Co spakować na biwak? Gadżety, które przydadzą się na łonie natury

Uwielbiasz biwakować? My też! Może planujesz pierwszy urlop na łonie natury i potrzebujesz wskazówek? Pomożemy ci w skompletowaniu twojego ekwipunku biwakowego. Podpowiadamy, Co zabrać ze sobą pod namiot, co przyda się na biwaku i o czym nie możesz zapomnieć!Co spakowac na biwak

Namiot, śpiwór i inne akcesoria na biwak pod chmurką

Podstawowym elementem biwakowego ekwipunku jest przede wszystkim namiot. Decydując się na jego zakup, weź pod uwagę porę roku, podczas której zamierzasz z niego korzystać, wielkość, wagę oraz komfort.

Oprócz wygodnego namiotu niezbędny będzie śpiwór, który umożliwi przyjemny sen po aktywnie spędzonym dniu, oraz miękkie poduszki. Podczas campingu warto mieć także karimatę lub komfortowy materac z wbudowaną pompką elektryczną, które zapewnią izolację od podłoża. Wiosną, a czasami także latem, zdarzają się chłodne noce – warto więc zabrać ze sobą puszyste i przytulne koce, które zapewnią ci błogie ciepło pod gołym niebem.

Jakie kosmetyki warto zabrać na biwak?

Wybierając się na camping, ogranicz liczbę kosmetyków do minimum. Najlepiej sprawdzą się produkty, które możesz użyć do włosów, ciała i twarzy.

Spędzając czas na świeżym powietrzu, niezbędne będą również kosmetyki do opalania, najlepiej kremy z  filtrem SPF 50. Nie chcesz przecież nabawić się alergii lub oparzeń słonecznych i nie móc rozkoszować się wyjazdem plenerowym, czyż nie?

Warto wspomnieć również o ręczniku – na campingu sprawdzi się lekki, szybkoschnący, wykonany z mikrofibry. Zabierzesz go na przechadzkę po lesie czy wycieczkę w góry, a w razie potrzeby – z łatwością wypierzesz nawet w misce z dodatkiem żelu do kąpieli. Taki turystyczny ręcznik o wiele lepiej sprawdzi się podczas biwaku niż ciężki, typowy ręcznik łazienkowy.

Na biwak warto zabrać także płyn do dezynfekcji rąk, który przyda się do dłoni, ale także do szybkiego wyczyszczenia lepkich, zabrudzonych powietrzni.

Weź ze sobą również odpowiednio skompletowaną apteczkę, zawierające m.in. wodę utlenioną oraz opatrunki i plastry, na wypadek skaleczeń czy innych drobnych wypadków.

Jedzenie na biwaku – co ze sobą zabrać?

Podstawą biwakowej kuchni jest oczywiście lodówka turystyczna. W zależności od tego, na jak długo wyjeżdżasz, wybierz torbę termiczną, lodówkę z wkładami chłodzącymi lub elektryczną. Pierwsza propozycja sprawdzi się jedynie podczas krótszych wyjazdów, ponieważ jedynie izoluje żywność od wpływu temperatury otoczenia. Jest jednak lekka, łatwo się składa, dlatego świetnie sprawdzi się np. podczas pikniku w trakcie wycieczki rowerowej.

Lodówka turystyczna z wkładami chłodzącymi (wypełnionymi żelem) to opcja na troszkę dłuższe wyjazdy. Utrzymuje niską temperaturę przez kilka godzin i idealnie sprawdzi się w miejscach, w których nie masz dostępu do prądu.

Natomiast lodówkę elektryczną możesz zabrać ze sobą na długie wyjazdy. Jeśli wybierasz się w podróż samochodem, podłączysz ją do gniazdka zapalniczki, dzięki czemu będzie stale utrzymywała chłód wewnątrz urządzenia. Lodówki elektryczne są o wiele droższe od wcześniej wymienionych modeli, ale – jeśli często wyjeżdżasz – z pewnością warto zainwestować w odpowiedni model.

Na campingu idealnie sprawdzi się także gazowa kuchenka turystyczna oraz różnego rodzaju akcesoria kuchenne, w tym garnki, patelnie, czajnik oraz sztućce. Zastanawiasz się, w czym wypijesz herbatę przy ognisku? Jaki kubek na biwak wybrać? Najlepszy będzie duży, emaliowany, który długo utrzyma ciepło,

a dodatkowo nie zbije się przy ewentualnym upadku. Planując biwak, warto także zaopatrzyć się w pojemniki wielorazowego użytku, w których bezpiecznie przechowasz potrawy.

Koniecznie zabierz ze sobą także worki na śmieci, w których umieścisz wszystkie odpady, jakie zgromadzisz podczas biwaku. Śmiecenie, nie dość, że jest niekulturalne, jest również karalne – pamiętaj o tym!

Niezbędnym elementem biwakowego wyposażenia jest także dobry nóż turystyczny, dzięki któremu otworzysz konserwę, pokroisz chleb czy otworzysz butelkę. Możesz także zaopatrzyć się w „multitool”, czyli wielofunkcyjne narzędzie, składające się np. z noża, szpikulca, korkociągu, otwieracza do butelek i konserw.

Co jeszcze może być potrzebne pod namiotem?

Na biwak zabierz również preparaty owadobójcze. Odpowiednie repelenty pozwolą na przyjemne spędzenie czasu przy ognisku czy grillu, bez konieczności ciągłego odganiania komarów i meszek. Dodatkowo wiele z nich chroni także przed kleszczami, dlatego koniecznie należy zabrać je na biwak w lesie czy nad jeziorem.

Jeśli planujesz biwak „na dziko”, w lesie czy w innym miejscu na łonie natury, warto zaopatrzyć się w prysznic solarny, w którym woda ogrzewa się za pomocą energii słonecznej. To idealna opcja dla wczasowiczów, którzy stronią od noclegów na polach namiotowych i korzystania z ogólnodostępnych sanitariatów. 

Przed wyjazdem na camping pamiętaj również o spakowaniu do plecaka odpowiedniego oświetlenia: latarki ręcznej oraz czołowej. Przydatna może okazać się także lampa solarna, którą ustawisz przed namiotem.

Przed wyjazdem sprawdź dokładnie swoją garderobę. Czy posiadasz odpowiednie buty, kurtkę przeciwdeszczową, okulary przeciwsłoneczne, bieliznę termiczną, nakrycie głowy? To akcesoria, które z pewnością przydadzą ci się na biwaku – zarówno kilkugodzinnym, jak i kilkudniowym.

Artykuły spożywcze
Drogeria, kosmetyki i zdrowie
Zakupy niecodzienne
Elektronika
Dom i ogród
Wyposażenie domu