Popularne rodzaje orzechów takie jak orzeszki ziemne, orzechy laskowe oraz włoskie większości z nas są doskonale znane. Często goszczą w naszej kuchni i są elementem wielu przepisów. Warto również poznać inne odmiany orzechów. Jakie są rodzaje orzechów i które smakują najlepiej? Przyjrzymy się tym najczęściej wybieranym i sprawdźmy, dlaczego warto je włączyć do swojego jadłospisu!
Jednym ze składników wielu smakowitych potraw są orzechy. Rodzaje, które najczęściej przewijają się w przepisach, to orzechy włoskie i laskowe. Nic dziwnego – ich smak świetnie komponuje się zarówno ze słodkimi, jak i wytrawnymi potrawami.
Omówmy zatem, jakie są rodzaje orzechów i do jakich przepisów można je wykorzystać!
Jakie orzechy warto mieć pod ręką, gdy mamy ochotę na zdrową przekąskę lub planujemy przygotować coś pysznego dla całej rodziny?
Jak widać, odmian orzechów jest całkiem sporo, a nie jest to lista zamknięta! Czym różnią się poszczególne z nich? Przede wszystkim popularnością w Polsce, ale także: liczbą zastosowań, dostępnością, smakiem oraz pochodzeniem. Wymienione rodzaje orzechów mają też nieco inne właściwości. Co więcej, każda odmiana inaczej komponuje z różnymi rodzajami potraw.
Skoro znamy już najpopularniejsze rodzaje orzechów, czas przyjrzeć się ich właściwościom. Zacznijmy od najpopularniejszego – orzecha włoskiego. Na tle innych odmian wyróżnia się nie tylko doskonałym smakiem, ale też wartościowym składem. Zawiera witaminy z grupy B, witaminę E, kwas foliowy, fosfor, cynk, potas i magnez.
Podobne wartości odżywcze znajdziemy też w orzechach laskowych. Przy tych jednak należy pamiętać, że bywają silnym alergenem. A jak jest w przypadku innych orzechów? One również w większym, bądź mniejszym stopniu cechują się zbliżonymi wartościami odżywczymi.
Włączenie orzechów do naszej diety może wesprzeć wiele ważnych procesów w naszym organizmie. Przykładowo orzechy mogą:
To oczywiście tylko część aspektów, na które pozytywnie może wpłynąć regularne spożywanie orzechów. Warto rozważyć zatem włączenie do swojego menu potraw wzbogaconych o orzechy, zwłaszcza jeśli interesują nas zdrowe postanowienia żywieniowe.
Zanim jednak sięgniemy po orzechy w ramach przekąski, warto wiedzieć, że są one stosunkowo wysokokaloryczne. Należy więc zwrócić uwagę na wielkość porcji.
Wymieniliśmy już najczęściej wybierane rodzaje orzechów. Skupmy się jednak na najpopularniejszej odmianie. Mowa oczywiście o orzechach włoskich.
Warto wiedzieć, że mówiąc „orzech włoski”, możemy mieć na myśli zupełnie różne odmiany orzechów. W krajowym rejestrze znajdują się trzy polskie odmiany orzecha włoskiego: Dodo, Resovia, Targo. Jednak do obrotu dopuszczonych jest więcej odmian tego orzecha. Poszczególne z nich różnią się wielkością, kolorem, łatwością łuskania, a także – w małym stopniu – smakiem.
Jak wspomnieliśmy, orzechy to wartościowy składnik jadłospisu, o którym warto pamiętać na co dzień. Są również świetnym dopełnieniem smaku wielu potraw, zarówno deserów, jak i dań wyrwanych. Idealnie komponują się z mięsem, makaronami, serami czy nawet pizzą! Nic więc dziwnego, że są częstym dodatkiem – zarówno w domu, jak i w restauracjach.
Sięgajmy po orzechy nie tylko jako w formie dodatku, np. do owsianki. Warto zastąpić nimi wszelakie przekąski. Porcja orzechów w ciągu dnia będzie smaczną, a jednocześnie wartościową dawką energii! Pamiętajmy jednak, o wysokiej kaloryczności orzechów. Z tego względu warto ograniczać objętość porcji.
Orzechy możemy ze sobą mieszać, tworząc rozmaite kompozycje smakowe. Świetnie sprawdzą się też jako przekąska w połączeniu z suszonymi owocami. Taka mieszanka może być zdrowszą alternatywą dla słodyczy!
Wśród naszych inspirujących przepisów znajdziemy wiele potraw z udziałem różnych odmian orzechów i nie tylko!
Zanim jednak przygotujemy popisowe danie z orzechami i ugościmy nim swoich bliskich, warto upewnić się, że nikt z zaproszonych nie jest na nie uczulony. To jedna z najczęstszych alergii pokarmowych, dlatego ostrożność w takiej sytuacji jest wskazana.
0,26 kg
54,96 zł/1 kg
0,125 kg
53,20 zł/1 kg
0,15 kg
35,00 zł/1 kg
0,125 kg
53,20 zł/1 kg
0,11 kg
86,82 zł/1 kg
0,125 kg
53,20 zł/1 kg
Lista kategorii
Zużyty sprzęt i opakowaniaCertyfikat BIOPoznaj Nutri-scoreQR kodyNiedziele handlowe 2024Dodatkowe listingiUstawienia cookies