Jak odkamienić czajnik? Czym najlepiej usunąć kamień?

Chcesz wiedzieć, jak odkamienić czajnik? Jeśli herbata ma dziwny smak, a nalewając wodę z czajnika, widzisz charakterystyczny, biały osad, to oznacza, że już najwyższy czas na odkamienianie czajnika. Gdy nie zrobisz tego odpowiednio szybko, Twoje urządzenie będzie nadawać się tylko do wyrzucenia.Odkamienianie czajnika-sposoby.

Skąd się bierze kamień w czajniku?

Zanim podpowiemy, jak usunąć kamień z czajnika, warto jeszcze wyjaśnić, skąd on się tam wziął. Kamień w czajniku elektrycznym tworzy się, gdy masz zbyt twardą wodę. Podczas jej podgrzewania na powierzchni powstaje osad z wapnia, który następnie pokrywa wnętrze czajnika. Po jego wyschnięciu można zauważyć widoczny biały nalot na przykład na grzałce albo na ściankach. Odkamienianie czajnika nie tylko sprawia, że smak wody pozostaje bez zmian, ale również pozwala zachować sprawność elementów grzewczych. W skrajnych wypadkach mocno zakamieniony czajnik po prostu się zepsuje.

Czym odkamienić czajnik?

Czajnik elektryczny na szczęście nie wymaga wiele pracy przy konserwacji. Wystarczy, że będziemy go odkamieniać regularnie, a wszystko będzie w porządku. W tym celu można wykorzystać środki łatwo dostępne w każdym domu. Jakie proste metody proponujemy?

  • Odkamienianie czajnika sodą oczyszczoną – to jeden z najpopularniejszych sposobów na to, jak usunąć kamień z czajnika. Cztery łyżki sody oczyszczonej miesza się z 1,5 litra wody i pozostawia w czajniku na około godzinę. Po wylaniu zawartości wystarczy przepłukać czajnik i znów jest gotowy do użytku.
  • Odkamienianie czajnik sokiem z cytryny – to może się sprawdzić, ale tylko pod warunkiem, że mamy bardzo dużo czasu. W tym przypadku, podobnie jak z sodą, mieszamy sok z cytryny z 1,5 litra wody. Najlepsza ilość to około pięć łyżeczek soku. Jeśli natomiast nie mamy świeżej cytryny do wyciśnięcia, możemy także użyć kwasku cytrynowego. Później należy uzbroić się w cierpliwość. Woda z cytryną powinna być w czajniku przez co najmniej 10 godzin, żeby liczyć na efekty.
  • Odkamienianie czajnika octem – to będzie dobra metoda, gdy warstwa kamienia jest naprawdę gruba. Wystarczy zmieszać w równych proporcjach wodę i ocet oraz wlać ten roztwór do czajnika. Po zagotowaniu mieszaniny należy odczekać 90 minut i wylać zawartość czajnika do zlewu. Odkamienianie czajnika octem to bardzo skuteczna metoda, jednak ma pewną wadę. Zanim ponownie użyjemy czajnika, trzeba będzie jeszcze kilkakrotnie zagotować i wylać wodę, aby pozbyć się zapachu octu.

Wiesz już, jak odkamienić czajnik? Zobacz jeszcze, co robić, aby kamień nie powstawał zbyt szybko!

Zawsze łatwiej jest zapobiegać niż leczyć. Ta uniwersalna zasada ma zastosowanie także tutaj. Jak zatem działać, zanim pojawi się kamień w czajniku?

  • Stosuj filtry do wody.
  • Wylewaj wodę z czajnika po zagotowaniu. Gdy już zalejesz kawę albo herbatę wrzątkiem, opróżnij czajnik i napełnij ponownie dopiero wtedy, gdy znów będziesz gotować wodę.
  • Nie czekaj! Odkamienianie czajnika można wykonywać profilaktycznie, zamiast czekać, aż kamień będzie widoczny.

Kamień w czajniku po kontrolą

Poradzenie sobie z kamieniem w czajniku oznacza wiele korzyści, także dla zdrowia. Trzeba bowiem pamiętać, że w ramach zdrowych nawyków należy nie tylko pić odpowiednią ilość wody, ale też dbać o jej jakość.

 

Artykuły spożywcze
Drogeria, kosmetyki i zdrowie
Zakupy niecodzienne
Elektronika
Dom i ogród
Wyposażenie domu