Jesienny trencz. Czym powinniśmy się kierować przy jego wyborze?

Trencz kojarzy się z elegancją i klasą. To ponadczasowe wierzchnie okrycie zyskuje coraz większą rzeszę zwolenników. Jednym z powodów jest zapewne fakt, że pasuje praktycznie do wszystkiego. Może być uzupełnieniem szykownej stylizacji, ale również i mniej formalnej, a nawet sportowej.Jesienny trencz. Czym powinniśmy się kierować przy jego wyborze?

Czym właściwie jest trencz?

Trencz to dwurzędowy płaszcz średniej długości, o trapezowym kroju, zapinany zazwyczaj na pięć par guzików. Klasyczny model ma duży kołnierz, głębokie kieszenie, pagony na ramionach, a w pasie przewiązany jest paskiem ze sprzączką lub klamrą.  

Historia trencza

Słowo „trencz” wywodzi się a angielskiego „trench”, oznaczającego okop, rów. Skąd więc pochodzi nazwa najpopularniejszego okrycia wierzchniego dla kobiet i mężczyzn? Historia trencza sięga XIX wieku, kiedy Thomas Burberry – założyciel legendarnej marki – zaprojektował wiatroszczelną, nieprzemakalną i lekką tkaninę - gabardynę, z którego później stworzył płaszcz. Okrycie to zyskało uznanie wśród wielu mundurowych, którzy zaczęli składać zamówienia na ten typ płaszcza, aż w końcu stał się on obowiązkowym wyposażeniem wielu armii.
W latach 40. XX wieku trencz nosił Humprey Bogart w filmie „Casablanca”, a w 1961 roku Audrey Hepburn wystąpiła w nim w popularnym do dziś filmie „Śniadanie u Tiffany’ego”.  Od tamtej pory trencz gościł i nadal gości na najróżniejszych salonach.

Na co zwracać uwagę przy wyborze trencza?

Chcąc kupić klasyczny trencz, kieruj się poniższymi kryteriami:
  • długość płaszcza – najbardziej klasyczna jest długość przed kolano; trencz często mylony jest z innym fasonem płaszcza, a mianowicie z prochowcem, który sięga za kolano lub do kostek i kojarzony jest zazwyczaj z filmami kryminalnymi i detektywistycznymi,
  • idealna długość rękawów – nie mogą być za krótkie, aby nie wystawały spod niego inne części garderoby, jak marynarka czy koszula; nie powinny być też za długie, ponieważ stworzą niechlujny efekt za dużego płaszcza, 
  • kolor – najbardziej popularne są trencze beżowe i granatowe, trochę mniej – czarne i oliwkowe; beżowy trencz jest bardzo uniwersalny i będzie pasował do większości sylwetek, typów urody ale i stylizacji; łatwo dobierzemy do niego także dodatki; minimalistyczna czerń lub granat także świetnie współgrają z fasonem trencza i są idealną odpowiedzią na zbliżającą się jesień.

Jak nosić trencz?

 
Wybierając jesienny trencz możesz mieć pewność, że będzie idealny na formalne wyjścia, ale również świetnie sprawdzi się jako element stylu codziennego. Ten rodzaj płaszcza będzie wyglądał doskonale zarówno nałożony na małą czarną, koszulę i ołówkową spódnicę, dobrze skrojony garnitur, jak również w połączeniu z dżinsami, bluzą z kapturem i sportowymi butami. Bez problemu połączysz go z dodatkami: czapką, torbą typu shopper, dużymi okularami przeciwsłonecznymi czy apaszką. Trencz to płaszcz uniwersalny, pasujący osobom w każdym wieku.
Artykuły spożywcze
Drogeria, kosmetyki i zdrowie
Zakupy niecodzienne
Elektronika
Dom i ogród
Wyposażenie domu