Weekend majowy w górach: jaki ubiór i akcesoria mogą się przydać?

Długi majowy weekend to doskonały moment na zorganizowanie wyjazdu i odpoczynek na łonie przyrody. Dla wielu z nas najlepszym kierunkiem w tym czasie będą bez wątpienia góry. Mimo tego, że jest to wzmożony okres ruchu turystycznego, a niekiedy nawet tłoku na popularnych szlakach, chętnie wybieramy się do górskich kurortów, aby odpocząć od zabieganej codzienności. Maj jest jednak niepewną porą roku w kontekście pogody, szczególnie w wyższych patiach gór. Dlatego też powinniśmy bardzo dobrze przygotować się do wędrówki po górach. Co powinniśmy zabrać ze sobą na majową wyprawę w góry?Weekend majowy w górach: jaki ubiór i akcesoria mogą się przydać?

Zadbaj o wygodne i trwałe obuwie

Mimo że wszyscy o tym wiemy, od czasu do czasu usłyszeć można o nieodpowiedzialnych turystach, którzy utknęli w japonkach na tysiącu metrów nad poziomem morza. Nie popełniajmy tego błędu i na wyprawę w góry zabierajmy dobrej jakości buty trekkingowe. Nie jest ważna ich marka, a możliwie wysoka jakość, wygoda i dobre dopasowanie do stopy. Dobrej jakości buty trekkingowe powinny być oddychające i posiadać dobry system amortyzacji. Na górskie wyprawy wybierajmy buty za kostkę. Lepiej stabilizują one stopę podczas pieszej wędrówki po nierównym terenie.

Ciepło w stopy dzięki grubym skarpetom

Grube, z naturalnego materiału skarpety za kostkę to podstawa zachowania odpowiedniej temperatury ciała. Maj może zaskoczyć niskimi temperaturami w wysokich partiach gór, omijajmy więc szerokim łukiem zwykłe skarpetki, które nie ochronią stopy przed chłodem. Wybierając się w góry, koniecznie zapakujmy do plecaka przynajmniej jedną dodatkową parę ciepłych skarpet, które mogą przydać się w przypadku bliskiego spotkania stopy z zimnym górskim strumykiem.

Wygoda i ciepło – odpowiednia odzież gwarancją komfortu podczas górskich wędrówek

Wybierając się w góry zdecydowanie lepiej jest ubrać więcej rzeczy, niż trząść się z zimna. Spodziewanie się takiej samej pogody na szczycie, jak u podnóża góry jest wyjątkową naiwnością. Warto więc ubrać się „na cebulę”, nie pomijając przy tym:

  • Wygodnej bielizny termoaktywnej,
  • Ciepłej bluzy lub koszuli flanelowej,
  • Wygodnych spodni trekkingowych,
  • Kurtki wiatrówki.

Wybierając garderobę na górską wyprawę pamiętaj, że nawet proste podejście może bardzo zmęczyć. Twoje ciało powinno oddychać. Wybieraj więc odzież oddychającą lub bawełniane ubrania i bieliznę. Możesz być pewien, że jeśli zdecydujesz się na poliester, szybko się spocisz, co może spowodować przewianie lub odparzenia. Ubrania powinny być również wygodne i w żaden sposób nie blokować ruchów. W górach nigdy nie wiadomo kiedy będziesz musiał na przykład przeskoczyć przez zwalone drzewo lub zimny strumień.

Zabezpiecz się przed słońcem – kosmetyki, czapki i okulary

Górskie słońce opala niesłychanie szybko. Aby uniknąć ryzyka poparzeń słonecznych koniecznie powinieneś zaopatrzyć się w mocny krem przeciwsłoneczny z filtrem. Obowiązkowo osłonić musisz również głowę – czapka i okulary słoneczne to absolutny obowiązek.

Wypadki się zdarzają – bez apteczki ani rusz

Podczas wypraw górskich wypadki się zdarzają. Najczęściej są to skaleczenia, stłuczenia lub obtarcia. Warto przygotować się na taką ewentualność i zabrać ze sobą nawet małą apteczkę z plastrami i żelem na stłuczenia. Dobrym pomysłem jest zaopatrzenie apteczki w środki przeciwbólowe, a także środki przeciw komarom i kleszczom. Spray odstraszający owady może być wyjątkowo pomocny na szlaku.

Odpowiedni plecak

Wybierając się na szlak, zabierz ze sobą najlepiej niewielki plecak. Torby na ramię nie należą do najwygodniejszych rozwiązań na szlaku. Plecak powinien być wystarczający, żeby pomieścić wszystkie niezbędne rzeczy, ale na tyle lekki i poręczny, aby jego noszenie nie męczyło. Co powinno się w nim znaleźć?

  • Zapasowe ubrania (skarpety, spodenki, szalik),
  • Apteczka,
  • Prowiant,
  • Woda.

Skoro wspomnieliśmy już prowiant, należy zaznaczyć konieczność przygotowania wygodnych pojemników na żywność i napoje. Górska przeprawa może trwać nawet kilka godzin, a wysiłek jakiego doświadczysz skutecznie wyczerpie pokłady Twojej energii. Pamiętaj, że 2 godziny na górskim szlaku jest zdecydowanie bardziej wymagające od nawet pięciu godzin bez posiłku w mieście. Sterylnie zapakowane pojemniki z żywnością pozwolą Ci w każdej chwili uzupełnić braki energetyczne, a ponadto nie będziesz musiał martwić się, że zabrudzisz plecak jedzeniem. Nie zapomnij o wodzie, najlepiej niegazowanej. Jeśli będziesz miał ochotę na ciepły napój, koniecznie zaprzyjaźnij się z termosem.

Górska wyprawa powinna być bardzo dobrze przygotowana, co pozwoli uniknąć nieprzewidzianych sytuacji. Pamiętaj o tym, aby zabrać ze sobą latarkę, nóż, a także mapę. Mimo tego, że wszyscy korzystamy obecnie z nawigacji w smartfonach, w przypadku uszkodzenia urządzenia, lub wyczerpania baterii tradycyjna mapa będzie na wagę złota.

Majówka w górach to niezwykle popularna forma spędzania tego długiego weekendu. Należy jednak dokładnie do takiej wyprawy się przygotować. Wszystko czego potrzebuje każdy górki turysta znajdziesz na stronach internetowych sklepu Carrefour.pl. Oferujemy niezbędne wyposażenie dla każdego miłośnika górskich wędrówek od komfortowych i trwałych ubrań oraz obuwia trekkingowego, przez wygodne plecaki, a także niezbędne na szlaku wyposażenie każdego turysty. Sklep Carrefour.pl serdecznie zaprasza.

Artykuły spożywcze
Drogeria, kosmetyki i zdrowie
Zakupy niecodzienne
Elektronika
Dom i ogród
Wyposażenie domu