SPF – co to znaczy? Kiedy nakładać krem?

Prawidłowa aplikacja filtrów przeciwsłonecznych pozwala chronić naszą skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych i wspomaga jej pielęgnację, zwłaszcza w okresie silnego nasłonecznienia. Co oznacza skrót SPF? Co to jest promieniowanie UV? Jakie są numery faktorów i jak je używać? Poniżej znajdują się informacje, które pomogą skutecznie zabezpieczyć skórę przed oparzeniami słonecznymi i czerpać z lata całymi garściami.Co oznacz SPF?

SPF – co to znaczy?

Sun Protection Factor (SPF) to międzynarodowy symbol, który oznacza stopień ochrony ludzkiej skóry przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. UV z kolei jest promieniowaniem najbardziej dla niej szkodliwym, które może prowadzić do powstawania rumieni i bolesnych poparzeń. Im wyższa wartość filtra SPF, tym dłużej kosmetyk będzie chronił skórę. Cyfra stojąca przed skrótem SPF wskazuje, jak długo dana osoba można przebywać na słońcu po zastosowaniu filtra. Innymi słowy – mówi, jak długo skóra będzie objęta ochroną. Kosmetyki pielęgnacyjne z filtrem SPF powinny znaleźć się w kosmetyczce każdego – dorosłych i dzieci, kobiet i mężczyzn.

Panuje błędne przekonanie, że osoby o ciemnej karnacji nie muszą stosować kosmetyków z filtrem UV. Procentowa zawartość melaminy w skórze w żaden sposób nie wpływa na wymagany poziom ochrony SPF. Ciemniejsza skóra wymaga podobnego stopnia ochrony, choć stosowane filtry mogą być nieco słabsze – na przykład SPF 30 zamiast SPF 50.

Co oznacza promieniowanie UV?

Oprócz światła słonecznego, które możemy dostrzec gołym okiem, na nasze ciało oddziałują również niewidzialne promienie UV. Samo promieniowanie jest podzielone na trzy długości fal, z których te średnie (UVC) i najdłuższe (UVB) odpowiadają za pojawiającą się na naszej skórze opaleniznę, ale też oparzenia słoneczne i rumienie. Co istotne, ostatnie z nich potrafi być bardzo zdradliwe ponieważ negatywnych efektów jego wpływu na naszą skórę nie widać od razu. Właśnie dlatego po nadmiernej ekspozycji na słońcu skóra zaczyna schodzić po upływie kilku dni.

Nie należy jednak stygmatyzować słońca i promieni UV. Pamiętajmy, że dzięki nim organizm ludzki produkuje endorfiny, czyli hormony szczęścia, a także witaminę D.

Jak działa filtr SPF i jakie są jego wartości?

Filtr przeciwsłoneczny działa jak tarcza przeciw promieniom UV i UVB. To bardzo ważny element pielęgnacji skóry, zwłaszcza w okresie letnich upałów. Występują filtry o różnych wartościach w przedziale od 15 do 50. Czym różni się SPF 15 od SPF 50? Co to znaczy?

Wartość SPF odpowiada długości, jaką dana osoba może eksponować swoją skórę na słońce. Przykładowo, jeśli człowiek posmaruje skórę ramion filtrem o wartości 15 SPF, zamiast 10 minut na pełnym słońcu będzie mogła przebywać na nim nawet 150 minut (15 razy dłużej), bez większego ryzyka powstania poparzeń czy rumienia. Analogicznie wygląda sytuacja z filtrami o większych wartościach.

Najmniejszą ochronę przed słońcem zapewniają kosmetyki do opalania z filtrem SPF 15 i SPF 20. Co to znaczy? Tego typu kosmetyki potrafią filtrować średnio 93% promieni słonecznych. Nieco większy stopień ochrony gwarantują kremy z filtrem SPF 30, który blokuje już około 96% promieni i jest odpowiedni dla osób, które są już nieco opalone i mają ciemniejszą karnację. Najmocniejszą ochronę zapewnia SPF 50. Ten filtr jest w stanie przechwycić nawet 98% promieni. Co istotne nie ma filtra, który zapewnia 100% ochrony przed słońcem.

Jak nakładać kosmetyki z filtrem SPF?

Posiadanie kremów z filtrem SPF to jedno. Drugą kwestią jest prawidłowe stosowanie, które warunkuje ich skuteczność. Jak zatem odpowiednio je stosować?

  1. Przygotuj skórę przed ekspozycją na słońce. Przed wakacjami warto zahartować skórę i przebywać na słońcu nieco częściej, stosując jednocześnie najsilniejsze zabezpieczenie – SPF 50.
  2. Kosmetyk z filtrem powinno się aplikować na skórę minimum 15-20 minut przed ekspozycją na słońce. Ten czas pozwoli preparatowi dobrze się wchłonąć i wdrożyć odpowiednią ochronę.
  3. Nie bójmy się nakładać na skórę dość grubej warstwy kosmetyku. Produkt powinien szybko się wchłonąć, a większość z nich nie pozostawia na skórze tłustej warstwy i szybko wysycha. Wygodną aplikację nawet w trudnodostępnych miejscach, jak ramiona i plecy ułatwią kosmetyki w sprayu.
  4. Przebywając na słońcu należy ponawiać aplikację preparatu średnio co 2 godziny (takie informacje powinny być zawarte na opakowaniu produktu). Dla pewności i zapewnienia najwyższego stopnia ochrony czynność należy powtarzać po każdym wyjściu z wody, nawet jeśli kosmetyk jest wodoodporny.

Kiedy nakładać SPF?

Choć największe zapotrzebowanie na produkty z filtrem UV drogerie i apteki zdecydowanie obserwują latem w sezonie wakacyjnym, to w praktyce kosmetyki SPF powinniśmy stosować na co dzień. Zwłaszcza osoby o jasnej karnacji powinny na stałe zaprzyjaźnić się z kremami z filtrem SPF 30 lub większymi.

Jak długo można się opalać?

W praktyce niemal nikt nie powie, że opalanie się jest zdrowe. Choć ludzka skóra bardzo potrzebuje kontaktu ze słońcem, to już leżenie plackiem w 30-stopniowym upale naraża ją na spore niebezpieczeństwo, a nas samych na duży dyskomfort. Powstające w ten sposób oparzenia słoneczne i rumienie są bolesne i wymagają dość długiej kuracji leczniczej, żeby skóra zdążyła się zregenerować. W takim razie jak długo można się opalać? Jest to kwestia mocno indywidualna i bezpośrednio związana z tak zwanym fenotypem karnacji. Oficjalnie istnieje sześć fenotypów skóry, z których ten o numerze VI jest najmniej, a I najbardziej narażony na oparzenia słoneczne. W praktyce osoby o delikatnej i bardzo jasnej karnacji nie powinny przebywać na pełnym słońcu bez zabezpieczenia dłużej niż 5 minut.

Artykuły spożywcze
Drogeria, kosmetyki i zdrowie
Zakupy niecodzienne
Elektronika
Dom i ogród
Wyposażenie domu