Zamienniki cukru – czym można go zastąpić? Lista produktów

Czy wiesz, jakie są najczęściej używane zamienniki cukru? Warto poznać alternatywne rozwiązania. Być może dzięki temu uda się ograniczyć ilość cukru w diecie, a jednocześnie nie rezygnować ze wszystkich ulubionych smaków. Jeśli zastanawiasz się, czym zastąpić cukier, poniżej znajdziesz kilka dobrych pomysłów.Co zamiast cukru?

Dlaczego cukier może być szkodliwy?

W pierwszej kolejności należy wyjaśnić, z jakiego powodu nadmiar cukru w diecie może mieć zły wpływ na nasze zdrowie. Nie jest to, wbrew pozorom, takie oczywiste. Warto bowiem zaznaczyć, że pewna ilość cukru (konkretnie glukozy) jest potrzebna do prawidłowego działania mózgu. Glukoza razem z tlenem wykorzystywana jest do oddychania komórkowego. W wyniku jej utleniania powstaje energia niezbędna do funkcjonowania organizmu. Problemem nie jest zatem sama obecność cukru, a jego nadmiar. Jeśli nie wymyślimy, czym zastąpić cukier, może nam grozić cukrzyca, uzależnienie organizmu od cukru, a także tycie, ponieważ cukier to paliwo wysokoenergetyczne, ale zarazem puste kalorie, które nie zawierają żadnych składników odżywczych.

Ile cukru można spożywać?

Ile właściwie cukru należy jeść? Uśrednione wartości zakładają, że odpowiednia dzienna porcja to mniej więcej 6 łyżeczek dla dorosłej kobiety oraz około 9 łyżeczek dla mężczyzny. Dużo? Tylko pozornie tak się wydaje. Badania pokazują, że przeciętny Amerykanin spożywa…blisko 22 łyżeczki cukru każdego dnia!

Tak duża ilość cukru w diecie wynika z faktu, że spożywa się wiele produktów, nie wiedząc, że cukier w ogóle się tam znajduje. W ten sposób nawet nie słodząc kawy czy herbaty, dostarczymy dużą ilość cukru, pijąc gazowane napoje, jedząc owoce czy jogurty smakowe.

Zamienniki cukru – sposób na lepszą dietę bez wyrzeczeń

Pozornie najlepszym rozwiązaniem na zmniejszenie ilości cukru w diecie jest rezygnacja z tych produktów, które zawierają go najwięcej. Nie jest jednak łatwo z dnia na dzień przestać jeść to, co lubimy. Dlatego szuka się produktów podobnych w smaku, a jednak zdecydowanie zdrowszych.

Co zamiast cukru?

Myślisz, czym słodzić zamiast cukru? Oto lista zdrowych alternatyw dla białego cukru.

  • Cukier brązowy i trzcinowy – pozyskuje się go z trzciny cukrowej. Warto mieć świadomość, że nie jest poddawany procesowi rafinowania (jak cukier biały), dzięki czemu zachowuje właściwości odżywcze. Zawiera magnez, potas, żelazo i wapń. W 100 gramach ma 390 kcal – niewiele mniej niż biały cukier, który ma 406 kcal.
  • Ksylitol – to cukier brzozowy, charakteryzujący się niższym niż cukier brązowy indeksem glikemicznym. Ulega innym procesom metabolicznym niż zwykły cukier, dlatego jako zamiennik cukru stosują go osoby cierpiące na cukrzycę. Ma też zdecydowanie niższą wartość kaloryczną – 240 kcal w 100 gramach. Naturalnie występuje w wielu owocach i warzywach, takich jak np. śliwki, maliny albo kalafior.
  • Stevia – to popularny słodzik do kawy albo herbaty. Powstaje z liści rośliny występującej na terenie Ameryki Południowej.
  • Erytrytol – jest mniej słodki od cukru, więc aby osiągnąć podobny smak, trzeba użyć go więcej. W 100 gramach ma około 20-30 kalorii.

Wiesz już, czym słodzić zamiast cukru?

Pamiętaj, że przedstawiona powyżej lista to po prostu gotowe zamienniki, które można kupić w sklepie. Istnieją jednakże inne sposoby zastępowania cukru jako dodatku. Najprostszy z nich? Do słodzenia herbaty, zamiast cukru, z powodzeniem można użyć miodu (jeśli nie wiesz, jaki wybrać, warto poznać rodzaje miodów).

Co zamiast cukru do ciasta?

Znalezienie alternatywy dla niezdrowych składników może być prawdziwym wyzwaniem, gdy zabieramy się za pieczenie. Przed takim zadaniem stają, chociażby rodzice, którzy mają przygotować zdrowy tort dla dzieci. Co, zamiast cukru do ciasta może sprawdzić się w takiej sytuacji? W tym przypadku zamienniki cukru powinny mieć nie tylko zbliżony smak, ale także konsystencję i dobrze łączyć się z pozostałymi produktami. Pod tym względem, najlepiej wypada ksylitol, którego można użyć do przygotowania wielu specjałów. Polecamy takie przepisy jak:

  1. Fit sernik na zimno na owsianym spodzie
  2. Ciasto marchewkowe z kremem i orzechami
  3. Fit pączki, gdzie ksylitol zastępuje cukier puder!

 

Jak unikać cukru w diecie?

Pamiętaj, że zdrowia dieta to nie tylko zastępowanie jednych słodzików innymi. Ważna jest także realna zmiana nawyków. Dobrym pomysłem będzie stawianie na zdrowe przekąski zamiast słodyczy. Sięgnięcie po batony z płatków owsianych zamiast tych z karmelem i czekoladą albo zamiana chipsów na bakalie to dobry sposób na poprawienie swoich codziennych przyzwyczajeń bez radykalnych kroków. Zdrowe postanowienia to krok w kierunku lepszej kondycji ciała i ducha!

Artykuły spożywcze
Drogeria, kosmetyki i zdrowie
Zakupy niecodzienne
Elektronika
Dom i ogród
Wyposażenie domu