Co zabrać na wakacje? Jak spakować bagaż i o czym warto pamiętać?

Co zabrać na wakacje? To pytanie często zadajemy sobie w miarę zbliżania się terminu urlopu. Pakowanie na wyjazd to wyzwanie niezależnie od tego, czy wyjeżdżamy na dwutygodniowy biwak z przyjaciółmi, czy na wakacje all-inclusive w zagranicznym kurorcie z rodziną. Zwykle stajemy przed dylematem nie tylko co spakować na wakacje, lecz także jak zrobić to praktycznie i dobrze. Zastanawiasz się, jak i co spakować? Lista rzeczy na wakacje i praktyczne porady, jak wszystko zmieścić w walizce, czekają na Ciebie w naszym artykule!Co zabrać na wakacje

Co zabrać na wakacje? Najważniejsze rzeczy w walizce

Jedną z pierwszych decyzji po rezerwacji wyjazdu powinno być rozpoczęcie gromadzenia tego, co zabrać na wakacje. Cały proces zdecydowanie ułatwi nam lista niezbędnych rzeczy. Warto, by była ona przemyślana i tworzona przynajmniej przez kilka dni. Zdarza się bowiem, że o tym, co spakować na wakacje, przypominamy sobie będąc już w trakcie wyjazdu. Pakowanie się z dnia na dzień, w stresie i pośpiechu sprzyja zapominaniu o ważnych przedmiotach. To generuje stres na wyjeździe i naraża nas na dyskomfort i zbędne wydatki.

Jak spakować się na wakacje bez poczucia, że zapomnieliśmy o czymś ważnym? Dobrze sprawdza się lista podzielona tematycznie, dostosowana do tego, w jakie miejsce się wybieramy.

Co warto zabrać na wakacje, by bez przeszkód cieszyć się urlopem?

Oto lista niezbędników! Oczywiście, w przypadku wyjazdu na biwak, kamping czy do domków letniskowych, listę można modyfikować, dostosowując ją do warunków docelowego wypoczynku.

Dokumenty

Bez nich ani rusz! Podróżując po kraju, powinniśmy mieć przy sobie dowód osobisty i prawo jazdy – nawet jeśli nie planujemy prowadzić auta. Może się w końcu zdarzyć, że w nagłej sytuacji będziemy musieli zmienić naszego kierowcę. Przed wyjazdem za granicę warto sprawdzić aktualne regulacje związane z ruchem turystycznym. W związku z koronawirusem mogą one różnić się w zależności od kraju.

Gotówka

W dobie płatności bezgotówkowych pieniądze w fizycznej formie wydają się zbędne. Tymczasem dobrze mieć przy sobie trochę gotówki, gdyż niespodziewanie może się zdarzyć awaria terminala i płatności elektronicznych.

Lekarstwa

Co spakować na wakacje? Lista byłaby niekompletna bez lekarstw – zwłaszcza tych, które stale przyjmujemy. Co zatem warto w apteczce zabrać na wakacje?

Dobrze mieć przy sobie podstawowe leki:

 • przeciwbólowe,
 • przeciwgorączkowe,
 • krople do nosa,
 • pastylki na gardło,
 • zestaw plastrów,
 • wodę utlenioną,
 • płyn do dezynfekcji,
 • preparat na poparzenia słoneczne.

Kosmetyki

Lista rzeczy na wakacje obejmuje oczywiście kosmetyki. Nie trzeba jednak zabierać na wyjazd ich „pełnych” wersji. Co spakować? Postaw na ich wersje podróżne lub przełóż je do mniejszych, podróżnych opakowań. To pozwoli w łatwy sposób zaoszczędzić kilka kilogramów w limicie bagażowym! Nie zapomnij o kremie do opalania!

Środki i urządzenia higieniczne

Jeśli jedziemy do hotelu, zwykle nie musimy zabierać płynu do kąpieli czy ręcznika. Inaczej jest, gdy jesteśmy alergikami. Wtedy nasza lista rzeczy powinna uwzględniać płyn do wrażliwej skóry. Dobrze spakować również nożyczki do paznokci oraz suszarkę do włosów, zwłaszcza jeśli wybieramy się do domku na kemping, a nie do hotelu, w którym zwykle znajdziemy suszarkę w wyposażeniu pokoju. Gdy planujemy robić pranie na wakacjach, dobrze zabrać ze sobą płyn do prania lub małe opakowanie proszku.

Ubrania i buty

To temat rzeka! Myśląc o tym, co spakować, lista rzeczy na wakacje wielu osób rozpoczyna się od ulubionych ubrań. Tymczasem na wakacjach dobrze postawić na minimalizm i wybierać basicowe ubrania. Nawet jeśli wybieramy się w tropiki, powinniśmy pamiętać o ubraniu na nieco chłodniejszą pogodę, a także tym chroniącym przed deszczem. To, ile par butów zabrać, zależy oczywiście od miejsca w walizce – powinniśmy wygospodarować również przestrzeń na klapki kąpielowe.

To oczywiście lista, którą trzeba rozbudowywać w zależności od tego, dokąd się wybieramy i w jakim stylu będziemy wypoczywać. Jest jednak dobrym początkiem, by zorganizować pakowanie się na wakacje!

Jak spakować się na wakacje?

Gdy wiemy już, co spakować na wakacje, czas przyjrzeć się temu, jak zmieścić wszystkie potrzebne rzeczy w walizce. Zwłaszcza jeśli podróżujemy w więcej osób (na przykład z partnerem lub partnerką), a chcemy zabrać do samolotu lub pociągu tylko jedną walizkę.

Co się sprawdzi w takich sytuacjach?

 1. Zamiast składać – zwijaj ubrania! To prosty sposób, by zaoszczędzić przestrzeń w bagażu.
 2. Wykorzystuj przestrzeń zabranych przedmiotów, by włożyć do środka inne. Pakujesz buty do walizki? Włóż do nich zwinięte w kulki skarpetki!
 3. Zamiast w walizce, przewieź niektóre ubrania na sobie – chcesz zabrać grubą bluzę lub kurtkę, na którą nie masz miejsca w walizce? Załóż ją na siebie – oszczędzisz na opłacie za nadbagaż, a po przejściu przez kontrolę bezpieczeństwa zawsze możesz zawiązać okrycie na biodrach lub pasku plecaka.

Jak spakować się na wakacje? Przede wszystkim mądrze!

Wiesz już, co spakować? Lista rzeczy na wakacje może bardzo ułatwić kompletowanie bagażu. Urlop to czas na relaks i prawdziwy odpoczynek, dlatego dobrze spakowana walizka oszczędzi Ci stresu podczas wyjazdu. Udanego urlopu!

Artykuły spożywcze
Drogeria, kosmetyki i zdrowie
Zakupy niecodzienne
Elektronika
Dom i ogród
Wyposażenie domu