Aromatyczne, soczyste mięso i cudownie chrupiące kawałki warzyw – stir fry to sposób przyrządzania pozwalający na błyskawiczne smażenie poszczególnych składników potrawy tak, by zachowały one naturalny smak, jędrność oraz możliwie jak najwięcej cennych witamin. Jak smażyć w duchu stir fry? Co to za rodzaj kuchni? Sprawdzamy!
Duża, głęboka patelnia o charakterystycznym stożkowatym kształcie oraz mnóstwo składników pokrojonych w wąskie paski – takie zestawienie najczęściej kojarzy się z dalekowschodnia kuchnią (chińską, tajską, wietnamską), opartą przede wszystkim na świeżych warzywach, odrobinie mięsa, ryżu lub makaronie oraz na sporej ilości charakterystycznych dla danego regionu przypraw. Metoda stir fry wywodzi się właśnie ze wschodnich części Azji, gdzie jest bardzo popularna od wielu stuleci. Tamtejsi mieszkańcy przygotowują swoje posiłki poprzez krótkotrwałe podgrzewanie na bardzo dużym ogniu, dzięki czemu każdy z użytych składników zachowuje chrupkość oraz swój oryginalny smak.
Metoda stir fry polega na krótkotrwałym smażeniu produktów na silnym ogniu i bardzo mocno podgrzanej patelni, przy równoczesnym intensywnym mieszaniu. Pokrojone w cienkie słupki lub paski warzywa oraz mięso natychmiast zostają przypieczone, dzięki czemu cały smak, soczystość i bogactwo witamin pozostają zamknięte w ich wnętrzu. Najlepszym naczyniem do przygotowywania potraw stir fry jest stalowy lub żeliwny wok, który świetnie przewodzi ciepło i może rozgrzać się do bardzo wysokiej temperatury. Do smażenia w tym stylu należy również użyć tłuszczy o wysokim punkcie dymienia, czyli dobrze znoszącego intensywne podgrzewanie, jak np. olej rzepakowy, słonecznikowy, sezamowy, arachidowy czy ryżowy.
Potrawy przygotowane metodą stir fry wyróżniają się nie tylko wyjątkowym smakiem i aromatem, ale także ogromną wielobarwnością, zachęcającą nawet największych niejadków do spróbowania. Niewątpliwą zaletą tego sposobu przyrządzania jest dowolność w komponowaniu składników. Im więcej warzyw oraz dodatków znajdzie się w woku, tym potrawa będzie smaczniejsza i bardziej kolorowa. Co najlepiej się nadaje do smażenia stir fry?
Jak przygotować makaron stir fry? Co to jest? Zanim ryż lub makaron (sojowy, pszenny, ryżowy) trafi do woka, musi wcześniej zostać ugotowany i dobrze odcedzony, by nagromadzona wewnątrz woda nie spowolniła szybkiego smażenia w bardzo wysokiej temperaturze. Makaron czy ryż ugotowany na sypko należy dodawać pod sam koniec przygotowywania potrawy – wtedy się nie rozpadnie i zachowa apetyczną jędrność.
Choć metoda stir fry należy do jednego z najłatwiejszych sposobów przygotowania posiłku, duże znacznie ma zachowanie kolejności w czynnościach, dzięki czemu poszczególne składniki pozostaną chrupiące i soczyste:
Lista kategorii
Zużyty sprzęt i opakowaniaCertyfikat BIOPoznaj Nutri-scoreQR kodyNiedziele handlowe 2024Dodatkowe listingiUstawienia cookies