Niedziele handlowe 2022: kiedy zrobisz zakupy?

Zakaz handlu w niedzielę wprowadzany był stopniowo począwszy od 2018 roku. Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa obecnie zakupy są możliwe jedynie w niedziele przedświąteczne i kilka niedziel w wybranych miesiącach. Planujesz zrobić zakupy w weekend? Sprawdź kalendarz niedziel handlowych 2022.

Od kiedy obowiązuje zakaz handlu w niedziele?

Rok 2018 przyniósł zmiany w zakresie handlu – od 1 marca zaczęła obowiązywać Ustawa z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni (Dz. U. z 2019 poz. 466 z późn. zm.). Zgodnie z przepisami w 2018 roku zakupy w sklepach stacjonarnych można było robić w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca, wyłączając niedziele, na które przypadały święta. W 2019 roku niedzielami handlowymi w Polsce były tylko ostatnie niedziele każdego miesiąca. W latach 2018-2019 niedzielami wyłączonymi spod zakazu handlu były również kolejne dwie niedziele poprzedzające pierwszy dzień Bożego Narodzenia oraz niedziela przed Wielkanocą.

W 2020 oraz 2021 roku obowiązywał zakaz handlu w niedziele z kilkoma wyjątkami – handlowymi były ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca, sierpnia, a także niedziela poprzedzająca święta Wielkiej Nocy oraz dwie niedziele poprzedzające święta Bożego Narodzenia.

Wiele supermarketów, w tym sklepy Carrefour, było otwartych w 2021 roku dzięki korzystaniu ze statusu placówek pocztowych. W lutym 2022 wejdzie w życie nowelizacja przepisów, która może ograniczyć daty otwarcia tych placówek w niedziele poza wyznaczonymi ustawowo terminami niedziel handlowych.

Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2022 roku?

W 2022 roku wypada tylko siedem niedziel handlowych:

  • 30 stycznia 2022 r.,
  • 10 kwietnia 2022 r.,
  • 24 kwietnia 2022 r.,
  • 26 czerwca 2022 r.,
  • 28 sierpnia 2022 r.,
  • 11 grudnia 2022 r.,
  • 18 grudnia 2022 r.

Jak widać, przed nami jeszcze tylko dwie handlowe niedziele, a więc 12 i 19 grudnia. Warto zanotować te daty w telefonie lub kalendarzu. Dzięki temu będziesz wiedzieć, kiedy wypada najbliższa niedziela handlowa, podczas której zrobisz zakupy w ulubionym sklepie stacjonarnym Carrefour.

Niedziele handlowe 2022 – o czym jeszcze warto pamiętać?

Należy mieć świadomość, że niedziele wolne od handlu nie obejmują wszystkich sklepów, ponieważ ww. ustawa przewiduje wyjątki. Zakupy zrobisz m.in. w placówkach handlowych na dworcach i w portach lotniczych, w piekarniach, cukierniach i lodziarniach czy też w sklepach z prasą, biletami, wyrobami tytoniowymi oraz na stacjach benzynowych. Pamiętaj, że na Carrefour.pl zakupy zrobisz każdego dnia w roku, gdyż zakaz handlu w niedziele i święta nie obejmuje sklepów internetowych.

Wspomniana ustawa zakłada również ograniczenia handlu w dzień wigilijny oraz sobotę przed Wielkanocą – w te dni zakupy będą możliwe jedynie do godziny 14 (oprócz punktów wyłączonych z zakazu). Aktualne godziny otwarcia sklepów sieci Carrefour znajdziesz na Carrefour.pl w zakładce Sklepy.

Zakupy w niedziele niehandlowe – czy to możliwe?

Co zrobić, jeśli okaże się w niedzielny poranek, że zbrakło nam mleka lub kawy, a stacjonarne sklepy są zamknięte? W takiej sytuacji warto zrobić zakupy przez internet na stronie https://www.carrefour.pl/ i wybrać najwygodniejszą dla siebie opcję odbioru produktów. Może to być m.in. dostawa do domu lub odbiór w punkcie Carrefour. Trzeba przy tym pamiętać, że godziny realizacji dostaw do domu w niedzielę różnią się zależnie od miasta, w którym ta usługa jest realizowana. Warto więc sprawdzić na stronie naszego sklepu, kiedy możesz spodziewać się zakupionych produktów.

Wygodne zakupy przez internet na Carrefour.pl

Zakupy przez internet na https://www.carrefour.pl/ to wygodne rozwiązanie nie tylko w niedziele niehandlowe, ale również w każdy inny dzień tygodnia. Składając zamówienie za pośrednictwem naszej strony internetowej możesz zaoszczędzić sporo czasu, zwłaszcza jeśli wybierzesz dostawę do domu. Możesz też zakupy odebrać osobiście w sklepie. Chcesz dowiedzieć się więcej o dostępnych formach płatności oraz dostawy? Zajrzyj na naszą stronę internetową, gdzie znajdziesz wszystkie niezbędne informacje.

Artykuły spożywcze
Drogeria, kosmetyki i zdrowie
Zakupy niecodzienne
Elektronika
Dom i ogród
Wyposażenie domu