Pasteryzacja słoików to świetny sposób, by zadbać o łatwy dostęp do ulubionych potraw, a także przeciwdziałać marnowaniu jedzenia. Na czym właściwie polega wekowanie słoików? To prosty zabieg, dzięki któremu będziemy mogli długo przechowywać ulubione dania – takie jak zupy, bigos czy sosy – właśnie w słoikach. Proces pasteryzacji można dość łatwo przeprowadzić w domu. Jak wekować słoiki? Przyjrzymy się całej procedurze krok po kroku!
„Pasteryzacja” i „wekowanie” to terminy, które swoją nazwę zawdzięczają pewnym postaciom historycznym. Zanim przejdziemy do kwestii nazewnictwa, omówmy, na czym w ogóle polega proces pasteryzacji. W dużym skrócie to sposób obróbki żywności, poddawanej działaniu wysokich temperatur, w wyniku oddziaływania których, zabijane są szkodliwe drobnoustroje.
Proces pasteryzacji objaśnił Ludwik Pasteur. Francuski chemik wytłumaczył, dlaczego podgrzewanie i hermetyzacja umożliwiają dłuższe przechowywanie żywności. Natomiast określenie „wekowanie słoików” to nic innego, jak nawiązanie Johanna Carla Wecka – niemieckiego przedsiębiorcy, który opatentował metodę konserwacji żywności w słoikach zamykanych hermetycznie.
Wiemy już, skąd pochodzi nazewnictwo, czas przyjrzeć się sposobom na to, jak pasteryzować słoiki w domu. Jak się do tego zabrać i czy w ogóle warto?
Pasteryzowanie słoików w piekarniku lub garnku ma wiele zalet. Warto zatem przyjrzeć się najważniejszym z nich i zaplanować czas na przygotowanie weków. Jakie korzyści niesie za sobą pasteryzacja?
Jak widać, jest sporo ważnych argumentów przemawiających za tym, by opanować pasteryzowanie słoików w garnku lub piekarniku. Ale jak się do tego zabrać? Przedstawiamy proces krok po kroku!
Skąd wiemy, że słoiki są prawidłowo zawekowane? Poznamy to po wklęsłej zakrętce!
Sposobów na to, jak wekować słoiki jest jednak więcej. Pasteryzowanie przy użyciu garnka bywa określane mianem wekowania „na mokro”, bo z użyciem wody. Jest też opcja wekowania „na sucho”. Wówczas proces przeprowadzamy z pomocą piekarnika.
Pomyślnie przeprowadzony proces pasteryzacji poznamy po wklęsłej zakrętce słoika.
Jest wiele dań, które świetnie sprawdzą się do przygotowania weków. Po jakie z nich sięgnąć? Proces pasteryzacji polecamy stosować w przypadku dań takich jak: leczo, bigos, zupy, sosy, dania i przeciery dla dzieci, dżemy, marmolady, gulasze mięsne i wegetariańskie. Wekować polecamy również soki owocowe domowej roboty.
Gotowe weki najczęściej przechowujemy w piwnicy lub spiżarce. Dużą zaletą jest to, że w każdej chwili możemy sięgnąć po danie w słoiku i szybko przygotować śniadanie, obiad lub kolację dla całej rodziny!
Lista kategorii
Zużyty sprzęt i opakowaniaCertyfikat BIOPoznaj Nutri-scoreQR kodyNiedziele handlowe 2024Dodatkowe listingiUstawienia cookies