Czyszczenie pralki domowymi sposobami i nie tylko – czym i jak to zrobić?

Regularne czyszczenie pralki pozwoli utrzymać ją w dobrej kondycji i może sprawić, że posłuży nam nawet kilka lat dłużej. To naturalne, że wraz z częstotliwością i sposobem użytkowania urządzenia ulega ono zabrudzeniom, które mogą powodować szereg nieprzyjemności. Zastanawiasz się, jak i czym wyczyścić pralkę? Przedstawiamy kilka skutecznych sposobów.Czyszczenie prlki

Poszczególne elementy składowe pralki, a zwłaszcza te, które mają częsty kontakt z wodą, są bardzo podatne na zabrudzenia. Duża wilgotność oraz praca w wysokich temperaturach powoduje, że często pojawia się na nich osad, kamień, a nawet pleśń czy różnego rodzaju grzyby. Towarzyszy im zazwyczaj nieprzyjemny zapach, który przenika do ubrań. Żeby uniknąć podobnych sytuacji warto dbać o pralkę i regularnie ją konserwować, tak samo jak ma to miejsce w przypadku innych sprzętów AGD. Jak czyścić pralkę? Wystarczy, że wypróbujesz nasze domowe sposoby.

Czyszczenie pralki – co wskazuje, że należy to zrobić?

Co wskazuje na to, że pralka wymaga ogólnej konserwacji i gruntownego czyszczenia? Jest kilka mniej lub bardziej widocznych sygnałów, które mogą o tym świadczyć. Na początek warto zrobić ogólny przegląd urządzenia. Sprawdź, czy widoczny gołym okiem brud nie pojawia się w filtrach, uszczelkach czy pojemniku na płyn do płukania lub proszek. To bardzo ważne, ponieważ to głównie on będzie odpowiedzialny za nieprzyjemny zapach wydobywający się z urządzenia.

Sygnałem, że Twoja pralka może wymagać czyszczenia, jest też widoczny na ubraniach szary osad i większa awaryjność sprzętu. Zapewne zdarzyło Ci się wrzucić do bębna spodnie i nie sprawdzić, co znajduje się w kieszeniach. W wyniku tego typu sytuacji do bębna, filtrów i innych elementów składowych pralki mogą dostać się niechciane przedmioty, takie jak drobne monety, które swoją obecnością mogą spowodować wiele uszkodzeń.

Ocet i kwasek cytrynowy, czyli domowe sposoby na czyszczenie pralki

Wcale nie musisz kupować drogich preparatów, które w swoim składzie zawierają wiele silnych, chemicznych substancji, żeby skutecznie pozbyć się zabrudzeń z wnętrza urządzenia. Jakie są domowe sposoby na czyszczenie pralki, które warto znać? Czym wyczyścić pralkę, żeby przedłużyć jej żywotność? Jednym z najbardziej znanych i chętnie stosowanych sposobów jest wykorzystanie klasycznego octu spirytusowego oraz kwasku cytrynowego. Obie te substancje są równie skuteczne, a możemy stosować je osobno i razem. Chcesz przyrządzić skuteczną mieszankę? Dokładnie połącz ze sobą poniższe składniki:

  • Kwasek cytrynowy (ok. 1/3 szklanki)
  • Ocet spirytusowy (ok. 3/4 szklanki)

Czyszczenie pralki warto zacząć od pojemnika na proszek i płyn do płukania:

  1. Dla własnej wygody i dokładności czyszczenia wyjmij na chwilę element z pralki.
  2. Na początek oceń stan zabrudzeń. Jeśli są suche i twarde, namocz pojemnik w ciepłej wodzie przez ok. 1 godzinę.
  3. Po upływie tego czasu nałóż na gąbkę do naczyń wcześniej przygotowaną mieszankę i dokładnie umyj pojemnik. Do mycia wykorzystaj zwyczajną gąbkę do naczyń, a jeśli chcesz dotrzeć do najtrudniej dostępnych zakamarków, postaw na szczoteczkę do zębów.

Gruntownej konserwacji wymaga także bęben pralki. Nie wystarczy zwykłe przetarcie go szmatką, która nie poradzi sobie ani z uporczywymi zabrudzeniami, ani z nieprzyjemnym zapachem. Czyszczenie pralki octem będzie o wiele bardziej skuteczne. Żeby przywrócić jej dawną świetność, wlej do pojemnika na proszek około 3/4 szklanki octu spirytusowego i nastaw pralkę na cykl prania o temperaturze 90°C. Ocet dobrze zdezynfekuje wnętrze pralki, a nawet towarzyszące jej przewody i rury i sprawi, że bęben będzie lśnił.

Po otwarciu pralki możesz spodziewać się dość silnego i nieprzyjemnego zapachu, który szybko rozprzestrzeni się do innych domowych pomieszczeń. Jest to jeden z powodów, dla których większą popularnością cieszy się kwasek cytrynowy. Efekt będzie bardzo podobny, a wydobywający się zapach świeży i cytrusowy. Jak wyczyścić pralkę kwaskiem? Dodaj 1/3 szklanki do pojemnika i nastaw temperaturę na 90°C.

Jak wyczyścić pralkę za pomocą sody oczyszczonej?

Soda oczyszczona ma bardzo szerokie zastosowanie nie tylko w kuchni, ale też sprzątaniu. Substancja ta doskonale sprawdzi się również podczas konserwacji urządzeń AGD. Jak czyścić pralkę z użyciem tego białego proszku? To bardzo proste. Wysuń pojemnik na proszek i wsyp do niego połowę opakowania sody. Upewnij się też, że bęben urządzenia jest pusty. Jeśli tak, nastaw pralkę na cykl prania w temperaturze 90°C i cierpliwie czekaj, aż urządzenie zakończy pracę.

Czyszczenie pralki tabletkami do zmywarki

Czyszczenie pralki tabletkami do zmywarki ma szerokie grono swoich zwolenników. Elektryczne urządzenia myjące naczynia znajdują się już w wielu domach, więc nie powinniśmy mieć problemów z brakiem dostępności tabletek, które zazwyczaj znajdują się w kuchennej szafce. Co musisz zrobić? Weź jedną lub dwie tabletki i wrzuć je do pustego bębna pralki. Żeby cały proces był skuteczny uruchom urządzenie i nastaw na cykl prania w 60 lub 90°C.

Jak dbać o czystość pralki?

Czysta, zadbana pralka posłuży Ci dłużej. Warto więc wiedzieć, co oprócz regularnego czyszczenia należy robić, żeby zachować ją w dobrej kondycji. Dobrą praktyką jest wietrzenie bębna urządzenia. Wystarczy, że po każdym zakończonym cyklu prania pozwolisz mu „pooddychać”, zostawiając otwarte drzwi. Dzięki tej prostej czynności pozbędziesz się wilgoci z wnętrza i unikniesz powstawania nieprzyjemnego zapachu.

W trosce o bezawaryjne działanie pralki regularnie sprawdzaj stan filtrów. Lubią gromadzić się w nich włosy, sierść zwierząt i różnego rodzaju kłaczki. Jeśli będziesz w miarę systematycznie je czyścić, nie staną się przyczyną skomplikowanej awarii.

 

Artykuły spożywcze
Drogeria, kosmetyki i zdrowie
Zakupy niecodzienne
Elektronika
Dom i ogród
Wyposażenie domu