Pasteryzacja słoików w piekarniku i w garnku. Jak i co można wekować?

Pasteryzacja słoików to świetny sposób, by zadbać o łatwy dostęp do ulubionych potraw, a także przeciwdziałać marnowaniu jedzenia. Na czym właściwie polega wekowanie słoików? To prosty zabieg, dzięki któremu będziemy mogli długo przechowywać ulubione dania – takie jak zupy, bigos czy sosy – właśnie w słoikach. Proces pasteryzacji można dość łatwo przeprowadzić w domu. Jak wekować słoiki? Przyjrzymy się całej procedurze krok po kroku!Pasteryzacja słoików w piekarniku i w garnku. Jak i co można wekować?

Pasteryzacja słoików – co to takiego? Podstawowe informacje

Pasteryzacja” i „wekowanie” to terminy, które swoją nazwę zawdzięczają pewnym postaciom historycznym. Zanim przejdziemy do kwestii nazewnictwa, omówmy, na czym w ogóle polega proces pasteryzacji. W dużym skrócie to sposób obróbki żywności, poddawanej działaniu wysokich temperatur, w wyniku oddziaływania których, zabijane są szkodliwe drobnoustroje.

Proces pasteryzacji objaśnił Ludwik Pasteur. Francuski chemik wytłumaczył, dlaczego podgrzewanie i hermetyzacja umożliwiają dłuższe przechowywanie żywności. Natomiast określenie „wekowanie słoików” to nic innego, jak nawiązanie Johanna Carla Wecka – niemieckiego przedsiębiorcy, który opatentował metodę konserwacji żywności w słoikach zamykanych hermetycznie.

Wiemy już, skąd pochodzi nazewnictwo, czas przyjrzeć się sposobom na to, jak pasteryzować słoiki w domu. Jak się do tego zabrać i czy w ogóle warto?

Dlaczego warto pasteryzować słoiki?

Pasteryzowanie słoików w piekarniku lub garnku ma wiele zalet. Warto zatem przyjrzeć się najważniejszym z nich i zaplanować czas na przygotowanie weków. Jakie korzyści niesie za sobą pasteryzacja?

  • Przeciwdziałanie marnotrawieniu żywności – to jeden z najważniejszych aspektów, które powinniśmy wziąć pod uwagę. Ekologia i niemarnowanie żywności to nośne hasła, ale przede wszystkim realne działania. W myśl ekologicznej idei warto nauczyć się, jak wekować słoiki! Przy okazji zachęcamy też do poznania innych sposobów na to, jak być bardziej eko!
  • Ulubione dania na wyciągnięcie ręki – dania w słoiku to duże ułatwienie i rozwiązanie, które sprawdzi się w wielu sytuacjach. Dobrze mieć pod ręką własnoręcznie przygotowane weki, co do których jakości i smaku jesteśmy pewni.
  • Sposób na domowe dania dla dzieci – jeśli mowa o tym, co można wekować w słoiku, dania dla dzieci znajdują się na szczycie listy! Przygotowywanie domowych słoiczków dla malucha, któremu rozszerzamy dietę to nie tylko oszczędność, ale i świadome podejście do planowania posiłków dziecka.

Jak widać, jest sporo ważnych argumentów przemawiających za tym, by opanować pasteryzowanie słoików w garnku lub piekarniku. Ale jak się do tego zabrać? Przedstawiamy proces krok po kroku!

Pasteryzowanie słoików w garnku krok po kroku

Jak wekować słoiki w garnku? Oto instrukcja krok po kroku:

  1. Najpierw wybieramy garnek. Naczynie powinno być odpowiednio duże i wysokie, by zmieściły się w nim słoiki. Niektórzy rozważają wekowanie innych opakowań na żywność, jednak słoiki ciągle cieszą się niesłabnącą popularnością.
  2. W garnku układamy słoiki z zawartością tak, by się ze sobą stykały, a następnie zalewamy gorącą wodą aż do poziomu zakrętek. Na spodzie garnka możemy dodatkowo umieścić ściereczkę zabezpieczającą.
  3. Doprowadzamy wodę do wrzenia i gotujemy jeszcze przez 20-30 min.
  4. Następnie wyciągamy słoiki, ustawiamy je do górny dnem, najlepiej w zacienionym miejscu, i przykrywamy ściereczką.

Skąd wiemy, że słoiki są prawidłowo zawekowane? Poznamy to po wklęsłej zakrętce!

Sposobów na to, jak wekować słoiki jest jednak więcej. Pasteryzowanie przy użyciu garnka bywa określane mianem wekowania „na mokro”, bo z użyciem wody. Jest też opcja wekowania „na sucho”. Wówczas proces przeprowadzamy z pomocą piekarnika.

Na czym polega pasteryzowanie słoików w piekarniku?

  1. Potrzebujemy dużej blachy, którą wyścielamy ściereczką, by później ustawić słoiki do wekowania – tym razem jednak do górny dnem. Ważne, by (podobnie jak w garnku) nie stykały się one ze sobą.
  2. Blachę z przygotowanymi słoikami wkładamy do nagrzanego do temperatury ok. 130 stopni piekarnika.
  3. Pasteryzujemy słoiki przez 30-40 minut i wyłączamy piekarnik.
  4. Po ostygnięciu piekarnika wyjmujemy słoiki, ustawiamy je w zacienionym pomieszczeniu i przykrywamy ściereczką

Pomyślnie przeprowadzony proces pasteryzacji poznamy po wklęsłej zakrętce słoika.

Co można wekować w słoiku?

Jest wiele dań, które świetnie sprawdzą się do przygotowania weków. Po jakie z nich sięgnąć? Proces pasteryzacji polecamy stosować w przypadku dań takich jak: leczo, bigos, zupy, sosy, dania i przeciery dla dzieci, dżemy, marmolady, gulasze mięsne i wegetariańskie. Wekować polecamy również soki owocowe domowej roboty.

Wekowanie – sposób na gotowy posiłek od ręki

Gotowe weki najczęściej przechowujemy w piwnicy lub spiżarce. Dużą zaletą jest to, że w każdej chwili możemy sięgnąć po danie w słoiku i szybko przygotować śniadanie, obiad lub kolację dla całej rodziny!

Artykuły spożywcze
Drogeria, kosmetyki i zdrowie
Zakupy niecodzienne
Elektronika
Dom i ogród
Wyposażenie domu