Od stuleci ogórki małosolne i kiszone należą do jednych z najbardziej znanych potraw tradycyjnej kuchni polskiej. Orzeźwiająco kwaśne, aromatyczne i pełne cennych dla zdrowia witamin kiszonki są doskonałą przekąską, dodatkiem obiadowym lub składnikiem przeróżnych dań, dlatego warto przygotować je na zimę. Jak zrobić ogórki małosolne? Przepis jest naprawdę bardzo prosty!
Popularne w Środkowej i Wschodniej Europie ogórki kiszone i małosolne są efektem działania bakterii mlekowych, które w procesie fermentacji rozkładają znajdujące się w komórkach warzyw węglowodany na prosty kwas mlekowy. Dzięki temu procesowi delikatnie słodkie warzywa nabierają zupełnie nowego, bo wyraziście kwaśnego smaku. Kiszenie ogórków w słoikach lub beczkach jest jedną z form konserwacji żywności, ponieważ powstały w fermentacji kwas mlekowy uniemożliwia rozwój bakterii odpowiedzialnych za gnicie, dlatego słoiki z kiszonkami mogą być przechowywane przez całą zimę.
Jak przygotować wyśmienite ogórki małosolne? Zalewa i umyte warzywa to nie wszystko. Duże znaczenie ma także naczynie, w którym będą mogły podlegać fermentacji. Do tego celu świetnie się nada duży wyparzony słoik albo kamionkowa beczka z niewielkim talerzykiem do dociążenia zawartości. Co jeszcze będzie potrzebne?
Mając pod ręką wszystkie przygotowane już składniki można zacząć przygotowywać ogórki małosolne – przepis jest prosty i sprawdzony, a dzięki niemu zaledwie 2 dni później można się cieszyć pyszną, chrupiącą zakąską.
Ogórków małosolnych nie trzeba układać w naczyniu tak ciasno jak tych przeznaczonych do kiszenia. Wystarczy je przełożyć dodatkami i przyprawami oraz przykryć w całości gorącą zalewą. Tak przygotowane ogórki należy przykryć w taki sposób, by miały stały dopływ powietrza. W tym przypadku najlepiej się sprawdza talerzyk dociążony niedużym kamieniem, przykrywka lub zakrętka, albo czysty materiał w przypadku słoika. Gotowe naczynie z ogórkami należy odstawić w zacienione miejsce, a znakiem, że są gotowe będzie mętnienie wody oraz pojawienie się charakterystycznego, orzeźwiającego aromatu.
Zarówno ogórki małosolne, jak i kiszone przygotowuje się dokładnie w ten sam sposób, a jedyna różnica pomiędzy nimi polega na tym, że te drugie podlegają kiszeniu nie przez dzień lub dwa, ale ponad tydzień. Nabierają wtedy znacznie intensywniejszego aromatu oraz mocno kwaśnego smaku.
Ogórki w wyniku fermentacji stają się nie tylko naturalnym probiotykiem i niskokaloryczną przekąską, ale również prawdziwą skarbnicą cennych dla zdrowia witamin oraz minerałów. Zawartość witamin C, K, E, A i z grupy B, a także magnezu, wapnia, potasu, sodu oraz licznych przeciwutleniaczy sprawiają, że ogórki małosolne i kiszone mogą wzmacniać odporność, poprawiać pracę układu nerwowego, hamować działanie wolnych rodników, regulować ciśnienie krwi, a także poprawiać trawienie m.in. poprzez uzupełnianie flory bakteryjnej jelit.
Dlaczego warto wiedzieć, jak zrobić ogórki małosolne? Przepis jest prosty, a kiszone warzywa doskonale uzupełniają smak pieczonych lub grillowanych mięs. Świetnie się również sprawdzają jako dodatek do tradycyjnych schabowych czy powszechnie lubianych mielonych. Lekko ukwaszone warzywa często są również serwowane w towarzystwie gulaszu oraz różnorodnych kasz. Jednak takie ogórki znajdują też zastosowanie w przygotowaniu różnorodnych potraw nadając im absolutnie wyjątkowego smaku:
Lista kategorii
Zużyty sprzęt i opakowaniaCertyfikat BIOPoznaj Nutri-scoreQR kodyNiedziele handlowe 2025Dodatkowe listingiUstawienia cookies