Niedziele handlowe 2021: kiedy zrobisz zakupy?

W 2021 roku nadal będzie obowiązywał zakaz handlu w niedziele. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, w Polsce zakupy będą możliwe jedynie w niedziele przedświąteczne i kilka niedziel w wybranych miesiącach. Kiedy dokładnie sklepy będą otwarte? Przedstawiamy kalendarz niedziel handlowych 2021.

Od kiedy obowiązuje zakaz handlu w niedziele?

Rok 2018 przyniósł zmiany w zakresie handlu – od 1 marca zaczęła obowiązywać Ustawa z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni (Dz. U. z 2019 poz. 466 z późn. zm.). Zgodnie z przepisami, w 2018 roku zakupy w sklepach stacjonarnych można było robić w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca, wyłączając niedziele, na które przypadały święta. W 2019 roku niedzielami handlowymi w Polsce były tylko ostatnie niedziele każdego miesiąca. W latach 2018-2019 niedzielami wyłączonymi spod zakazu handlu były kolejne dwie niedziele poprzedzające pierwszy dzień Bożego Narodzenia oraz niedziela przed Wielkanocą.

W 2020 roku obowiązywał zakaz handlu w niedziele z kilkoma wyjątkami – handlowymi były ostatnie niedziele: stycznia, kwietnia, czerwca, sierpnia, a także niedziela poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy oraz trzy niedziele poprzedzające pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia.

Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2021 roku?

W 2021 roku zakupy zrobimy jedynie w 7 niedziel. Sklepy będą otwarte w niedziele handlowe przypadające:

  • 31 stycznia,
  • 28 marca,
  • 25 kwietnia,
  • 27 czerwca,
  • 29 sierpnia,
  • 12 grudnia,
  • 19 grudnia.

Już teraz zanotuj te daty w telefonie lub kalendarzu – dzięki temu szybko sprawdzisz, kiedy wypada najbliższa niedziela handlowa, podczas której zrobisz zakupy w ulubionym sklepie stacjonarnym Carrefour.

Niedziele handlowe 2021 – o czym jeszcze warto pamiętać?

Należy mieć świadomość, że niedziele wolne od handlu nie obejmują wszystkich sklepów, ponieważ ww. ustawa przewiduje wyjątki. Zakupy zrobisz  m.in. w placówkach handlowych na dworcach i w portach lotniczych, w piekarniach, cukierniach i lodziarniach czy też w sklepach z prasą, biletami, wyrobami tytoniowymi. Pamiętaj, że na Carrefour.pl zakupy zrobisz każdego dnia w roku, gdyż zakaz handlu w niedziele i święta nie obejmuje sklepów internetowych.

Wspomniana ustawa zakłada również ograniczenia handlu w dzień wigilijny oraz sobotę przed Wielkanocą – w te dni zakupy będą możliwe jedynie do godziny 14 (oprócz punktów wyłączonych z zakazu). Aktualne godziny otwarcia sklepów sieci Carrefour znajdziesz na Carrefour.pl w zakładce Sklepy.