Jak usunąć klej z różnych powierzchni?

Niektóre naklejki i etykiety z informacją o produkcie potrafią nieraz narobić wiele kłopotu, zanim uda się je ściągnąć z różnych powierzchni tak, by nie pozostał po nich żaden ślad. Aby nie uszkodzić delikatnych powierzchni warto wcześniej sprawdzić, który sposób nie spowoduje przebarwień czy zarysowań. Jak usunąć klej po naklejce z plastiku, szyby czy metalu? Podpowiadamy!Jak usunąć klej

Jak usunąć klej z szyby i powierzchni szklanych?

Istnieje kilka sposobów na to, jak usunąć klej ze szkła, a jeśli namoczenie w wodzie z płynem do mycia naczyń nie wystarczy, wówczas najlepiej użyć zmywacza do paznokci, rozcieńczalnika do farb lub spirytusu salicylowego. Nałożenie niewielkiej ilości płynu na gąbkę i wcieranie w zanieczyszczone miejsce powinno wystarczyć, by pozostałości kleju po nalepkach zaczęły się rozpuszczać i łuszczyć. Uporczywą, lepką substancję łatwo usunąć również za pomocą octu spirytusowego – samo przetarcie zabrudzenia powinno wystarczyć. Na koniec najlepiej wypolerować szybę miękką i niepozostawiającą włosków tkaniną, np. ściereczką z mikrofibry. Oporny na środki myjące klej usuwa się również za pomocą żyletki albo nożyka z ostrzem segmentowym, jednak w tym wypadku należy uważać, by nie porysować szklanej powierzchni.

Jak usunąć klej ze słoika?

Wiele etykiet znajdujących się na słoikach wyjątkowo trudno się usuwa, nawet po wcześniejszym zamoczeniu w wodzie z płynem. W takich sytuacjach warto sięgnąć po tłuste substancje, jak np. olej roślinny albo aerozol WD-40, który ułatwi oddzielenie lepkiego kleju od szkła. Spryskanie lub natarcie zabrudzonego miejsca i pozostawienie na kilka minut powinno ułatwić zdarcie resztek etykiety. Potem wystarczy namoczenie słoika w wodzie z płynem do mycia naczyń i zdarcie etykiety za pomocą gąbki. Jeśli mimo wszystko na powierzchni pozostaną klejące się ślady, można użyć odrobinę zmywacza do paznokci.

Jak usunąć klej z plastiku?

Plastik to materiał mało odporny na zarysowania, dlatego ściąganie warstwy kleju za pomocą ostrego narzędzia jest bardzo ryzykowne. Lepiej na początek zastosować zwykły ocet: nalej niewielką ilość na wacik, przyłóż do plamy, a następnie pozostaw na kilka godzin. Rozmiękczoną warstwę kleju możesz później ściągnąć za pomocą szczotki o niezbyt twardym włosiu. Uporczywe zabrudzenia można spróbować usunąć z użyciem acetonu (np. zmywacza do paznokci). Najpierw użyj go tylko na niewidocznym miejscu przedmiotu, aby sprawdzić, czy środek nie powoduje zmiany koloru plastiku. W usunięciu kleju bywa także pomocny olej – wystarczy nasączyć nim plamę, pozostawić na jakiś czas i zmyć gąbką nasączoną wodą oraz płynem do mycia naczyń.

Jak usunąć klej z ubrań?

Każdy, kto ma dzieci, powinien wiedzieć nie tylko, jak usunąć farby z ubrań, ale również i kleje. Niestety lepiące się plamy na materiale należą do tych najtrudniejszych do skutecznego wywabienia, a w tym przypadku duże znaczenie ma nie tylko rodzaj użytego kleju, ale również i tkaniny, ponieważ te naturalne (jedwab, wełna) oraz z dodatkiem włókien syntetycznych mogą ulec zniszczeniu pod wpływem środków chemicznych. Oto kilka sprawdzonych sposobów na usunięcie szpecących zabrudzeń, które warto wypróbować:

  • Zwykły klej biurowy jest najłatwiejszy do usunięcia bez względu na rodzaj tkaniny, ponieważ dobrze rozpuszcza się w wodzie. Wystarczy zabrudzone miejsce przepłukać w wodzie z dodatkiem środka piorącego, a następnie ustawić pranie jak zazwyczaj.
  • Błyskawicznie schnące super kleje typu „Kropelka” zawierają cyjanoakryl, który natychmiast zasycha, pozostawiając na tkaninie sztywną plamę, wyraźnie widoczną zwłaszcza na ciemnych i kolorowych materiałach. Usunięcie go domowymi sposobami jest dość trudne, ale na szczęście nie niemożliwe. Ten rodzaj kleju reaguje na tłuszcz, warto więc na początek spróbować wcierać olej roślinny lub glicerynę, dopóki plama nie zniknie. Potem takie ubranie będzie wymagało prania z dodatkiem odplamiacza, który usunie powstałe w wyniku użycia tłuszczu zabrudzenie. Kolejnym sposobem jest zastosowanie acetonu, jednak w tym wypadku trzeba najpierw sprawdzić, czy środek nie zniszczy materiału, testując go na niewidocznej części odzieży. Ostatecznie można postawić na specjalistyczne rozpuszczalniki dostępne w sklepach chemicznych.
  • Nowe ubrania nieraz opatrzone są naklejkami, które po zerwaniu pozostawiają niewielką ilość kleju. Na szczęście jego usunięcie nie jest skomplikowane – wystarczy ściągnąć resztki palcami lub szczotką do ubrań. Podobnie należy postępować w przypadku zabrudzeń po taśmie klejącej, pamiętając jednak by nie dociskać szczotki do tkaniny, ponieważ może to spowodować wtarcie drobinek kleju pomiędzy włókna.
  • Usunięcie kleju żywicznego z tkaniny jest prawdziwym wyzwaniem, ponieważ znajdujące się w nim składniki nie reagują na większość domowych sposobów. Najlepiej się sprawdza przełożenie tkaniny papierem do pieczenia, a następnie prasowanie zabrudzonego miejsca dopóki klej nie wsiąknie w papier.

Jak usunąć klej z metalu?

Jak usunąć etykietę z nowego piekarnika, pralki czy lodówki? Wszelkiego rodzaju materiały ściernie odpadają, ponieważ mogą porysować powierzchnię i pozostawić jeszcze gorsze ślady niż klej. Dobrym rozwiązaniem jest użycie suszarki do włosów, dzięki której ciepłe powietrze nagrzeje powierzchnię metalową powodując mięknięcie lepkiej warstwy. Pomocne mogą być również zmywacz do paznokci, oliwka dla dzieci albo olej spożywczy, który nie zniszczy metalowej powierzchni. Po nasączeniu naklejki wystarczy ją delikatnie zdrapać, np. silikonową szpatułką lub miękką szczotką, a miejsce po plamie wypolerować ściereczką.

Artykuły spożywcze
Drogeria, kosmetyki i zdrowie
Zakupy niecodzienne
Elektronika
Dom i ogród
Wyposażenie domu