Plamy z wina – jak je usunąć z ubrań? Czy soda oczyszczona pomoże?

Zdarza się, że odrobina wina wyląduje na ulubionej sukience, spodniach lub białej koszuli. Pojawia się więc ważne pytanie – jak skutecznie usunąć plamę z czerwonego wina z ubrań? Sprawdzamy!Plamy z wina – jak je usunąć z ubrań?

Czy plamy z czerwonego wina trudno usunąć?

Plamy z czerwonego wina mogą wydawać się trudne do usunięcia, ale istnieje wiele skutecznych metod, które pomogą Ci pozbyć się ich z ubrań. Kluczowa jest jednak szybka reakcja. Im szybciej podejmiesz odpowiednie kroki, tym większa szansa na całkowite usunięcie plamy. Czerwone wino zawiera substancje barwiące, które mogą trwale zabarwić tkaninę, jeśli zostaną pozostawione na niej zbyt długo. Właśnie dlatego ważne jest, aby działać natychmiast i wykorzystać to, co masz pod ręką.

Jak usunąć plamę z czerwonego wina?

Drobne wypadki z czerwonym winem w roli głównej podczas uroczystej kolacji, luźnego spotkania z przyjaciółmi lub randki zdarzają się dosyć często. Zastanawiasz się, jak usunąć plamę z czerwonego wina? Zdecydowanie nie warto spisywać takich ubrań na straty. Wiesz już, że liczy się szybka reakcja, dlatego pierwszym krokiem powinno być oczywiście delikatne odsączenie wina z materiału, na przykład za pomocą papierowego ręcznika kuchennego.

Domowe sposoby na usuwanie plam z czerwonego wina

Chcesz wiedzieć, jak wywabić plamy z czerwonego wina domowym sposobem? Niestety pranie w pralce może nie być wystarczające. Najlepszym rozwiązaniem jest wcześniejsze namoczenie plamy w roztworze wody z odpowiednim dodatkiem. Domowe sposoby na usuwanie plam stosowane są od wielu lat – przygotowaliśmy kilka sprawdzonych trików, które pomogą Ci pozbyć się nieestetycznych plam na ubraniach.

Soda oczyszczona

Co sprawdzi się na plamy z czerwonego wina? Soda oczyszczona może okazać się najbardziej skuteczna. Co więcej, może pomóc również w przypadku nieco starszych plam. Wystarczy, że przygotujesz odpowiedni roztwór – w litrze wody rozpuść 4 łyżki sody oczyszczonej. Następnie namocz plamę w przygotowanym roztworze. Powinno to trwać minimum 30 minut. Ostatni krok to upranie ubrania w pralce z odpowiednim detergentem.

Sól kuchenna

Świetnym sposobem jest również wykorzystanie soli do wywabienia plamy z wina. Należy dokładnie zasypać plamę solą i poczekać, aż wchłonie ona kolor wina. Potem konieczne jest namoczenie ubrania w zimnej wodzie przez około 30 minut. Po tym czasie możesz wypłukać tkaninę i uprać ją w pralce.

Gorące mleko

Niektóre produktów, które znajdziesz we własnej spiżarni, możesz wykorzystać na kilka sposobów. Kolejnym z nich jest mleko, które również sprawdzi się do usuwania plam z czerwonego wina. Podgrzej mleko w rondelku, a następnie wylej odrobinę bezpośrednio na plamę z czerwonego wina. Następnie delikatnie potrzyj i wykonaj pranie w prace z odpowiednim detergentem.

Białe wino

Popularnym i skutecznym sposobem na walkę z plamami z czerwonego wina jest wykorzystanie wina białego. Choć metoda ta jest nieoczywista i nieco zaskakująca – musisz wiedzieć, że działa. Zabrudzony materiał należy szybko polać białym winem lub szampanem, a następnie wyprać.

Woda utleniona

Jeśli chcesz uratować ulubioną białą bluzkę lub koszulę, możesz wykorzystać wodę utlenioną. Nieestetyczną plamę zalej wodą utlenioną, odczekaj kilka minut, a następnie wykonaj pranie w pralce.

Usuwanie plam z wina – czy można użyć detergentów?

Jak usunąć plamę z wina? Jakie preparaty wykorzystać? Możesz użyć specjalnych detergentów, które przeznaczone są do usuwania trudnych plam. Wybierając detergent, upewnij się, że jest odpowiedni do tkaniny, z której wykonane jest Twoje ubranie. Przeczytaj etykietę produktu i postępuj zgodnie z instrukcjami producenta.

Pozbądź się plam z wina w kilka minut!

Nie da się zaprzeczyć, że romantyczna kolacja ze świecami i winem to fantastyczna wizja wieczoru z ukochaną osobą. Podobnie jest w przypadku spotkania z przyjaciółmi przy lampce dobrego wina i pysznym jedzeniu. Niestety chwila nieuwagi może sprawić, że wino wyląduje na Twoim ubraniu. W takich sytuacjach ważne jest zastosowanie sprawdzonych sposobów na pozbycie się plam z wina. Możesz wykorzystać do tego między innymi sodę oczyszczoną, ocet, cytrynę, wodę utlenioną i wiele innych specyfików. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby skorzystać z gotowych preparatów do usuwania plam. Ostateczna decyzja należy do Ciebie!

Artykuły spożywcze
Drogeria, kosmetyki i zdrowie
Zakupy niecodzienne
Elektronika
Dom i ogród
Wyposażenie domu