Czym zastąpić śmietanę? Co zamiast niej wybrać do sosu?

Nie wiesz, czym zastąpić śmietanę? Gdy z jakiegoś powodu trzeba wyeliminować z któregoś przepisu właśnie ten składnik, warto mieć pod ręką właściwe zamienniki. Chcesz dowiedzieć się, czy śmietanę można zastąpić jogurtem, czy lepiej sięgnąć po inne produkty? Zobacz nasz poradnik!Zastąpienie śmietany

Śmietana – uniwersalny składnik do wielu dań

Zanim odpowiemy na pytanie, czym zastąpić śmietanę w sosie lub innym daniu, warto jeszcze na chwilę się zatrzymać i zastanowić, skąd właściwie potrzeba wyeliminowania śmietany ze swojej diety. Do takiej decyzji najczęściej popychają następujące powody:

  • brak śmietany w domu i brak możliwości zrobienia zakupów w danej chwili,
  • chęć zdrowszego, niskokalorycznego jedzenia,
  • alergie pokarmowe.

Śmietana to jeden z podstawowych produktów spożywczych, bez których trudno wyobrazić sobie ulubione dania. Podobnie jak jajka, mąka czy cukier, jest w każdej kuchni i ma wszechstronne zastosowanie. Śmietana to składnik sosów, dodatek do zup, sałatek, ciast. Chociaż wiele osób ją uwielbia, czasem potrzebny jest jakiś zamiennik śmietany. Jaki? Poniżej przedstawiamy kilka ciekawych opcji!

Mleko zamiast śmietany do sosu

Mleko zamiast śmietany do sosu? Na pierwszy rzut oka, pomysł brzmi kontrowersyjnie. Rzeczywiście, mleko ma zdecydowanie rzadszą konsystencję i nie zastąpi śmietany 1:1. Co innego, jeśli zostanie wymieszane z jogurtem greckim albo twarogiem. Miks takich składników może okazać się strzałem w dziesiątkę! Jeszcze innym pomysłem jest połączenie mleka z masłem. To związanie sprawdzi się zwłaszcza w przypadku dań gotowanych bądź pieczonych. Mleko można połączyć także ze skrobią ziemniaczaną. Łącząc 2 łyżki skrobii i jedną mleka, uzyskamy konsystencję zbliżoną do śmietany. Użycie mleka będzie dobrym pomysłem zwłaszcza wtedy, gdy myślisz o tym, jak zastąpić śmietanę 30%. Wystarczy zagęścić mleko, używając skrobi ziemniaczanej.

Jogurt zamiast śmietany do sosu

Myśląc o tym, co zamiast śmietany do sosu będzie dobre, trudno pominąć naturalny jogurt. To przecież rozwiązanie często stosowane w fit przepisach. Jednym z najprostszych sposobów na poprawienie swojej diety jest właśnie zamiana śmietany na jogurt w takich prostych daniach, jak na przykład mizeria. Czy śmietanę można zastąpić jogurtem także w zupie? Tak, natomiast trzeba uważać, żeby po dodaniu nie powstały grudki. W tym celu, zamiast od razu wlewać wyjęty z lodówki jogurt do garnka albo wazy z gorącą zupą, najlepiej wymieszać łyżkę cieczy z otwartym jogurtem i dopiero wtedy wlać. Jogurt zamiast śmietany do sosu to prosta i szybka zamiana, niekiedy stosowana już na stałe, a nie tylko w wyjątkowych sytuacjach.

Inny zamiennik śmietany – nasze propozycje

Zastanawiając się, co zamiast śmietany do sosu lub innych zastosowań będzie dobre, można wykazać się także większą kreatywnością. Jogurt zamiast śmietany albo mleko - to raczej standardowe rozwiązania. Warto jednak przyjrzeć się także innym, często nieoczywistym alternatywom.

  • Napój sojowy i oliwa z oliwek – to wegański odpowiednik mleka i masła. To połączenie sprawi, że danie będzie odpowiednio tłuste, a przy tym będzie mieć także właściwy kolor i konsystencję.
  • Krem kokosowy – to następna ciekawa opcja dla wegan. Chociaż ma właściwości podobne do śmietany, należy pamiętać, że może on zmienić smak produktu końcowego i powinien być stosowany tylko w odpowiednich przepisach.
  • Mleko w proszku – będzie dobrym wyborem zwłaszcza do pieczenia ciast.
  • Mleko zagęszczone – atrakcyjna opcja, ponieważ ma podobną konsystencję do śmietany, ale przy tym - mniej kalorii i niezdrowych składników.

Opcji jest, jak widać, całkiem sporo. Znając je wszystkie, na pewno nie popadniesz w panikę, gdy śmietana się skończy. Jest wiele innych produktów o podobnych właściwościach. To dobra wiadomość, bo oznacza także że nie opłaca się robić wielkiego zapasu śmietany – gdy jej zabraknie, po prostu sięgniesz po innych produkt.

 

Czym zastąpić śmietanę?

Wiesz już, czym zastąpić śmietanę 30% lub inną? Mamy nadzieję, że nasz poradnik pomoże przygotować wiele pysznych przepisów! Już teraz możesz zobaczyć na przykład najlepsze przepisy na pyszne dipy.

Artykuły spożywcze
Drogeria, kosmetyki i zdrowie
Zakupy niecodzienne
Elektronika
Dom i ogród
Wyposażenie domu