Jak i czym wyczyścić zmywarkę? Domowe sposoby i nie tylko

Czyszczenie zmywarki w systematyczny sposób to jeden z warunków jej długiej żywotności. O swoją zmywarkę trzeba dbać tak samo, jak o inne sprzęty AGD. Jeśli będziesz o tym pamiętać, na pewno urządzenie będzie działać dłużej i unikniesz niepotrzebnych awarii. Chcesz wiedzieć, jak wyczyścić zmywarkę? Poniżej przedstawiamy sprawdzone sposoby.Jak czyścić zmywarkę?

Kiedy czyszczenie zmywarki będzie niezbędne?

Zanim jak wyjaśnimy, jak umyć zmywarkę, warto jeszcze wspomnieć, kiedy to robić i jak często. Niedomyte garnki i talerze, charakterystyczny osad na szklankach albo nieprzyjemny zapach wydobywający się z wnętrza – to wszystko znaki, że potrzebna jest pilna interwencja! Czasem też gołym okiem można zobaczyć zapchany filtr. Nie należy jednak czekać na ostatnią chwilę. Lepiej zabrać się za czyszczenie zmywarki znacznie wcześniej – profilaktycznie.

Zmywarkę powinno czyścić się najlepiej raz w tygodniu. W ramach takich regularnych czynności, powinno się umyć:

  • filtry i uszczelki,
  • górne oraz dolne śmigła,
  • kosze na naczynia i szufladę na sztućce,
  • ścianki wewnątrz, a także zewnętrzną obudowę, jeśli to sprzęt wolnostojący.

Czym wyczyścić zmywarkę – najlepsze metody

Teraz już wiesz, że czyszczenie zmywarki wymaga pewnej rutyny i dokładności. Kolejna kwestia to zastosowanie odpowiednich metod. Poniżej wymieniamy te najpopularniejsze. Są wśród nich także domowe sposoby na czyszczenie zmywarki, które spodobają się zapewne miłośnikom oszczędzania i ekologicznego stylu życia.

Czyszczenie zmywarki octem

Ocet to niezawodny środek do domowych porządków. Pomoże także z czyszczeniem zmywarek. Chcąc wyczyścić dokładnie urządzenie, należy przygotować mieszaninę wody i octu w proporcjach 5:1 (500 ml wody na 100 ml octu). W takim roztworze należy zamoczyć szmatkę, którą zostaną wytarte wszystkie powierzchnie. Jeśli nie lubisz ostrego zapachu  i czyszczenia ścierką, można zorganizować czyszczenie zmywarki octem także w inny sposób, korzystając z programu do zmywania. W tym wariancie opróżnia się wszystkie kosze, a na dnie urządzenia umieszcza kubek z octem. Czyszczenie się powiedzie, ale pod warunkiem, że uruchomimy program z wysoką temperaturą – najlepiej, jeśli będzie to 70 stopni.

Czyszczenie zmywarki sodą

Soda oczyszczona to kolejny łatwo dostępny środek do walki z brudem i osadami. Soda, jak wiadomo, ma silne właściwości myjące, odtłuszczające, a także niwelujące nieprzyjemne zapachy. Chcąc użyć tej substancji, podobnie jak w przypadku octu, mamy dwie opcje. Najprostszy sposób na czyszczenie zmywarki sodą to po prostu rozsypanie jej we wnętrzu zmywarki i umycie wszystkich zakamarków za pomocą gąbki. Alternatywa to umieszczenie sody… w miejscu kapsułki i włączenie programu zmywania bez żadnych sztućców i talerzy w środku.

Czyszczenie zmywarki octem albo sodą może się sprawdzić, natomiast należy pamiętać, żeby nie stosować sody i octu jednocześnie. Substancje te wchodzą w reakcję chemiczną, w wyniku czego wzajemnie się neutralizują. Zamiast mieszać sodę i ocet, można zastosować także trzecią opcję – kwasek cytrynowy.

Jak umyć zmywarkę, gdy zawiodą domowe metody?

Domowe sposoby na czyszczenie zmywarki nie zawsze wystarczą. Zwłaszcza jeśli sprzęt nie był czyszczony przez naprawdę długi czas. Gdy sytuacja tego wymaga, należy sięgnąć po specjalne detergenty. Kapsułki do czyszczenia zmywarki lub płyn do czyszczenia zmywarki to środki, które powinny szybko załatwić sprawę.

Wiesz już, jak wyczyścić zmywarkę? W takim razie należy zadbać o to, żeby robić to systematycznie. Oprócz tego można podjąć też pewne kroki, żeby zanieczyszczeń było mniej – na przykład opłukując talerze i miski z resztek jedzenia, zanim trafią do zmywarki! Duże znaczenie dla trwałości sprzętu ma także rodzaj zastosowanych kapsułek, a także twardość wody. O swoją zmywarkę na pewno trzeba dbać. Brak czasu nie jest tutaj dobrą wymówką. W końcu, gdy zmywarka się popsuje, to dopiero będzie można przypomnieć sobie, jak bardzo czasochłonne jest zmywanie ręczne!

Jeśli spodobał Ci się ten wpis, zobacz także inny inspirujący artykuł: Wiosenne eko porządki: jak sprzątać dom w zgodzie z naturą

 

Artykuły spożywcze
Drogeria, kosmetyki i zdrowie
Zakupy niecodzienne
Elektronika
Dom i ogród
Wyposażenie domu