Jak przygotować samochód do podróży na majówkę?

Długi weekend majowy sprzyja wyjazdom i podróżom. Wycieczka do ciekawego miejsca jest bardzo dobrym sposobem na odpoczynek i oderwaniem się od codzienności. Podróżowanie samochodem jest chyba najwygodniejszym sposobem na pokonywanie kilometrów. Brak ograniczeń w kwestii wielkości bagażu, a także możliwość odwiedzenia różnych ciekawych miejsc na trasie do punktu docelowego powodują, że podróż samochodem staje się najlepszym sposobem na zwiedzanie świata. Jeżeli planujemy wyjazd samochodem należy odpowiednio przygotować pojazd do podróży. Brak odpowiedniego przygotowania auta może skutecznie popsuć nawet najlepiej zaplanowany wyjazd. Dlatego też należy zadbać o szczegółową kontrolę stanu auta oraz wyposażyć pojazd w elementy zwiększające komfort jazdy.Jak przygotować samochód do podróży na majówkę?

Formalności – nie można o nich zapomnieć

Weekend majowy jest czasem wzmożonego ruchu na drogach. Niestety kierowcy często zapominają o konieczności przeprowadzenia przeglądu stanu technicznego czy terminie opłaty obowiązkowego ubezpieczenia OC. Niespełnienie wymaganych przez prawo formalności może spowodować poważne konsekwencje. Należy się upewnić się, że posiadamy wszelkie niezbędne do poruszania się autem w danym kraju dokumenty a stan pojazdu jest bez zarzutu.

Wyjazd na weekend majowy tylko sprawnym technicznie autem

Przygotowanie auta do podróży można w dużej części wykonać we własnym zakresie, do części niezbędnych przeglądów wymagana będzie również wizyta w warsztacie lub serwisie. Zobaczmy, na co należy zwrócić uwagę podczas przygotowania auta do wyjazdu na majówkę.

Kontrola płynów

Płyny eksploatacyjne są bardzo ważne w kontekście wyjazdu w dłuższą trasę. Jeśli zbliża się termin wymiany oleju, warto wykonać to jeszcze przed majówką. Musimy pamiętać, że odpowiedni poziom oleju zapewni bezpieczeństwo i zminimalizuje ryzyko uszkodzenia silnika. Skontrolujmy również stan płynu chłodniczego i płynu do spryskiwaczy.

Widoczność i oświetlenie 

Wybierając się w podróż, koniecznie sprawdzić należy czy działają wszystkie światła, a jeśli istnieje konieczność wymiany żarówki, najlepiej robić to parami. Jeżeli dla wymiany żarówek konieczna jest wizyta w serwisie, upewnijmy się, że reflektory są odpowiednio ustawione. Nikt przecież nie lubi być oślepianym na trasie. Dla zapewnienia sobie odpowiedniego poziomu widoczności, skontrolujmy ponadto stan piór wycieraczek.

Przegląd klimatyzacji 

Nie ulega wątpliwości, że klimatyzacja jest bardzo przydatną funkcją w aucie. Długa trasa w rozgrzanym aucie może skutecznie zmęczyć, a nawet wpłynąć na bezpieczeństwo podróży. Mimo, że awaria klimatyzacji nie spowoduje unieruchomienia auta, jej wystąpienie będzie miało duży pływ na komfort jazdy. Warto więc udać się do serwisu i skontrolować szczelność układu klimatyzacji oraz uzupełnić czynnik chłodzący. Przy okazji kontroli klimatyzacji, warto wymienić zużyte w trakcie zimy filtry.

Kontrola stanu opon i zawieszenia 

W związku z tym, że opony są jedynymi elementami pojazdu mającymi kontakt z podłożem, powinniśmy mieć pewność, że są one w możliwie najlepszym stanie. W maju powinniśmy już jeździć na oponach letnich. Jeśli jeszcze nie wymieniliśmy zimowek, warto to jak najszybciej wykonać. Skontrolować należy ponadto ciśnienie, a także stan bieżnika. Nie bez znaczenia jest zadbanie o dobrej jakości koło zapasowe. Koniecznie sprawdźmy również stan zawieszenia, dotyczy to zarówno amortyzatorów, jak i układu kierowniczego.

Wyposażenie 

Podstawowymi elementami, które mogą pomóc nam w sytuacji kryzysowej będą bez wątpienia podnośnik (niezbędny przy konieczności wymiany koła), trójkąt ostrzegawczy i kamizelki odblaskowe, gaśnica oraz wyposażona apteczka. Są to akcesoria, które nie zajmą dużo miejsca w bagażniku, a znacząco wpłyną na nasze bezpieczeństwo. Nie zapominajmy również o zaopatrzeniu się w zestaw zapasowych bezpieczników i żarówek.

Gadżety i wyposażenie dodatkowe

Jeżeli wybieramy się w daleką trasę, warto wyposażyć auto w gadżety zwiększające komfort jazdy. Wśród praktycznych gadżetów do samochodu warto zwrócić uwagę na między innymi uchwyt na telefon i ładowarka samochodowa (a najlepiej rozdzielacz USB pozwalający ładować kilka urządzeń jednocześnie), dla komfortowego korzystania z nawigacji GPS, uchwyt na kubek (jeżeli nie jest na wyposażeniu standardowym auta), zasłonki na szyby, szczególnie przydatne podczas podróży z dziećmi itp.

Kamerka samochodowa

Jest to bardzo przydatny gadżet, dzięki któremu nie tylko zapewnimy sobie ciekawą pamiątkę z podróży.

Coś dla pasażerów 

Dzieci szybko się nudzą podczas długiej podróży. Warto więc zaopatrzyć się w multimedialne zagłówki, które zamontowane w aucie zajmą nasze pociechy ulubionymi filmami. Taka atrakcja to najlepszy pomysł na uniknięcie ciągłego pytania: Daleko jeszcze?

 

Niezwykle ważnym elementem przygotowania do podróży jest zadbanie o kierowcę. Niezależnie od tego, czy wybieramy się w dłuższą czy krótszą podróż, powinniśmy by wypoczęci i zrelaksowani. Podczas jazdy, co jakiś czas warto robić nawet krótkie postoje. Nie zapominajmy o wygodnym ubraniu i okularach przeciwsłonecznych.

Co zabrać na długą podróż samochodem? Wybierając produkty z naszej oferty z całą pewnością znajdziecie najwyższej jakości produkty i gadżety, które pozwolą doskonale przygotować Wasze samochody do trasy i zapewnić najwyższy poziom komfortu podróży dla kierowcy i pasażerów. Życzymy szerokiej drogi i błogiego wypoczynku.

Artykuły spożywcze
Drogeria, kosmetyki i zdrowie
Zakupy niecodzienne
Elektronika
Dom i ogród
Wyposażenie domu