Jak usunąć farbę z ubrania? Czym ją sprać?

Za pomocą farb można pięknie odnowić lub udekorować wnętrze mieszkania, ściany budynku czy drobne ozdoby. Wiele z nich stosowanych jest również do rozwoju twórczości artystycznej dla dużych i małych wielbicieli sztuki. Jednak dość często malowanie może kończyć się zniszczeniem źle zabezpieczonych sprzętów i odzieży. Jak usunąć farbę z ubrania tak, by nie zniszczyć tkaniny?

Różne rodzaje farb

Akrylowa, emulsyjna, plakatówka, wodna… W zależności od składu pełnią różne funkcje, mają określoną trwałość i są używane na konkretnych rodzajach powierzchni. Ze względu na zastosowanie farby dzielone są na malarskie (do pokrywania przeróżnych powierzchni), artystyczne (używane do tworzenia wszelkich dzieł) oraz specjalne (ochronne, świecące etc.). Zupełnie osobną dziedziną są barwniki stosowane w kosmetyce, jak np. farby do włosów, paznokci czy skóry. Właśnie te różnice w składzie poszczególnych produktów powodują, że powstałe podczas malowania plamy na odzieży można usunąć za pomocą konkretnych środków.

Jak usunąć farbę z ubrania?

Wywabienie niektórych plam domowymi sposobami może okazać się trudne, a nawet niemożliwe, ale nie warto się nimi tak bardzo przejmować. Jeżeli dane spodnie czy bluzka są ulubionymi, zawsze można je przeszyć czy skrócić lub wykorzystać na co dzień np. do porządków w ogrodzie, spacerów z psem, czy weekendowego leniuchowania na kanapie.

Usunięcie niektórych plam może być bardzo trudne i może wymagać profesjonalnych środków, jednak zanim odzież zostanie potraktowana silnymi chemikaliami, warto najpierw sprawdzić domowe sposoby radzenia sobie z zabrudzeniami pochodzącymi od poszczególnych barwników. A zatem jak zmyć farbę z ubrania i który środek najlepiej się sprawdzi? To zależy nie tylko od składu materiału, ale przede wszystkim substancji barwiącej.

Farby wodne i plakatowe

Plakatówki i akwarele to z reguły pierwsze farbki, z jakimi mają do czynienia małe dzieci, zwłaszcza podczas pierwszych lekcji plastyki, dlatego też są zazwyczaj łatwe do usunięcia, nawet z białej i delikatnej odzieży oraz wszelkich sprzętów. Jak usunąć farbę z ubrania dziecka?

  • Świeże plamy wystarczy przepłukać w ciepłej wodzie z dodatkiem proszku do prania, szamponu albo mydła.
  • Jeśli zabrudzenie na tkaninie zdążyło już zaschnąć, najlepiej wetrzeć środek czyszczący w wybrane miejsce, a następnie wyprać jak zwykle, czyli używając ulubiony płyn lub proszek do prania.

Farba do włosów

Decydując się na farbowanie włosów w domowym zaciszu, warto wcześniej przygotować stary podkoszulek i ręczniki, których poplamienie nie będzie miało większego znaczenia. Mając nałożony na głowie krem koloryzujący, należy również uważać, by nie dotknąć otaczających przedmiotów, np. oparcia fotela, zasłon, firan czy skórzanych obić, ponieważ gdy wnikną w strukturę materiału, są bardzo trudne do usunięcia. Jak więc zmyć uciążliwe plamy z farby na ubraniu?

Pomocny może być zwykły lakier do włosów. Świeże zabarwienia wystarczy spryskać odrobiną środka, a następnie wyprać w proszku lub płynie. Pomocne mogą się także okazać niewielkie ilości zwykłego octu lub soku cytrynowego, którymi można polać plamę i zostawić na kilkanaście minut, zanim trafią do pralki. Ale uwaga! Ten sposób lepiej sprawdzić wcześniej na mniej widocznych miejscach ubrania, ponieważ odplamiacze mogą rozjaśniać kolory tkanin.

Farba lateksowa do ścian

Emulsyjne farby akrylowe są w obecnych czasach używane do malowania ścian wewnątrz pomieszczeń, ponieważ wykazują dużą odporność na zmywanie wodą i szorowanie w radzie niepożądanych zabrudzeń. Jednak duża zawartość żywic sprawia, że usunięcie jej może być trudniejsze niż w przypadku tradycyjnych farb ściennych. Jak sprać farbę z ubrań lub tapicerki? W grę wchodzą jedynie dość inwazyjne metody, które mogą niestety uszkodzić odzież. Świeże plamy można spróbować delikatnie wyczyścić przy użyciu rozpuszczalnika lub zmywacza do paznokci, a zasuszone najpierw należy czymś natłuścić. Do tego celu najlepiej nadaje się kuchenny olej spożywczy lub zwykłe masło. Nasiąknięty tłuszczem materiał najlepiej wyprać ręcznie z dodatkiem odplamiacza oraz zazwyczaj używanych detergentów.

Farby olejne

A jak usunąć farby olejne z ubrania? Nie ma się co okłamywać, to prawdziwe wyzwanie, zwłaszcza jeśli farby są zaschnięte, a tkanina wrażliwa na środki chemiczne. Do jeszcze mokrych plam najlepiej sprawdzi się miękka ściereczka nasączona terpentyną, przyciskana od wewnętrznej strony ubrania. Wyczyszczoną tkaninę należy uprać zgodnie z zaleceniami producenta. Jeśli zabrudzenie stało się twarde, warto przed użyciem jakichkolwiek środków delikatnie zdrapać lub wyczesać zaskorupiałą powierzchnię, a następnie postępować tak samo jak w przypadku świeżego zabrudzenia.

Na ratunek poplamionym materiałom

Czym zmyć farbę z ubrań? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ sposób usunięcia plam zależy od rodzaju i składu barwnika. Zanim jednak przystąpimy do próby pozbycia się niechcianych zabrudzeń, warto wcześniej sprawdzić opakowanie po farbie, ponieważ mogą się na nim znajdować informacje dotyczące wrażliwości materiału na niektóre związki. W innym przypadku, zanim zdecydujemy się użyć jakiegokolwiek środka chemiczny do usuwania plam, najlepiej najpierw przetestować jego niewielką ilość na niewidocznej części odzieży, co da pewność, że wraz z usunięciem zabrudzenia nie dojdzie do zniszczenia tkaniny.

Artykuły spożywcze
Drogeria, kosmetyki i zdrowie
Zakupy niecodzienne
Elektronika
Dom i ogród
Wyposażenie domu