Dzień Matki 2023: jak obchodzimy i jaka jest jego historia?

Już niedługo obsypiemy nasze mamy kwiatami, całusami i serdecznymi życzeniami. Czy wiesz, kiedy obchodzimy Dzień Mamy w Polsce, a kiedy w innych krajach? Jaka jest historia tego wspaniałego święta? Podpowiadamy, kiedy złożyć życzenia mamie i jak uczcić to wyjątkowe święto!Historia Dnia Matki

Kiedy jest Dzień Matki w Polsce?

Dzień Matki to wyjątkowe święto, celebrowane prawie na całym świecie. W Polsce obchodzimy je co roku 26 maja. Tego dnia składamy najserdeczniejsze życzenia naszym mamom, a także wręczamy kwiaty, czekoladki i inne upominki.

Dzień Mamy to wspaniała okazja do podziękowania rodzicielkom za cierpliwość, troskę i opiekę oraz okazania im miłości i szacunku. Historia tego święta sięga czasów starożytnych, a dokładniej – kultu matek-bogiń, symbolizujących płodność i urodzaj. Tradycja została jednak zapomniana na wiele lat i do oddawania czci matkom powrócono dopiero w XVII wieku w Anglii i Szkocji – święto nosiło nazwę „Niedziela u Matki” i przypadało na czwartą niedzielę Wielkiego Postu. W Polsce pierwsze obchody Dnia Matki odbyły się w1914 roku w Krakowie. Jak świętowany jest Dzień Matki w Polsce i na świecie?

Dzień Matki na świecie

W wielu krajach, m.in. w Austrii, Chorwacji, Danii, Etiopii, Grecji, Singapurze, Ugandzie i Wenezueli, Dzień Mamy obchodzony jest zawsze w drugą niedzielę maja. W  niektórych państwach, np. w Azerbejdżanie, Bułgarii, Rosji i Wietnamie, święto wszystkich mam połączone jest z Dniem Kobiet, natomiast w krajach arabskich, np. w Syrii, Jordanii czy Iraku, Dzień Matki przypada na pierwszy dzień wiosny.

Dzień Matki 2023 – jak uczcić to wyjątkowe święto?

Dzień Matki to ważne i niepowtarzalne święto. Mama to wyjątkowa osoba w życiu każdego człowieka, dlatego warto, aby w tym dniu poczuła się szczególnie doceniona i wyróżniona. Najlepszym prezentem dla mamy będzie wspólne, ciekawe spędzenie czasu. Spacer, przejażdżka rowerowa, biwak, gotowanie, maraton filmowy to tylko niektóre propozycje, które możesz wykorzystać, planując Dzień Matki 2023. Pamiętaj także o wręczeniu mamie jej ulubionych kwiatów i słodkości. Oczywiście możesz postawić na inny upominek, np. akcesoria do stylizacji włosów, dobrą książkę, smartwatch lub inne gadżety elektroniczne czy kosmetyki pielęgnacyjne.

Jeżeli zdarza ci się zapomnieć, kiedy jest Dzień Mamy, koniecznie zaznacz tę ważną datę w kalendarzu. Co roku należy pamiętać o tym niezwykle ważnym dniu, spotkać się z mamą, a gdy jest to niemożliwe – zadzwonić i wysłać kwiaty za pomocą firmy kurierskiej. Nieważne, czy masz 20 czy 50 lat – okazywanie uczuć mamie jest ważne bez względu na wiek. Już dziś zaplanuj, jak uczcisz 26 maja!

Artykuły spożywcze
Drogeria, kosmetyki i zdrowie
Zakupy niecodzienne
Elektronika
Dom i ogród
Wyposażenie domu