Jak wyczyścić żelazko? Czym skutecznie umyć przypaloną powierzchnię?

Chcesz wiedzieć, jak wyczyścić żelazko? Jeśli często prasujesz, ta wiedza może Ci się kiedyś przydać! Wystarczy chwila nieuwagi i na stopie żelazka może pojawić się przypalenie. Nie należy jednak wpadać w panikę. Trzeba po prostu wiedzieć, czym wyczyścić żelazko i w jaki sposób dokładnie to zrobić, aby nie uszkodzić cennego urządzenia. W poniższym artykule podpowiadamy, czym wyczyścić stopę żelazka.Jak czyścić żelazko

To ważne! Sprawdź, zanim wybierzesz jeden ze sposobów, jak wyczyścić przypalone żelazko

Czym umyć przypalone żelazko? Czyszczenie żelazka to ważna sprawa, niemniej trzeba do tego podejść z rozwagą i przestrzegać podstawowych zasad. Zanim zabierzesz się za czyszczenie, najpierw upewnij się, że sprzęt jest odłączony od prądu i zimny.

Kolejny krok to sprawdzenie (w specyfikacji urządzenia albo w instrukcji obsługi), z czego wykonana jest stopa żelazka. W zależności od materiału wybrane sposoby czyszczenia żelazka mogą być bezpieczne dla danej powłoki lub całkowicie niedopuszczalne. To ważny krok, aby wybrać odpowiednią metodę na to, jak wyczyścić żelazko przypalone lub zabrudzone.

Jak wyczyścić stopę żelazka octem?

To jedna z prostszych domowych metod, które wykorzystują powszechnie dostępne środki. Chcąc wyczyścić sprzęt, nasącz bawełnianą ściereczkę octem spirytusowym i pocieraj stopę żelazka. Czynność powtarzaj tak długo, aż czarny osad zejdzie całkowicie. Na koniec wytrzyj dokładnie żelazko ścierką zwilżoną wodą. Ten sposób sprawdzi się, jeśli szukasz metody, jak wyczyścić skutecznie przypalone żelazko teflonowe lub ze stopą ceramiczną.

Jak wyczyścić żelazko sokiem z cytryny?

Ten sposób polecamy osobom, które nie mogą znieść zapachu octu. Jest bezpieczny dla wszystkich rodzajów żelazek – również ceramicznych i teflonowych. Płytę żelazka pociera się ściereczką nasączoną sokiem z cytryny. Jeśli ciągle zastanawiasz się, czym wyczyścić żelazko szybko i bezpiecznie, wykorzystaj do tego sok z cytryny.

Jak wyczyścić żelazko sodą oczyszczoną?

Następna prosta metoda – tym razem z wykorzystaniem sody oczyszczonej. Nasyp sodę na wilgotną ściereczkę i pocieraj nią powłokę żelazka. Możesz także rozpuścić sodę w wodzie w takich proporcjach, żeby uzyskać gęstą pastę. Jak wyczyścić stopę żelazka tym sposobem? Tą mieszaniną należy nacierać płytę żelazka. Do rozprowadzania najlepsza będzie ściereczka, ewentualnie szczotka z miękkim włosiem. Ważne! Ta metoda nadaje się do czyszczenia żelazka wyłącznie ze stopą stalową. Inne powłoki mogłaby trwale uszkodzić!

Jak wyczyścić żelazko pastą do zębów?

To sposób na żelazka ze stopą aluminiową. Jeśli chcesz wyczyścić swoje żelazko w ten sposób, wyciśnij nieco pasty na płytę żelazka, rozprowadź ją ścierką bądź szczoteczką z miękkim włosiem i pocieraj delikatnie, aż uda się usunąć brud. Później dokładnie wyczyść taflę zwilżoną ściereczką. Na koniec koniecznie upewnij się, czy pasta nie została w otworach!

Jak wyczyścić przypalone żelazko na ciepło? Pomoże wosk z białej świecy albo folia aluminiowa!

Wymienione powyżej metody będą dobre na ostudzone żelazko. Jest także alternatywna metoda, do której żelazko musi być rozgrzane. Lekko nagrzaną taflę pociera się świecą tak, by na stopie został wosk. Następnie wosk usuwasz miękką ściereczką. Kolejny krok to rozgrzanie żelazka i prasowanie nim gazety. Papier gazetowy powinien przejąć z żelazka tłustą warstwę po świecy.

Popularnym sposobem jest także prasowanie folii aluminiowej. Metoda sprawdzi się, kiedy żelazko będzie tylko lekko nagrzane. Dla lepszego efektu folia aluminiowa może być posypana solą.

Jak zapobiegać przypaleniom podczas korzystania z żelazka?

Już wiesz, jak wyczyścić skutecznie przypalone żelazko teflonowe lub z innego materiału. Najważniejsze jest jednak to, żeby nie doprowadzić do przypalenia czy zabrudzeń. Jak? Wystarczy przestrzegać tych kilku ważnych zasad:

  • Zawsze przecieraj stopę, zanim użyjesz żelazka – w ten sposób pozbędziesz się drobinek kurzu osiadających w tym miejscu.
  • Zwracaj uwagę na temperaturę – delikatnych tkanin nie należy przegrzewać, bo to najkrótsza droga do zniszczenia zarówno ubrania, jak i żelazka. Kupując ubrania, uwzględniaj nie tylko na trendy modowe, ale również wytrzymałość tkanin i ich odporność na ciepło, czy to podczas prasowania, czy podczas suszenia w suszarce.
  • Regularnie odkamieniaj żelazko – częstotliwość jest uzależniona od twardości wody, niemniej przyjmuje się, że powinno się to robić przynajmniej raz na 1–2 miesiące. Nie używaj do żelazka zwykłej wody z kranu.

Nie prasuj, gdy nie możesz się odpowiednio skupić – najwięcej kłopotów z przypalonym żelazkiem wynika z nieuwagi. Zatem jeśli masz taką możliwość, pozbądź się tego, co może Cię rozpraszać podczas korzystania z żelazka. Nie prasuj podczas prowadzenia rozmowy telefonicznej czy oglądania telewizji – to sprzyjające warunki, żeby się zagapić.

 

Artykuły spożywcze
Drogeria, kosmetyki i zdrowie
Zakupy niecodzienne
Elektronika
Dom i ogród
Wyposażenie domu