatów za pomocą odkurzacza. Ta prosta metoda pozwoli dość szybko wyeliminować większość nieproszonych gości. Pamiętaj o szybkim opróżnieniu worka lub pojemnika, najlepiej poza domem.

Muszka owocówka – jak się jej pozbyć metodami chemicznymi?

Jeśli nie masz czasu na wykorzystanie domowych sposobów usunięcia muszek, z łatwością możesz sięgnąć po dostępne w sklepach gotowe pułapki na owocówki ułatwiające odławianie i usuwanie szkodników. To proste w obsłudze urządzenie może posłużyć przez wiele lat, dzięki wymiennym wkładom wabiącym owady. Do walki z uciążliwymi muszkami mogą się również przydać specjalne lepy przyciągające te małe owady odpowiednio dobranym zapachem, praktycznie niewyczuwalnym dla ludzi.

Zapobieganie pojawieniom się muszek

Chociaż chemiczne lub domowe sposoby na muszki owocówki zazwyczaj przynoszą bardzo dobre rezultaty, zawsze istnieje ryzyko, że w krótkim czasie w kuchni znowu pojawią się hordy małych owadów. Aby uniknąć takiej sytuacji, działaj profilaktycznie – ogranicz do minimum prawdopodobieństwo kolejnej inwazji małych szkodników:

  • Warzywa i owoce, zwłaszcza dojrzałe lub z uszkodzoną skórką, koniecznie przechowuj pod przykryciem albo w lodówce, dzięki czemu muszki nie wyczują ich zapachu.
  • Zamykaj szczelnie kosz na śmieci, ponieważ gnijące odpadki organiczne są wyczuwalne dla owocówek z wielu metrów.
  • Dokładnie zakręcaj wszelkie butelki z octem, piwem lub winem, a słoiki po sokach, dżemach i konfiturach umyj ręcznie albo w zmywarce.
  • Dbaj o czystość blatów, podłogi i kosza na śmieci, przecierając je specjalnymi ściereczkami lub płynami do mycia kuchni. Pamiętaj, że pozostawione brudne naczynia i plamy po wylanych napojach czy słodkich produktach spożywczych też zwabią muszki, które już po kilkunastu godzinach mogą się rozmnożyć.
  • Zawsze myj przyniesione do domu owoce, zanim trafią do lodówki. Dzięki temu usuniesz znajdujące się na ich powierzchni jaja muszek.
Artykuły spożywcze
Drogeria, kosmetyki i zdrowie
Zakupy niecodzienne
Elektronika
Dom i ogród
Wyposażenie domu