Proszek, płyn do prania, a może kapsułki? Co wybrać?

W praniu obecnie wyręczają nas pralki automatyczne wyposażone w specjalistyczne oprogramowania. Jednak by ubrania były czyste i pachnące przed uruchomieniem pralki, należy dodać do niej wybrany środek. Proszek czy płyn do prania, a może kapsułki – który z nich najlepiej się sprawdzi?W czym prać?

Po co dodawać proszek czy płyn do prania?

Jak to się dzieje, że niewielkie kapsułki, płyn do prania czy proszek usuwają plamy, tłuszcz i brzydkie zapachy z odzieży? Za czystość wypranych ubrań odpowiada szereg substancji połączonych w płynie lub granulkach, a wśród nich najważniejszą rolę pełnią:

  • Związki powierzchniowo-czynne, które mają na celu obniżenie napięcia na powierzchni cieczy. Ułatwia to nawilżenie tkaniny, rozbicie brudu (również tego nierozpuszczalnego w samej wodzie) na mniejsze cząsteczki oraz usunięcie go z włókien tkaniny.
  • Enzymy, które mają za zadanie usuwanie brudu z żywności. Te znajdujące się w środkach do prania ułatwiają rozłożenie trudnych plam w wodzie.
  • Zmiękczacz wody – zapobiegający m.in. osadzaniu się kamienia w pralce.
  • Wybielacz, czyli środek, który często znajduje się w proszkach lub płynie do prania dla rzeczy jasnych i białych.
  • Substancje zapachowe, które nadają wypranym ubraniom przyjemny, świeży zapach.
  • Wypełniacze aktywne (cytryniany, soda, fosforany) usuwające z twardej wody jony magnezu i wapnia.

Wiele zalet proszku do prania

Trudno odpowiedzieć na pytanie, co lepiej się sprawdzi – kapsułki, proszek czy płyn do prania – ponieważ każdy z tych produktów ma swoje wady i zalety, a wybór zależy przede wszystkim od preferencji użytkownika. Z tych wszystkich rodzajów najstarszy jest proszek, który wynaleziono i zaczęto stosować na szerszą skalę już na początku XX wieku. Przez ponad 100 lat udoskonalano jego recepturę, dodając substancje, które nie tylko skuteczniej pomagają usunąć nawet uporczywe plamy, ale również nadają odzieży miękkość i przyjemny zapach.

Wśród licznych rodzajów proszków można znaleźć proszek do prania rzeczy kolorowych, białych, bardzo zabrudzonych czy firan. Dla niemowląt oraz osób o szczególnie wrażliwej skórze można wybrać hipoalergiczny proszek, który nie powinien wywoływać podrażnień czy wysypki. Dodatkową zaletą proszku do prania jest możliwość samodzielnego dozowania w zależności od stopnia zabrudzenia czy ilości wsadu. A co zamiast proszku do prania sprawdzi się równie dobrze?

Delikatny płyn do prania

Co wybrać do prania szybkiego? Płyn czy proszek do prania? Podczas bardzo krótkiego cyklu prania, zwłaszcza w niższych temperaturach, proszek może nie zdążyć się całkowicie rozpuścić i wypłukać, przez co pozostawi na ciemnej odzieży nieestetyczne jasne przebarwienia. Dodatkowo większość płynów do prania zawiera mniej intensywnie działających substancji, które mogą podrażniać skórę i zanieczyszczać środowisko. Dużą zaletą jest również większa delikatność, dlatego wśród wielu rodzajów można znaleźć płyny do prania bardzo delikatnych tkanin, wełny, kaszmiru czy wymagającej odzieży sportowej.

Wygodne w użyciu kapsułki do prania

Kapsułki czy proszek? Na co się zdecydować? To zależy od liczby rzeczy przeznaczonych do prania oraz sposobu ich czyszczenia. Jeśli mamy pełny wsad i planujemy dłuższe pranie, wówczas świetnie sprawdzą się kapsułki do prania. Czy dodawać płyn do płukania w takim przypadku? Oczywiście! Aby tkaniny były jeszcze bardziej miękkie i pachnące, wystarczy do specjalnej przegrody w szufladzie pralki wlać nakrętkę płynu o ulubionym aromacie.

Jak działają kapsułki? W większości zawierają taki sam skład jak proszek czy płyn do prania, ale substancje piorące są zamknięte w żelowej otoczce, ulegającej rozpuszczeniu po kontakcie z wodą. Korzystanie z nich jest niezwykle proste – wystarczy wrzucić jedną kapsułkę do bębna pralki, włożyć brudną odzież i wybrać cykl prania. Kapsułki do prania najlepiej sprawdzają się przy dłużej trwających cyklach i przy użyciu ciepłej wody, ponieważ w przypadku szybkiego prania w niskiej temperaturze mogą nie zdążyć się całkowicie rozpuścić. Dodatkowo minusem takich kapsułek jest brak możliwości dobrania ilości detergentu do wypełnienia bębna.

Płyn, proszek czy kapsułki? Co wybrać?

Jak wyprać ręczniki, kurtkę przeciwdeszczową, dywanik łazienkowy czy kaszmirowy sweter? Trudno jednoznacznie ocenić, który rodzaj środków piorących jest najlepszy i najbardziej praktyczny.

  1. Jeśli chcesz uprać jednorazowo dużą ilość silnie pobrudzonych ubrań, sięgnij po proszek do prania, który można dozować zgodnie z zapotrzebowaniem.
  2. Do delikatnej i wrażliwej na chemię odzieży, jak wełna czy jedwab, albo wymagającej jedynie odświeżenia, użyj płynu, który mimo wszystko działa nieco łagodniej. Ten rodzaj środka doskonale się sprawdza również w szybkim praniu niewielkiej ilości ubrań (np. tylko połowa wsadu), ponieważ nawet podczas krótkiego cyklu substancje aktywne zdążą wniknąć we włókna i usunąć plamy.
  3. kapsułki piorące? To najlepszy wybór w przypadku dużego prania w wyższej temperaturze.
Artykuły spożywcze
Drogeria, kosmetyki i zdrowie
Zakupy niecodzienne
Elektronika
Dom i ogród
Wyposażenie domu