Jak wyczyścić bardzo brudne płytki? Czym je myć?

Łazienka i kuchnia to miejsca szczególnie narażone na osadzanie się kamienia, brudu oraz tłuszczu, dlatego ściany lub podłogi obłożone są płytkami, których faktura i szkliwiona powierzchnia chroni przed wilgocią oraz zanieczyszczeniami. W jaki sposób należy dbać o glazurę, terakotę i znajdujące się pomiędzy nimi fugi? Jak wyczyścić bardzo brudne płytki i odzyskać ich naturalny błysk? Sprawdzamy!Jak wyczyścić płytki?

Czym myć płytki? Domowe sposoby

Choć błyszcząca, gładka powierzchnia ułatwia utrzymanie czystości, to z czasem płytki pokrywają się kurzem, brudem lub różnego typu osadami. Na uporczywe i nieraz trudne do usunięcia zabrudzenia narażone są przede wszystkim ściany w okolicy kuchenki, przy wannie, pod prysznicem oraz te mające bezpośredni kontakt z toaletą lub umywalką. Znajdującą się w tych miejscach glazurę warto czyścić systematycznie, ponieważ nakładające się osady z czasem tworzą coraz grubszą i trudniejszą do usunięcia warstwę. Czym myć płytki łazienkowe i kuchenne, jeśli nie chcemy skorzystać z mocnych środków chemicznych? Jest na to kilka sprawdzonych, domowych sposobów:

  • Jeśli na płytkach, np. w okolicach prysznica lub umywalki, nagromadził się kamień, do jego usunięcia najlepiej użyć roztwór wody z octem spirytusowym w stosunku 2:1 przy mniejszych zabrudzeniach, a 1:1 przy grubszej warstwie. Powierzchnię należy dobrze spryskać i wytrzeć gąbką oraz miękką ściereczką.
  • Grubszy, żółty kamień gromadzący się najczęściej wokół baterii umywalki lub prysznica najlepiej najpierw natrzeć octem rozcieńczonym w wodzie, a następnie przykryć wacikami nasączonymi roztworem i pozostawić na kilkadziesiąt minut.
  • Pożółkłe lub pokryte pleśnią fugi pomiędzy płytkami to prawdziwa zmora łazienek, w których często panuje duża wilgoć. Domowym sposobem na wywabienie plam jest wykonanie pasty z sody oczyszczonej, octu i kilku kropel soku z cytryny, a następnie wtarcie jej za pomocą starej szczoteczki do zębów, spłukanie wodą oraz wypolerowanie ściereczką do sucha.
  • Jak wyczyścić bardzo brudne płytki łazienkowe? Skutecznym sposobem na silne i tłuste zabrudzenia są amoniak (często używany w kuchni m.in. do wypieku niektórych rodzajów ciasteczek) oraz boraks, który można kupić w aptece, sklepach chemicznych lub ogrodniczych. Stosując mieszankę, w skład której wchodzą ocet spirytusowy, boraks oraz amoniak w stosunku 2:2:1, szybko przywrócicie płytkom nie tylko czystość, ale i dawny blask.
  • Kolejnym sposobem na usunięcie tłustego nalotu z płytek łazienkowych lub kuchennych jest mieszanina soli emskiej i płynu do mycia naczyń w równych proporcjach. Po wyszorowaniu za pomocą gąbki lub szczotki oczyszczaną powierzchnię wystarczy porządnie spłukać i wytrzeć do sucha, np. ręcznikiem kuchennym.

Czym myć płytki, żeby się błyszczały?

Aby glazurowe płytki jak najdłużej cieszyły oczy swoim naturalnym blaskiem kojarzącym się również z higieniczną czystością, warto systematycznie przecierać je łagodnymi preparatami chemicznymi, np. płynem do mycia powierzchni szklanych lub środkiem do czyszczenia łazienki. Stosując środki tego typu, warto stosować się do instrukcji umieszczonej na opakowaniu, a wyczyszczoną powierzchnię wytrzeć do suchą miękką ściereczką lub papierowym ręcznikiem.

Jak wyczyścić bardzo brudne płytki łazienkowe?

Czasami się zdarza, ze pomimo systematycznej pielęgnacji glazury i terakoty w niektórych miejscach pojawiają się szare albo żółte plamy czy nieestetycznie wyglądające nacieki. Czym myć płytki w łazience narażonej na dużą wilgoć i szczególne zabrudzenia? Skutecznym rozwiązaniem mogą być środki w postaci aktywnej piany na osady z mydła oraz żel przeciw osadzaniu się kamienia, który nie tylko czyści istniejące już osady, ale także pomaga chronić powierzchnie łazienkowe przed szybkim powstawaniem kolejnych nalotów. Stosując się do zaleceń producenta, już w kilka minut możesz przywrócić swojej łazience nie tylko naturalny blask, ale i również higieniczną czystość.

Czym myć płytki w kuchni?

Kuchnia jest nie tylko miejscem spotkań wszystkich domowników, którzy przy talerzu z ciepłym posiłkiem lub filiżanką ulubionej kawy mogą porozmawiać o właśnie mijającym dniu. Tutaj przede wszystkim są przechowywane produkty żywnościowe i przygotowywane posiłki, dlatego o czystość tego miejsca należy dbać w sposób szczególny. Nieduże codzienne zanieczyszczenia wystarczy przecierać delikatnym detergentem, np. płynem do mycia naczyń z wodą, lub specjalistycznymi nawilżanymi ściereczkami do kuchni.

Do nieco większych zabrudzeń warto użyć nieco silniejszego płynu do czyszczenia w sprayu doskonale radzącego sobie nie tylko z brudem, ale także i tłuszczem osadzającym się na płytkach i blatach podczas smażenia mięs lub warzyw. Płytki znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie z kuchenką są najbardziej narażone na wszelkie zabrudzenia i tłuszcz pryskające z przyrządzanych posiłków. Takie uporczywe, tłuste plamy warto usuwać, używając intensywnego sprayu do czyszczenia powierzchni kuchennych, gwarantujący nie tylko szybkie oraz skuteczne usunięcie wszelkich zabrudzeń, ale także zawierający składniki dezynfekujące zabijające niemal wszystkie bakterie, wirusy i szkodliwe dla zdrowia grzyby.

Artykuły spożywcze
Drogeria, kosmetyki i zdrowie
Zakupy niecodzienne
Elektronika
Dom i ogród
Wyposażenie domu