Jak wyczyścić białe buty? Sprawdzone sposoby

Wystarczy chwila niepogody, zabawa z dzieckiem lub nadmiernie podekscytowany czworonożny przyjaciel – i w jednej chwili para twoich śnieżnobiałych butów traci swój nieskazitelny kolor. Czyszczenie jasnego obuwia bywa sporym wyzwaniem, jednak istnieją metody, dzięki którym szybko da się przywrócić im świeżość. Do niektórych nie są nawet potrzebne kosztowne detergenty. Dowiedz się, jak wyczyścić białe buty, aby znów zachwycały, tak jak w dniu zakupu!Jak wyczyścić białe buty

Jak wyczyścić białe buty, które zżółkły? Proste sposoby

Białe buty potrafią odświeżyć każdą stylizację i nadać stopie lekkości – to dlatego tak często je wybieramy. Z czasem jednak tracą one swój urok, a codzienne używanie nieco nadszarpuje ich śnieżną biel. Nic w tym dziwnego – buty są przecież przeznaczone do używania! Jeśli więc zamierzasz nosić swoje buty, a nie tylko trzymać je w szafie, to może być dobry czas, aby poznać kilka metod usuwania brudu z białego obuwia. Na początek ważna uwaga: różne materiały wymagają różnych metod czyszczenia, dlatego przyjrzyjmy się każdemu z nich – siatce, skórze oraz tkaninie – oddzielnie.

Od czego zacząć ten proces, niezależnie od materiału? Oto kilka uniwersalnych kroków: najpierw wyjmij sznurówki (możesz uprać je oddzielnie – ręcznie lub w pralce), wkładki oraz pozostałe elementy, które mogą ci przeszkadzać podczas czyszczenia. Na początku możesz zająć się podeszwą – da się ją bez trudu wyszczotkować, np. zużytą szczoteczką do zębów lub paznokci. Następnie pozbądź się kurzu i brudu z powierzchni materiału – użyj do tego suchej szmatki lub delikatnej szczotki do obuwia. Czasem wystarczy tylko je wytrzepać z nadmiaru piasku i zaschniętego błota. Później możesz przejść do czyszczenia wierzchnich części butów.

Jak wyczyścić białe buty z siatki?

Najmniej kłopotów z wszystkich białych butów niewątpliwie przysparzają te z siatki, która zazwyczaj jest stworzona z syntetycznych włókien. Sporą część takiego obuwia da się wyprać w pralce z użyciem proszku lub płynu do prania. Wybierz w tym celu najniższą możliwą temperaturę i niskie obroty, aby buty nie uległy zniszczeniom. Nie musisz ich odwirowywać – dzięki syntetycznemu składowi takie obuwie wysycha zdecydowanie szybciej niż skórzane czy płócienne. Wystarczy, że postawisz je w przewiewnym miejscu, a prędko staną się suche. Pamiętaj tylko, żeby nie wystawiać butów na działanie promieni słonecznych, inaczej mogą powstać na nich nieestetyczne zacieki. Do suszenia nie używaj także suszarki – wysoka temperatura może zniszczyć włókna.

Jak wyczyścić białe materiałowe buty?

W przypadku butów z innego materiału możesz użyć specjalnego preparatu do usuwania plam albo domowych metod. Jedną z nich jest mieszanka 2-3 łyżeczek sody oczyszczonej i wody. W takim roztworze zamocz suchą, czystą szmatkę, a następnie delikatnie przetrzyj zabrudzony but. Sodę zachowaj na później – może ci się przydać podczas czyszczenia zmywarki lub kuchenki mikrofalowej. Zamiast sody możesz też użyć soku z cytryny w podobnych proporcjach lub proszku do prania białych ubrań (w drugim przypadku możesz zacząć od mniejszej ilości proszku i stopniowo go dosypywać). Do szorowania butów nie używaj szczoteczek, żeby nie zniszczyć materiału na cholewce – lepiej sprawdzi się tu gąbka lub wspomniana ściereczka.

Jak wyczyścić białe skórzane buty?

Czyszczenie skórzanych butów domowymi sposobami zawsze niesie ze sobą pewne ryzyko, dlatego zalecamy ci stosowanie specjalnych preparatów, które ułatwiają dbanie o obuwie ze skóry, zamszu lub nubuku. Dzięki nim twoja ulubiona para będzie ci dłużej służyć i cieszyć oko dobrym wyglądem – plamy i zabrudzenia będą się na nich pojawiać rzadziej. Pamiętaj o jednej, ważnej zasadzie: nie pierze się skórzanych butów w pralce! Skóra może się w ten sposób trwale uszkodzić. Jeśli chcesz, możesz przeprać je ręcznie z użyciem specjalnego detergentu. Zastosuj się wtedy do instrukcji podanej na opakowaniu producenta tego kosmetyku. Do czyszczenia niewielkich zabrudzeń na białych butach z naturalnej skóry możesz użyć specjalnej szczotki do zamszu i nubuku – umożliwi ci ona dotarcie do najdalszych zakamarków, w których zgromadził się brud.

Jak wyczyścić białe buty – podsumowanie

Choć każdy z materiałów wymaga innej pielęgnacji, wniosek jest jeden – czyszczenie białych butów zawsze warto zacząć od sprawdzenia, jakie są zalecenia producenta. Inaczej możesz zniszczyć swoją ulubioną parę, a sklep nie zgodzi się na ich przyjęcie, jeśli zechcesz zwrócić je na gwarancji. Dopiero później przychodzi pora na szukanie odpowiednich metod radzenia sobie z zabrudzeniami. Podchodź do pomysłów z forów internetowych z dużym dystansem – lepiej używać sprawdzonych sposobów na to, jak wyczyścić białe buty. A jeśli to możliwe, zaimpregnuj swoją ulubioną parę, aby zapobiec zabrudzeniom i zniszczeniom w przyszłości. Dbaj o swoje buty na bieżąco – używaj do tego odpowiednich kosmetyków, np. bezbarwnej pasty lub emulsji do obuwia.

Artykuły spożywcze
Drogeria, kosmetyki i zdrowie
Zakupy niecodzienne
Elektronika
Dom i ogród
Wyposażenie domu