Jak wyczyścić mikrofalówkę? Czego najlepiej użyć?

Kuchenka mikrofalowa to urządzenie, które wpisało się na stałe nie tylko w codzienny użytek domowy, ale i w restauracje oraz firmowe zapleczach. Niewielka skrzynka potrafi w niespełna minutę podgrzać prawie wszystko – od napoju, poprzez popcorn czy warzywne risotto, aż po słodką szarlotkę. Jak jednak czyścić mikrofalówkę w środku i na zewnątrz, by służyła przez lata? Sprawdzamy!Czym wyczyścić mikrofalówkę?

Kto wynalazł kuchenkę mikrofalową?

Korzystając na co dzień z mikrofali, mało kto zastanawia się nie tylko nad tym, jak działa, ale i też kiedy wynaleziono ten niezwykle użyteczny sprzęt domowy. Za wynalazcę mikrofalówki uważa się Percy’ego Spencera – żyjącego na przełomie XIX/XX wieku wynalazcę i radiotelegrafistę w US Navy, który… nie ukończył nawet szkoły. W 1945 roku Spencer przypadkowo zauważył, że pod wpływem działania mikrofal niektóre substancje ulegają rozgrzaniu, a dzięki jego odkryciu dwa lata później powstała pierwsze mikrofalówka, która ważyła około 300kg i miała ponad 1,5m wysokości!

Bezpieczne korzystanie z mikrofali

Choć kuchenka mikrofalowa wydaje się bezpieczna i nieszkodliwa, warto wiedzieć, jak z niej korzystać, by nie tylko nie zniszczyć samego urządzenia, ale także umieszczanych wewnątrz naczyń oraz produktów spożywczych:

  1. Do środka nie należy wkładać przedmiotów metalowych albo pokrytych złotą lub srebrną farbą, która w trakcie działania może prowadzić do iskrzenia, a w skrajnych przypadkach nawet do zapłonu podgrzewanych elementów. Zanim więc nowy talerz, miseczka lub kubek trafią do kuchenki, warto wcześniej sprawdzić informacje pochodzące od producenta (najczęściej zawarte na spodzie naczynia).
  2. Kolejnym ważnym elementem są właściwa konserwacja oraz odpowiednie czyszczenie mikrofalówki z osiadających na ściankach tłuszczów, części podgrzewanego jedzenia oraz nieprzyjemnych zapachów, przechodzących przecież później na inną podgrzewaną żywność.

Jak wyczyścić mikrofalówkę ze spalenizny?

Czasami zdarza się, że mimo dbania o czystość kuchenki mikrofalowej po dłuższym ogrzewaniu, np. boczku czy kiełbasy, z wnętrza wydobywa się charakterystyczny i trudny do usunięcia zapach spalenizny. W takich sytuacjach najczęściej sięgamy po preparat do czyszczenia piekarnika i grilla lub płyn do mycia powierzchni kuchennych usuwający ze ścianek nie tylko pozostałości tłuszczu, ale również nieprzyjemne zapachy.

Wnętrze kuchenki mikrofalowej można również odświeżyć poprzez umycie jej ścianek roztworem z wody oraz płynu do naczyń, najlepiej o zapachu cytrynowym. Ponadto warto skorzystać z naturalnych metod czyszczenia mikrofalówki, np. za pomocą octu, sody oczyszczonej albo soku ze świeżych cytrusów, które nie wydzielają szkodliwych składników wnikających później do podgrzewanej żywności.

Czyszczenie kuchenki octem spirytusowym

Chociaż ocet spirytusowy wyróżnia się wyjątkowo intensywnym, ostrym aromatem, po rozcieńczeniu z wodą i umyciu wnętrza lodówki, zamrażalki czy kuchenki skutecznie niweluje nawet trudne do usunięcia zapachy. Jak wyczyścić mikrofalówkę octem? Bardzo prosto!

  1. Wystarczy do miski (którą można podgrzewać w kuchence) wlać ocet i wodę w proporcji 1:1.
  2. Całość wymieszać i wstawić do środka, a następnie ustawić na 5–10 minut na największą moc. Parujący płyn osadzi się na ściankach, niwelując nieprzyjemny zapach spalenizny.
  3. Następnie należy założyć ochronne rękawice kuchenne, ostrożnie wyjąć gorącą miskę z resztką płynu, a wnętrze kuchenki wytrzeć do sucha miękką ściereczką.

Jak wyczyścić mikrofalówkę sodą?

Trzeba przyznać, że soda oczyszczona jest nieocenionym pomocnikiem w kuchni. Wykorzystuje się ją przede wszystkim do spulchniania ciast, np. ciasta marchewkowego, tortu dyniowego czy bożonarodzeniowych pierniczków. Wodorowęglan sodu wchodzi również w skład napojów musujących w proszku lub tabletkach, chemii służącej do zmiękczania wody, a nawet jako środek leczniczy przy nadkwasocie. Soda posiada także zdolność pochłaniania wilgoci i zapachu, dlatego zanim sięgniecie po ostrzejsze środki chemiczne sprawdźcie, jak wyczyścić mikrofalówkę w środku z jej pomocą.

Podobnie jak w przypadku octu, w misce z wodą należy rozpuścić około 3 łyżki sody i podgrzewać w mikrofali na największej mocy przez kilka minut. Następnie wystarczy otworzyć urządzenie, wyjąć miseczkę, a ściany wytrzeć szmatką do sucha.

Czyszczenie mikrofalówki cytryną

Aromatyczne cytrusy również odświeżają wnętrza urządzeń kuchennych. Warto więc wiedzieć, jak wyczyścić mikrofalówkę cytryną, która nie tylko usunie ze ścianek nieprzyjemny swąd spalenizny, ale na długo pozostawi w kuchence przyjemny, świeżych zapach:

  1. Umyty i wytarty do sucha owoc możecie pokroić w plastry lub przeciąć na pół i wycisnąć sok do miski w wodą (do tego celu możecie również użyć kwasku cytrynowego).
  2. Następnie ustawcie kuchenkę na pełną moc grzania, a po zakończeniu pracy urządzenia odczekajcie jeszcze kilka minut.
  3. Po wyjęciu naczynia wylejcie resztę zawartości miski, i na koniec wytrzyjcie wszystkie ścianki kuchenki papierowym ręcznikiem lub miękką ściereczką. Gotowe!
Artykuły spożywcze
Drogeria, kosmetyki i zdrowie
Zakupy niecodzienne
Elektronika
Dom i ogród
Wyposażenie domu