Co można zabrać do samolotu? Poradnik dla urlopowiczów

Czeka cię pierwsza podróż samolotem? Stresujesz się, bo nie wiesz, jak wygląda odprawa, co możesz zabrać do samolotu, a co umieścić w bagażu rejestrowanym? Nie przejmuj się – wszystkie ważne kwestie wyjaśniamy w poniższym tekście! Sprawdź poradnik, jak przygotować się do podróży samolotem.Co można zabrać do samolotu? Poradnik dla urlopowiczów

Co zabrać do samolotu? Pamiętaj o wygodnym ubraniu

W podróży najważniejszy jest komfort. Wybierając strój do samolotu, postaw na wygodne spodnie – dresy lub legginsy i bawełniany t-shirt. Zawsze warto mieć ze sobą ciepły sweter, bluzę lub kurtkę – na pokładzie najprawdopodobniej będzie działać klimatyzacja. Jeśli podróżujesz klasą biznesową i nie wypada wejść na pokład w dresowym komplecie, postaw na inne wygodne i oddychające elementy garderoby. 

Co możesz spakować do bagażu podręcznego, a co do rejestrowanego?

Linie lotnicze mają prawo do ustalenia własnych ograniczeń dotyczących rzeczy przewożonych w bagażu podręcznym, a także ilości lub wielkości tego bagażu. Każdy przewoźnik precyzyjnie wskazuje maksymalne rozmiary bagażu podręcznego – jeśli chcesz przewieźć więcej rzeczy, musisz nadać bagaż rejestrowany.

W bagażu podręcznym mogą znaleźć się ubrania, kosmetyki w pojemnikach do 100 ml, urządzenia elektryczne, takie jak: telefony komórkowe, laptopy, aparaty fotograficzne, golarki, depilatory – muszą one zostać jednak oddzielnie skontrolowane. W bagażu podręcznym można przewozić także płyny w ilości powyżej 100 ml, o ile zostały zakupione na lotnisku lub na pokładzie samolotu. Pamiętaj, aby zachować dowód ich zakupu! Jeśli przyjmujesz leki, oczywiście zabierz je ze sobą – w bagażu podręcznym mogą znajdować się preparaty przeznaczone do użycia w trakcie podróży do celów leczniczych bądź ze względu na wymogi diety (np. żywność dla niemowląt). Jeśli na coś chorujesz, warto zabrać ze sobą zaświadczenie o konieczności zażywania danych leków.

Do bagażu podręcznego nie wkładaj ostrych przedmiotów, takich jak: noże, nożyczki, korkociąg czy odsłonięte golarki i ostrza. Tego typu przedmioty można spakować jedynie do bagażu rejestrowanego. Warto wspomnieć, że są również przedmioty, których nie włożysz ani do bagażu podręcznego, ani rejestrowanego – są to np. materiały łatwopalne i toksyczne substancje.

Jedzenie – co można zabrać do samolotu?

Jeśli chodzi o żywność – jej przewożenie w bagażu podręcznym zależy od kierunku twojej podróży. W większości linii lotniczych nie ma zakazu przewożenia jedzenia, o ile jest ono zapakowane w oryginalne opakowanie i posiada datę przydatności do spożycia. Przed każdą zagraniczną podróżą należy jednak sprawdzić przepisy celne kraju docelowego i państw, przez który będzie leciał samolot. W niektórych z nich obowiązują ściśle określone zasady zabraniające przewożenia niektórych produktów spożywczych. Dotyczy to głównie lotów spoza Unii Europejskiej do krajów członkowskich UE – zakazane jest wówczas wwożenie w bagażu podręcznym mięsa, produktów pochodzenia zwierzęcego, warzyw i owoców.

Przewóz zwierząt w samolocie

A co ze zwierzętami – czy można zabrać je do samolotu? Obecnie tylko niektóre linie lotnicze zezwalają na przewóz zwierząt w samolocie – w zależności od wagi i wielkości pupila, jest on umieszczany razem z pasażerem na pokładzie bądź w luku bagażowym. Niektóre linie lotnicze umożliwiają jedynie przewóz psów przewodników, które podróżują z osobami niewidomymi.

Jeśli planujesz wakacje za granicą ze zwierzakiem, musisz wyrobić mu specjalny paszport. Dzięki niemu twój pupil – pies, kot lub tchórzofretka – będzie mógł przemieszczać się pomiędzy państwami. Paszport dla zwierząt to niewielka książeczka zawierająca wpisy dotyczące badań i szczepień profilaktycznych (potwierdzonych podpisem i pieczątką lekarza weterynarii).

Jak wygląda odprawa na lotnisku i jak się do niej przygotować?

Wiesz już, co można zabrać do samolotu oraz czego absolutnie nie można mieć przy sobie. Przejdźmy zatem do odprawy na lotnisku. Jak przebiega ta procedura?

  1. Po dotarciu na lotnisko znajdź tablicę odlotów i sprawdź numer stanowiska dla twojego lotu. Przygotuj dowód osobisty, paszport, wizę – w zależności od miejsca urlopu – oraz wydrukowany bilet lotniczy. Obecnie w wielu krajach potrzebny jest także Unijny Certyfikat COVID.
  2. Po wyjęciu niezbędnych dokumentów nadaj bagaż rejestrowany (jeśli takowy posiadasz) na wyznaczonym stanowisku i udaj się na kontrolę bezpieczeństwa.
  3. Po dotarciu w odpowiednie miejsce wyłóż bagaż podręczny na taśmę do skanowania, wyjmując oddzielnie leki oraz kosmetyczkę podróżną. Jak już wspominaliśmy, w samolocie kosmetyki płynne muszą być przewożone w pojemnikach o maksymalnej objętości 100 ml. Wszystkie buteleczki i pojemniczki powinny być umieszczone w przezroczystej kosmetyczce o pojemności do 1 l.
  4. Przed przejściem przez bramkę do skanowania ułóż w specjalnym koszyku wszystkie urządzenia: telefon, tablet, laptop, a także klucze, monety i inne metalowe przedmioty.
  5. Po przejściu kontroli zabierz wszystkie swoje rzeczy wraz z dokumentami i przejdź do hali odlotów. Tam będziesz mieć możliwość zakupu napojów i pamiątek, które wolno ci będzie zabrać na pokład samolotu.

Poradnik dla urlopowiczów – podsumowanie

Pamiętaj o dopięciu wszelkich formalności i spakowaniu odpowiednio długo przed wylotem, najlepiej upewniając się zawczasu, o czym należy pamiętać przed wakacjami. Pakowanie na ostatnią chwilę i zbędny pośpiech mogą zepsuć urlop już na samym początku. A skoro o pakowaniu mowa – warto zaopatrzyć się w odpowiedni bagaż. Ten z kolei należy dobrać na podstawie kierunku podróży i aktywności planowanych podczas urlopu. Jeśli planujesz wypoczynek w hotelu, klasyczna walizka w zupełności wystarczy. Jeśli jednak zamierzasz podróżować po egzotycznych krajach, często zmieniać lokalizację i dużo zwiedzać – lepszym wyborem będzie wygodny plecak .

Artykuły spożywcze
Drogeria, kosmetyki i zdrowie
Zakupy niecodzienne
Elektronika
Dom i ogród
Wyposażenie domu