Autem na wakacje! Lista niezbędnych rzeczy w podróży samochodem

Wakacje samochodem to świetna opcja na spędzenie urlopu z rodziną lub znajomymi. Jeśli obca jest ci ta forma zwiedzania świata, podpowiadamy, jak bezpiecznie zapakować bagażnik, co zabrać do jedzenia na długą podróż autem oraz jakie dokumenty będą potrzebne w podróży - w końcu przygotowanie auta do podróży - na Majówkę czy inny urlop to podstawa!Autem na wakacje! Lista niezbędnych rzeczy w podróży samochodem

Wakacje 2023 – jak spakować auto na podróż?

Pakowanie bagażnika rozpocznij od najcięższych walizek i toreb. Ułóż je na samym dnie, jak najbliżej tylnych kanap – to najbezpieczniejsze ułożenie w razie ewentualnego wypadku. Miękkie bagaże i rzeczy przewożone luzem, takie jak kurtka czy śpiwór, zapakuj między ciężkimi walizkami. W ten sposób uzupełnisz wolną przestrzeń, a dodatkowo rzeczy nie będą suwać się po bagażniku.

Jak wiadomo, w każdym aucie powinny znajdować się trójkąt ostrzegawczy oraz apteczka. Pakując bagażnik, weź pod uwagę, aby te dwie rzeczy znajdowały się w zasięgu ręki, w łatwo dostępnym miejscu. Podczas kolizji czy wypadku nie będziesz mieć czasu na wyjmowanie wszystkich bagaży.

Jeżeli kanapy w aucie pozostają wolne, również na nich możesz ułożyć torby czy walizki, w które spakujesz wszystko, co niezbędne na wakacje. Pamiętaj jednak, aby zapiąć je pasami tak, aby nie miały możliwości przesuwania się.

Pamiętaj także, aby nie pakować auta na podróż w ostatniej chwili. Sprawdź odpowiednio wcześnie, o czym pamiętać przed wakacjami, by nie zapomniec o spakowaniu niczego, co niezbędne, do swoich walizek.

W trakcie podróży autem przydadzą się chusteczki do kokpitu, które umożliwią wytarcie kurzu i plam z powierzchni plastikowych i winylowych. W podręcznym bagażu warto mieć również chusteczki nawilżane, którymi w każdym momencie wytrzesz ręce lub inne zabrudzone powierzchnie. Nie zapomnij również o okularach słonecznych, które ochronią oczy przed słońcem. W trasie, zwłaszcza długiej, niezbędne będą także pyszne przekąski.. Podczas podróży z dzieckiem, warto mieć także akcesoria, które nie pozwolą mu się nudzić przez całą drogę.

Co zabrać do jedzenia na długą podróż samochodem?

Wyruszając w podróż samochodem, weź ze sobą pyszne przekąski, które z przyjemnością zjesz w trakcie wycieczki. Przed wyjazdem zaopatrz się w różnej wielkości pojemniki na żywność oraz torbę termiczną, do której włożysz gotowe przekąski. W podróży świetnie sprawdzą się różnego rodzaju zdrowe i pożywne sałatki, np.: sałatka z burakiem, pieczoną dynią oraz mikroliśćmi, letnia sałatka z bobem, fetą, brokułami, pomidorami i komosą ryżową polana miodowym dressingiem, sałatka z komosą ryżową, ogórkiem i mango czy sałatka ze schabem i karmelizowanym jabłkiem. Dużo energii zapewnią także pożywne słodkie przekąski, takie jak: ciasteczka owsiane, ciasteczka twarogowe z brzoskwiniami, mini serniczki z truskawkami, nektarynkami i kruszonką migdałową oraz zdrowe batoniki musli z orzeszkami arachidowymi.

Jeżeli wybierasz się w dłuższą trasę, warto zaopatrzyć się w lodówkę turystyczną, którą podłączysz do gniazda zapalniczki samochodowej. Dzięki niej jedzenie będzie ciągle ochładzane, a ty będziesz mieć możliwość raczenia się schłodzonymi napojami – wodą, mrożoną kawą czy domową ice tea. Do lodówki możesz włożyć również nie tylko sałatki czy małe desery, ale także różne przekąski. W podróży sprawdzą się te małe, które szybko skonsumujesz, np.: sushi z tuńczykiem, mango i awokado posypane czarnym sezamem, gofry szpinakowe i paszteciki z soczewicą.

Jak przewozić rowery samochodem?

Coraz bardziej popularne w Polsce są wyjazdy na urlop z rowerami. Jak przewieźć je samochodem? To bardzo proste! Wystarczy kupić lub wypożyczyć uchwyty rowerowe – dachowe bagażniki na rowery. To świetna opcja na przewiezienie jednośladów w dane miejsce i aktywne spędzenie wakacyjnego czasu. Jeśli nie przekonuje cię forma transportu na dachu, możesz również kupić lub wypożyczyć specjalną platformę na rowery mocowaną na haku holowniczym. Pamiętaj jednak, że potrzebna ci będzie wówczas trzecia tablica rejestracyjna!

Dokumenty niezbędne w podróży

Podróżując samochodem niezbędne będą następujące dokumenty:

  • prawo jazdy,
  • dowód rejestracyjny auta z aktualnym wpisem badania technicznego,
  • jeśli posiadasz – specjalna karta parkingowa gwarantująca różne ułatwienia, m.in. możliwość parkowania na miejscach oznaczonych kopertą.

Oprócz tego każdy turysta powinien mieć ze sobą dowód osobisty, a w przypadku niektórych zagranicznych wyjazdów paszport i/lub wizę. Obecnie podróżując do wielu krajów należy posiadać także Unijny Certyfikat COVID ze specjalnie wygenerowanym kodem QR.

Wyjeżdżając na wakacje, warto także wykupić ubezpieczenie na czas trwania podróży, a także sfotografować wszystkie dokumenty i wysłać zdjęcia na swoją skrzynkę mailową – w razie ich ewentualnego zaginięcia bądź kradzieży.

Wybierasz się na biwak? Sprawdź, co zabrać na urlop na łonie natury

Artykuły spożywcze
Drogeria, kosmetyki i zdrowie
Zakupy niecodzienne
Elektronika
Dom i ogród
Wyposażenie domu