Najlepszy krem do opalania – jaki wybrać? O jakim SPF?

Jeśli planujesz spędzić w te wakacje dużo czasu na słońcu, potrzebny Ci będzie najlepszy krem do opalania. Ochrona skóry przed promieniami UVA i UVB to ważna sprawa dla zdrowego cieszenia się słońcem i w żadnym wypadku nie należy tej kwestii lekceważyć. Wybór odpowiedniego kremu z filtrem jest istotny nie tylko ze względu na ochronę dzieci, ale również dorosłych przebywających na plaży.Jaki krem do opalania

Jaki krem do opalania na upały?

Wiele osób marzy o pięknej opaleniźnie po powrocie z wakacji. Jednak te marzenia nie zawsze się spełniają. Wiele zależy tu przecież od pogody, na którą nie mamy przecież wpływu. Chociaż opalone ciało może zrobić wrażenie, nie należy dążyć do tego efektu za wszelką cenę. Przecież znacznie ważniejsze jest zdrowie oraz dobre samopoczucie. Ci, którzy zrezygnowali ze smarowania się kremem i przez to nabawili oparzeń słonecznych, raczej nie będą miło wspominać urlopu. Poważnym zagrożeniem są promienie UVA, które wnikają głęboko w strukturę skóry, gdzie niszczą włókna kolagenowe, powodując szybsze starzenie się skóry. Jakby tego było mało, potęgują nowotworowe działanie promieniowania UVB. Jaki filtr do opalania może Cię ochronić? Im wyższy, tym lepiej!

Jaki SPF do twarzy, a jaki do ciała?

Zanim podpowiemy, jaki krem do opalania będzie odpowiedni, przypomnimy jeszcze raz najważniejsze zasady przebywania na słońcu:

  • pamiętaj, żeby w upalne dni nosić czapkę lub inne nakrycie głowy,
  • pij dużo wody,
  • unikaj upałów – czasami lepiej zrezygnować z plażowania w południe, a w tym czasie lepiej pójść na spacer do lasu albo na obiad. Po południu plaże też są piękne – i do tego bardziej puste!

Co jednak z samym kremem? Najważniejsze kryterium, które powinno się brać pod uwagę, gdy kupujesz kosmetyki do opalania, to to SPF czyli Sun Protection Factor. Ten współczynnik zawsze jest dobrze widoczny na opakowaniu kremu. Co oznacza? W największym skrócie – czas, jaki można bezpiecznie spędzić na słońcu. Przyjmuje się, że bez smarowania się kremem z filtrem można bezpiecznie opalać się nie dłużej niż 15 minut. Użycie kremu o SPF 5 wydłuża ten czas 5-krotnie, co oznacza, że można opalać się 75 minut. Specjaliści zalecają jednak większy poziom ochrony, czyli kremy o SPF 15 lub 30. To rekomendacje dla dorosłych, natomiast dzieci powinny używać kremu do opalania o SPF 50. Najwyższy poziom ochrony oznacza, że promienie słoneczne w niewielkim stopniu przebiją się przez taką barierę. To dobrze dla zdrowia, ale gorzej dla opalenizny. Z tego powodu niektórzy stosują więcej niż jeden krem. Można zatem na etapie zakupów przed wyjazdem pomyśleć, jaki SPF do twarzy, a jaki filtr do opalania ciała będzie właściwym kompromisem między dążeniem do idealnego wyglądu a bezpieczeństwem.

Jaki krem z filtrem wybrać?

Najlepszy krem do opalania to nie tylko taki z dobrze dobranym SPF. Przy wyborze warto wziąć pod uwagę także inne cechy. Co jeszcze będzie istotne, gdy oglądasz krem do opalania? Jaki wybrać? Zwróć uwagę na te elementy!

  • Wielkość opakowania – teoretycznie, im więcej kremu, tym bardziej się opłaca. Z drugiej strony, mniejsze opakowanie jest bardziej poręczne i łatwiej zmieścić je na przykład do małej torebki. Wielkość ma znaczenie, zwłaszcza, jeśli lista rzeczy do zabrania na wakacje jest naprawdę długa.
  • Sposób wyciskania – myśląc o tym, jaki krem z filtrem wybrać, pamiętaj… że nie każdy ma formę kremu. Wygodnym rozwiązaniem są także kremy do opalania w sprayu, a także coraz popularniejsze kremy do opalania w sztyfcie czy olejki do opalania w formie mgiełki.
  • Odporność na wodę – najlepszy krem do opalania szybko się wchłania i nie spływa, gdy pójdziesz kąpać się w morzu.
  • Dobry skład – mniej istotny niż SPF, ale może być ważnym podejściem dla tych, którzy cenią ekologię. Niektórzy wnikliwie czytają listę wszystkich substancji sprawdzając, czy nie ma wśród nich takich, które szkodzą środowisku.

Najlepszy krem do opalania – bez niego nie ruszaj na wakacje!

Zdrowie jest najważniejsze. Nie zapominaj o tym, pakując bagaż na wakacyjną wyprawę. Kup dobry krem z filtrem i przeczytaj koniecznie jak zdrowo cieszyć się słońcem.

Artykuły spożywcze
Drogeria, kosmetyki i zdrowie
Zakupy niecodzienne
Elektronika
Dom i ogród
Wyposażenie domu