Lustro jest niezbędnym elementem wyposażenia każdego mieszkania, a zwłaszcza łazienki. Umożliwia nie tylko zobaczenie własnego odbicia i poprawienia makijażu czy ułożenia fryzury, ale także służy do optycznego powiększania i rozjaśniania niewielkich powierzchni. Jak jednak umyć lustro, by nie pozostawić żadnych smug? Sprawdzamy!
Lustro jest gładką powierzchnią odbijającą światło, co umożliwia powstanie odbitego obrazu przedmiotów znajdujących się przed taflą. Najczęściej składa się z 3 warstw – idealnie gładkiego i pozbawionego zniekształceń szkła, cieniutkiej powłoki refleksyjnej, do której najczęściej wykorzystuje się srebro, oraz części ochronnej (zwykle specjalny lakier) zapobiegającej matowieniu oraz odpryskiwaniu. Dodatkową formą osłony lustra przed uszkodzeniem delikatnej warstwy srebra są ramy pełniące nie tylko funkcje ozdobne, ale i zabezpieczające krawędzie przed wnikaniem szkodliwych substancji czy środków czyszczących.
Większość luster jest narażona na wiele niekorzystnych dla nich warunków mogących uszkodzić szybę lub, co gorsza, delikatną warstwę srebra. Wysoka wilgotność, działanie szkodliwych substancji o silnie zasadowym lub kwasowym pH, duże różnice temperatury, bezpośrednie działanie promieni słonecznych… to tylko niektóre z czynników mogących doprowadzić do zniszczenia tego ważnego elementu wyposażenia domu. Zanim więc przystąpisz do czyszczenia zwierciadła znajdującego się w łazience, przedpokoju czy przesuwnych drzwiach szafy, dowiedz się, jakich domowych sposobów możesz użyć, by skutecznie usunąć smugi na lustrze bez ryzyka zniszczenia znajdujących się pod szybą warstw.
Co najlepiej stosować do czyszczenia lustra?
Jeżeli chcesz, aby twoje lustro zachwycało blaskiem i niczym nieskażoną powierzchnią, staraj się unikać mocno kwaśnych lub zasadowych produktów oraz środków przeznaczonych do mycia szyb. Pamiętaj, że chociaż zwierciadła również mają powierzchnię szklaną, znajduje się pod nią powłoka refleksyjna, bardzo wrażliwa na silne roztwory chemiczne. Dostanie się takiej substancji pomiędzy szkło a srebro (zwłaszcza na brzegach tafli) może prowadzić do zmętnienia, zmatowienia, a nawet odpryskiwania wrażliwej warstwy. Podczas mycia lustra staraj się unikać:
Jeżeli takie sprawdzone sposoby jak ciepła woda, odrobina płynu do naczyń czy miękka, pozbawiona włosków szmatka nie są w stanie doczyścić zabrudzeń na powierzchni zwierciadła, warto sięgnąć po delikatne środki chemiczne. Jak umyć lustro bez obaw, że pozostaną na nim szpecące smugi albo co gorsza warstwa refleksyjna ulegnie uszkodzeniu?
Można to zrobić, używając specjalistycznego płynu w sprayu do luster, usuwającego typowe zabrudzenia, albo sięgnąć po specjalne chusteczki nawilżane preparatami ułatwiającymi usunięcie np. śladów palców lub przylegającego do szkła drobinek. Dobrym sposobem jest również używanie delikatnie czyszczącego aerozolu przeciw kurzowi i smugom, który wystarczy jedynie nałożyć na brudna powierzchnię, a następnie wytrzeć do sucha za pomocą suchej, miękkiej ściereczki z mikrofibry.
Lista kategorii
Zużyty sprzęt i opakowaniaCertyfikat BIOPoznaj Nutri-scoreQR kodyNiedziele handlowe 2024Dodatkowe listingiUstawienia cookies