Produkty od polskich producentów. Dlaczego warto na nie postawić

Na półkach sklepowych odnajdziesz produkty krajowe oraz artykuły z różnych stron świata. Polscy konsumenci są coraz bardziej świadomi i częściej wybierają towary wyprodukowane na terenie naszego kraju. Dlaczego warto sięgać po produkty od polskich producentów? Przekonaj się, jak ważne jest to dla rozwoju społeczno-gospodarczego naszego kraju.

Świadomość kluczem do sukcesu

Jeśli chcesz kupować polskie produkty, musisz nauczyć się je odróżniać. Ważną kwestią jest zwracanie uwagi na kod kreskowy na etykiecie, który służy identyfikacji produktu i określeniu jego ceny. Zgodnie z międzynarodowym systemem kodów kreskowych, jeśli pierwsze trzy cyfry kodu, tzw. prefiks, to 5-9-0, to mamy do czynienia z produktem polskim lub takim, który jest dystrybuowany przez firmę zarejestrowaną w Polsce. Jeśli chcesz mieć pewność, że wybrany przez Ciebie towar jest faktycznie polski, zwracaj uwagę również na miejsce jego produkcji. Pomocne mogą być także różne aplikacje na smartfony, które pozwalają rozpoznać polskie artykuły.

Patriotyzm gospodarczy

Wybieranie polskich towarów to nic innego jak patriotyzm gospodarczy. Kupowanie krajowych produktów wpływa na zysk rodzimych firm, który może przełożyć się na zwiększenie zatrudnienia, a tym samym na spadek bezrobocia w naszym państwie. Jak wiadomo, przedsiębiorstwa ponoszące straty niestety upadają. Zaopatrując się w polskie produkty napędzamy rodzimą gospodarkę - po prostu dajemy pracę i pozwalamy zarabiać naszym rodakom.

Polskie owoce i warzywa

Chyba nikt nie zakwestionuje tezy, że smak polskich, świeżych jabłek czy pomidorów jest nie do podrobienia. Krajowe owoce i warzywa mają do pokonania dość krótki dystans, a ich transport trwa stosunkowo krótko. Dzięki temu trafiają do sklepów Carrefour świeże i w świetnej kondycji. Podróż produktów zza granicy, np. z Azji czy Afryki, do Polski może trwać nawet kilka dni – aby owoce i warzywa ją przetrwały, często zbierane są jeszcze niedojrzałe, po czym spryskuje się je preparatem sztucznie podtrzymującym ich świeżość. Polskie warzywa i owoce nie muszą być „ulepszane” żadnymi środkami chemicznymi. Naturalne i pyszne trafiają od razu do naszych sklepów, a później do twojej lodówki. Kupując polskie warzywa i owoce wspierasz swoje zdrowie, ale i krajowych rolników oraz sadowników, którzy codziennie wykonują ciężką pracę, aby w twoim koszyku znalazły się produkty bezpieczne, pyszne i pełnowartościowe.

Polskie ubrania i kosmetyki

Ubrania szyte w Polsce często są droższe niż te pochodzące np. z Chin – to fakt. Wynika to z tego, że zagraniczne produkty często wykonane są po prostu z materiałów gorszej jakości. Jednocześnie trzeba pamiętać o różnorodnych niepokojących doniesieniach o tym, jak wygląda praca w niektórych szwalniach np. w Bangladeszu czy Kambodży i jak niską pensję otrzymują ludzie za swoją ciężką pracę. Natomiast na cenę polskich ubrań składają się wysokiej klasy materiały, staranne wykończenia i odpowiednie wynagrodzenia dla pracowników. Duża rolę może odgrywać także marketing – polskie marki nie zawsze są tak znane, jak zagraniczni giganci. Aby być zauważonym, muszą inwestować w reklamę.
Warto przeglądać oferty także mniejszych polskich firm, które często oferują oryginalne fasony, wzory czy unikatowe zdobienia. Dzięki temu wyróżnisz się w tłumie i będziesz tłumaczyć znajomym skąd masz ten odjazdowy płaszcz w pepitkę.
Tak samo rzecz się ma z kosmetykami. Wiele rodzimych firm kosmetycznych oferuje produkty świetnej jakości, z dobrymi składami. Niektóre polskie marki podbijają nawet zagraniczne rynki, na których zdobyły serca wielu osób z branży beauty. Warto mieć świadomość, co kupujemy – dlatego świetnym rozwiązaniem jest sprawdzanie miejsca pochodzenia kosmetyku przed podejściem do kasy. Być może znajdziesz podobny artykuł, o tym samym składzie, ale wyprodukowany w Polsce? Jeśli nie zauważysz znaczących różnic między nimi – warto wybrać ten pochodzący z twojego kraju.

Inne polskie produkty

Jeśli zależy ci na wspieraniu naszej rodzimej gospodarki, zwracaj uwagę również na inne artykuły wyprodukowane w Polsce. Po nabyciu gruszek z lokalnego sadu, sukienki z wrocławskiej firmy czy naturalnego kosmetyku polskiej marki, zastanów się nad zakupem ekspresu do kawy rodzimej produkcji. Może na zbliżające się Boże Narodzenie warto zdecydować się na któryś z naszyjników, wykonanych ręcznie przez polską projektantkę, zamiast kupować mamie biżuterię w sieciówce? Zamiast chińskiego miodu czy czosnku wybierz ten polski, naturalny, pełen witamin i innych drogocennych składników.
 
Możesz mieć wpływ na rodzimą gospodarkę. Niedowiarki zapewne stwierdzą, że kilka zakupów produktów polskich firm to nic w morzu zagranicznych koncernów. Jednak wybierając artykuły polskich marek, wspierasz rodzimych producentów, polską gospodarkę, a w zamian otrzymujesz produkty wysokiej jakości i bezpieczne dla zdrowia. Należy okazywać szacunek dla naszych rolników, sadowników, producentów, którzy tworzą miejsca pracy i przyczyniają się do wzrostu PKB w Polsce.
Artykuły spożywcze
Drogeria, kosmetyki i zdrowie
Zakupy niecodzienne
Elektronika
Dom i ogród
Wyposażenie domu