Czym czyścić płytę indukcyjną? Jak umyć przypaloną powierzchnię kuchenki?

Nie wiesz, czym czyścić płytę indukcyjną? W takim razie lepiej przeczytaj nasz poradnik! Płyta indukcyjna to wygodne i nowoczesne rozwiązanie. Nie tylko jest bardziej energooszczędna od zwykłej kuchenki elektrycznej, ale również bezpieczna dla dzieci, ponieważ bardzo trudno się poparzyć podczas korzystania. Aby technologia posłużyła Ci długo, warto dbać o swoją płytę i unikać wszelkich zarysowań i uszkodzeń – także podczas czyszczenia. Czym myć płytę indukcyjną szybko, skutecznie i przede wszystkim – bezpiecznie? Za chwilę poznasz odpowiedź i przypalona płyta indukcyjna przestanie być jakimkolwiek problemem!Czyszczenie płyty indukcyjnej

Czyszczenie płyty indukcyjnej – co warto wiedzieć?

Zanim podpowiemy, jak czyścić płytę indukcyjną, należy wyjaśnić, jak się do tego przygotować. W pierwszej kolejności, z płyty należy zdjąć wszystkie naczynia i upewnić się, że wszystkie pola grzejne są wyłączone. Jeśli wcześniej pola były włączone, należy upewnić się, że już całkowicie ostygły. Dopiero wówczas można przystąpić do czyszczenia.

W związku z tym, że płyta indukcyjna zrobiona jest ze szkła, jest to tworzywo delikatne i podatne na zarysowania. Z tego powodu, nie należy używać do czyszczenia druciaka ani chropowatej gąbki. A zatem, czym wyczyścić płytę indukcyjną po przypaleniu? Zaleca się używanie miękkiej ściereczki, specjalnego zmywaka do płyt indukcyjnych albo odpowiedniego skrobaka o takim przeznaczeniu.

Przypalona płyta indukcyjna – jaki detergent będzie tu odpowiedni?

Zaleca się, aby używać specjalistycznych preparatów. Idealnym rozwiązaniem będzie zatem płyn do czyszczenia płyt ceramicznych i indukcyjnych, który składem i konsystencją nieco różni się od płynu do czyszczenia piekarników.

Przypalona płyta indukcyjna faktycznie powinna być myta zawsze specjalnym płynem i na tym nie warto oszczędzać. A czym czyścić płytę indukcyjną w sytuacji, gdy chcemy usunąć jedynie drobne smugi? Z takimi plamami powinien sobie poradzić zwykły płyn do naczyń oraz papierowy ręcznik.

Czym czyścić płytę indukcyjną? Proste domowe sposoby

Wiesz już, czym wyczyścić płytę indukcyjną po przypaleniu? W takim razie nie musisz obawiać się, że czyszczenie będzie problematyczne lub, co gorsza, doprowadzi do uszkodzenia sprzętu. Co jednak w sytuacji, gdy specjalistyczny preparat się skończy, a sklepy są zamknięte?

W awaryjnych sytuacjach warto sięgać też po inne, zastępcze rozwiązania.

  • Czyszczenie płyty indukcyjnej octem – po tym, jak wstępnie umyjemy płytę płynem do naczyń, ale tłuste plamy wciąż nie chcą zejść, trzeba sięgać po inne sposoby. Chcąc pozbyć się zanieczyszczeń, przytrzymaj w miejscu zabrudzenia gąbkę nasączoną wodą z octem i odczekaj chwilę, aż plama się rozpuści. Ocet to nieoceniony środek do czyszczenia, który jest bardzo uniwersalny. Może uratować jak widać nawet płytę indukcyjną, dlatego warto mieć zawsze w domu odpowiedni zapas.
  • Czyszczenie płyty indukcyjnej za pomocą sody oczyszczonej – to inny sposób, który może być pomocny, gdy sam ocet nie wystarczy. Po spryskaniu płyty octem i przetarciu szmatką całą powierzchnię pokrywa się sodą oczyszczoną i przykrywa wilgotną szmatką na ok. 15 minut. Później należy delikatnie wyszorować płytę, a na koniec ponownie spryskać octem i polerować tak długo, aż będzie błyszczeć.

Domowe sposoby czyszczenia za pomocą łatwo dostępnych produktów zdaniem niektórych lepsza opcja niż detergenty. Z tego powodu, czyszczenie płyty octem i sodą oczyszczoną jako pierwszy wybór częściej będą brały pod uwagę osoby szukające sposobów na to, jak sprzątać dom w zgodzie z naturą.

Czyszczenie płyty indukcyjnej – podsumowanie

Teraz już wiadomo, czym myć płytę indukcyjną. To dobra wiadomość, bo gdy nie będziesz obawiać się o czystość, znikną opory przed gotowaniem na tej powierzchni. Warto pamiętać o tym, że czysta płyta to nie tylko kwestia estetyki. Eksperci podkreślają, że zabrudzenia mają także duży wpływ na skuteczność działania płyty. Nie od dziś wiadomo, że im gładsza jest powierzchnia płyty indukcyjnej, tym efektywniejsze będzie gotowanie na niej.

 

Artykuły spożywcze
Drogeria, kosmetyki i zdrowie
Zakupy niecodzienne
Elektronika
Dom i ogród
Wyposażenie domu