Jak czyścić srebro? 5 domowych sposobów

Naczynia, bibeloty, sztućce, biżuteria – od tysiącleci przedmioty ze srebra zachwycają jasną barwą, blaskiem i dużą wytrzymałością. Jednak z czasem, gdy nie są odpowiednio pielęgnowane, na ich powierzchni pojawia się coraz trudniejszy do usunięcia nalot, a nawet ślady rdzy. Jak czyścić srebro domowym sposobem? Co zrobić by powierzchnie zachowały naturalny połysk na dłużej?Jak czyścić srebro

Zastosowanie srebra

Srebro jest znane ludzkości od czasów starożytnych. Już ponad 700 lat p.n.e. produkowano z niego monety i biżuterię, a później naczynia, sztućce i przeróżne ozdoby. Z czasem metal szlachetny znalazł zastosowanie również przy produkcji luster, styków elektrycznych, sprzętu elektronicznego, a nawet niektórych instrumentów muzycznych. Srebro można znaleźć również w droższej odzieży sportowej ponieważ zapobiega powstawaniu przykrego zapachu i zmniejsza ryzyko infekcji grzybiczej i bakteryjnej. Najczęściej jednak ten cenny metal stosowany jest do produkcji biżuterii, naczyń oraz sztućców.

Dlaczego srebro matowieje?

Wśród licznych zalet srebro ma jednak pewną wadę – matowieje w zetknięciu z ozonem oraz powietrzem zanieczyszczonym związkami siarki. Substancje te reagują z atomami znajdującymi się na powierzchni srebra, tworząc siarczek srebra widoczny jako ciemny, nieestetyczny nalot. Biżuteria czy sztućce zrobione z tego cennego kruszcu szybciej zmatowieją w dużych aglomeracjach lub na terenach fabrycznych, a zachowanie ich blasku będzie wymagało znacznie więcej wysiłku niż w przypadku miejsc o czystym powietrzu, dlatego warto poznać sprawdzone sposoby na czyszczenie srebra w domu.

Jak czyścić srebro?

Choć srebro jest metalem odpornym na wiele czynników szkodzących innym pierwiastkom, wymaga odpowiednio troskliwej opieki, dzięki czemu zachowa połysk i gładkość przez długi czas. Biżuterię i przedmioty ze srebra można czyścić mechanicznie poprzez tarcie lub wydłubywanie większej ilości nalotu. Sposób ten jest szybki i skuteczny, ale może prowadzić do porysowania powierzchni, w której później może pojawić się znacznie trudniejsza do usunięcia rdza. Bezpieczniejszą metodą jest użycie odpowiednich środków, jak np. jednorazowe gaziki nasączane alkoholem, ultradźwiękowe myjki lub specjalistyczny płyn, który dzięki kwaśnemu odczynowi pomaga sprawnie usunąć nalot ze srebrnych pierścionków, bransoletek, łyżeczek czy naczyń.

Czyszczenie srebra domowym sposobem

Utracony blask srebrnych powierzchni można również odzyskać za pomocą domowych sposobów. Warto wcześniej sprawdzić działanie środka na najmniej widocznym miejscu naczynia, biżuterii czy innej ozdoby. Jak czyścić srebro dostępnymi pod ręką środkami? Które z nich najlepiej się nadadzą?

  • Soda oczyszczona doskonale usuwa niepożądany nalot, pozostawiając srebrne powierzchnie błyszczące i gładkie. Wystarczy dodać do proszku trochę wody, tak by powstała gęsta pasta. Należy ją wcierać miękką ściereczką z mikrofibry lub bawełny tak długo, aż srebro odzyska połysk. Jeśli biżuteria czy sztućce posiadają zdobienia, do których trudno dotrzeć ściereczką, można użyć delikatnej dziecięcej szczoteczki do zębów do masażu dziąseł. Wyczyszczone srebro wystarczy przepłukać pod bieżącą wodą i wytrzeć do sucha czystą ściereczką.
  • Folia aluminiowa, sól i niemetalowa miska – to zestawienie produktów, które szybko pomogą pozbyć się matowej warstwy. Miseczkę należy wyłożyć folią, do środka wrzucić srebrny przedmiot i zalać gorącym roztworem soli i wody (6 łyżeczek na 500 ml). Gdy woda całkowicie ostygnie, srebro wystarczy przepłukać i wytrzeć do sucha.
  • Pasta do zębów – czyszczenie za jej pomocą jest wyjątkowo łatwe, bo ogranicza się do nałożenia warstwy na pokryte nalotem elementy na około 15 minut. Po tym czasie wystarczy srebro umyć i wypolerować miękką ściereczką. Wybierając tę metodę czyszczenia, warto pamiętać, by nie używać pasty wysokosodowej lub wybielającej, ponieważ może zniszczyć delikatną powierzchnię.
  • Soda i ocet – to doskonały sposób na czyszczenie większych przedmiotów i sztućców ze srebra. Do tej metody przyda się naczynie ze szkła lub tworzywa sztucznego, ponieważ metal może wejść w reakcję ze srebrem. Czyszczone przedmioty należy zalać roztworem przygotowanym z łyżki sody i octu oraz litra wody, a następnie pozostawić w kąpieli na około 30 minut.
  • Szare mydło i sok z cytryny również pomogą usunąć nalot ze srebra. Wystarczy kostkę rozpuścić w litrze ciepłej wody, dodać sok wyciśnięty z połówki cytryny i zanurzyć srebrne przedmioty na około 15 minut.

Jak czyścić srebro z rdzy?

Niewłaściwa pielęgnacja lub przechowywanie w zbyt wilgotnym miejscu może spowodować pojawienie się nie tylko nalotu na srebrnych przedmiotach, ale także dość trudnej do usunięcia rdzy. Najlepszym domowym sposobem na pozbycie się brzydkich rdzawych plam jest zamoczenie przedmiotów w białym occie i pozostawienie ich przez przynajmniej 2 godziny. Po tym czasie należy spróbować zetrzeć pozostałości rdzy za pomocą pasty do zębów i miękkiej ściereczki.

Artykuły spożywcze
Drogeria, kosmetyki i zdrowie
Zakupy niecodzienne
Elektronika
Dom i ogród
Wyposażenie domu