Jak posprzątać łazienkę? Czym ją umyć?

Czysta i zadbana łazienka to wizytówka każdego domu. W uporządkowanym pomieszczeniu milej spędza się czas, a codzienne rytuały pozwalają lepiej się zrelaksować. Co zrobić, jeśli sprzątanie łazienki nie należy do naszych ulubionych czynności? Warto przygotować solidny plan sprzątania i się go trzymać. W ten sposób szybciej uporamy się z obowiązkami. Jak sprzątać łazienkę krok po kroku? Podpowiadamy.Jak posprzątać łazienkę

Uporządkuj przestrzeń wokół siebie

Sprzątanie łazienki warto zacząć od uporządkowania wnętrza, tj. pozbycia się z niego wszystkich zbędnych przedmiotów, które mogłyby utrudnić pracę. Zacznij od wyrzucenia śmieci, ale nie skupiaj się tylko na zawartości kosza na odpady. Rozejrzyj się wokół – możesz znaleźć puste opakowania po kosmetykach, zużyte płatki kosmetyczne, metki czy inne odpadki, których warto się pozbyć. Do szafek pochowaj kosmetyki, które niepotrzebnie zajmują miejsce na blatach i wprowadzają wizualny nieład. Zużyte ręczniki wrzuć do kosza na pranie. Po wstępnym ogarnięciu przestrzeni możesz przystąpić do prawdziwych porządków. Jak i czym myć łazienkę?

Zadbaj o czystość urządzeń sanitarnych

Wanna, zlew, prysznic czy muszla toaletowa to elementy wyposażenia łazienki szczególnie narażone na zabrudzenia. To właśnie tam gromadzi się najwięcej bakterii i zanieczyszczeń, które mogą powodować powstawanie nieprzyjemnego zapachu i szybkie niszczenie sprzętów. Do czyszczenia urządzeń, które mają bezpośredni kontakt z wodą, warto systematycznie używać preparatów zapobiegających osadzaniu się kamienia. Dobrze zwrócić uwagę, by miały one jednolitą i gładką konsystencję. Składniki o właściwościach ścierających w dłuższej perspektywie użytkowania mogą prowadzić do powstawania nieestetycznych zarysowań.

Dobrą praktyką jest nałożenie środka czyszczącego na powierzchnię urządzeń i pozostawienie go na kilka minut, żeby zaczął działać i aktywowały się jego składniku. Czyszczenie zacznij od nałożenia preparatu na powierzchnię wanny, potem zlewu i muszli WC. W podobnej kolejności spłukuj środek.

Czym umyć armaturę w łazience?

Armatura łazienkowa, czyli baterie umywalkowe i prysznicowe, deszczownice czy spłuczki, stanowią odrębne elementy wyposażenia łazienki, które wymagają szczególnej troski. Sposób mycia oraz środki czyszczące warto dopasować do materiałów, z których zostały wykonane. Choć armatura łazienkowa jest twarda, to wraz z czasem i intensywnym użytkowaniem może być podatna na drobne uszkodzenia. Dlatego też do jej czyszczenia i pielęgnacji warto używać delikatnym materiałów (miękkich ściereczek lub gąbek) i takich środków jak mleczka czy żele (bez twardych granulek).

Jak wyczyścić płytki w łazience?

Płytki ceramiczne, zwłaszcza te zlokalizowane w prysznicu i okolicach wanny, są szczególnie narażone na powstawanie nieestetycznych zacieków i kamienia. Żeby tego uniknąć, warto po każdym prysznicu czy kąpieli wycierać ich powierzchnię do sucha. Liczy się również systematyczne czyszczenie, bo nakładające się na siebie osady tworzą warstwę o wiele trudniejszą do usunięcia. Najlepiej używać gąbki lub miękkiej ściereczki bawełnianej lub z mikrofibry. Te materiały nie rysują powierzchni, łatwo chłoną wodę i można je wycisnąć. Niewątpliwym atutem jest fakt, że nie powinny zostawiać nieestetycznych smug, co szczególnie docenią właściciele płytek w wysokim połysku.

Podczas czyszczenia płytek nie należy zapominać o fugach, w których zbiera się kurz, brud i wilgoć. Spoiny są podatne na powstawanie pleśni i gromadzenie się bakterii, dlatego warto szczególnie zadbać o ich higienę. Najlepiej systematycznie czyścić fugi specjalnym preparatem do czyszczenia fug lub przygotować domowy specyfik z sodą oczyszczoną i octem.

Przeczytaj więcej o tym, czym i jak czyścić powierzchnię płytek w łazience.

Jak posprzątać łazienkę, żeby lśniła czystością?

Kiedy uporałeś się już z doprowadzeniem do czystości armatury, urządzeń sanitarnych i płytek, przyszedł czas na ogólną kosmetykę wnętrza. Pamiętaj, żeby dokładnie umyć lustro łazienkowe, które umieszczone nad umywalką ma tendencję do częstego brudzenia się. Chlapiąca woda tworzy na nim mało estetyczne zacieki, które na szczęście przy regularnym czyszczeniu nie są trudne do usunięcia. Jak skutecznie umyć lustro w łazience? Najlepiej użyć specjalnych płynów do mycia szyb i ściereczek, które nie będą zostawiać smug. Na samym końcu zetrzyj kurze z mebli i parapetów, odkurz oraz umyj podłogę.

Zadbaj o detale

Wiesz już, jak sprzątać łazienkę, żeby cały proces przebiegał szybko i sprawnie. Teraz czas zadbać o to, by łazienka nie tylko lśniła czystością, ale też ładnie się prezentowała. Na wieszakach powieś świeże ręczniki. Tuż przy umywalce ustaw pojemnik na mydło dopasowany do stylistyki wnętrza oraz dyfuzor zapachowy. Posegreguj kosmetyki, a te, które nie są potrzebne, ukryj w koszykach lub szafkach. Jeśli w łazience znajdowały się kwiaty lub drobne dekoracje, zadbaj o to, by estetycznie je wyeksponować.

Artykuły spożywcze
Drogeria, kosmetyki i zdrowie
Zakupy niecodzienne
Elektronika
Dom i ogród
Wyposażenie domu