Miłośnicy kiszonek powinni koniecznie wypróbować smak kiszonego kalafiora – przez wielu określanego królem kiszonek. Jest pyszny, lekko chrupiący i co ważne, można długo przechowywać go w spiżarni. Proces fermentacji nie wpływa negatywnie na jego wygląd, więc nawet po upływie kilku miesięcy będzie prezentował się na talerzu znakomicie. Jakie właściwości ma kiszony kalafior? Z czym go jeść? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.
Domowej roboty kiszony kalafior idealnie sprawdzi się zimą. Pyszny i lekko chrupiący, z nutą słodyczy przełamaną słonym smakiem zalewy. Przyjemności związane z jedzeniem kiszonki z kalafiora będą prawdziwą ucztą dla zmysłów. Kiszony kalafior warto przygotować samodzielnie i porcjować go wedle uznania. Można ukisić go w dużych wekach lub małych słoiczkach „na raz”, idealnych do obiadu. Warto sięgać po niego zawsze, kiedy najdzie Cię ochota na smaczną przekąskę.
Przepis na kiszonkę z kalafiora nie jest skomplikowany. Powinien poradzić sobie z nim każdy początkujący kucharz. Poniżej krótki przepis na kiszonkę z kalafiora:
Jak każda inna kiszonka, kiszony kalafior ma wiele pozytywnych właściwości. Wykazuje działanie przeciwutleniające, dzięki czemu może przeciwwdziałać procesom starzenia się. Posiada niski indeks glikemiczny, co sprawia, że to dobra propozycja dla cukrzyków oraz osób na diecie. W kiszonce z kalafiora znajdziesz witaminy z grupy A, K, E oraz C, a także kwas foliowy. To jednak nie wszystko! Jedząc kiszonkę z kalafiora, dostarczasz swojemu organizmowi żelazo oraz magnez.
Kiszonka z kalafiora doskonale smakuje jako samodzielna przekąska, ale równie dobrze można ją jeść w towarzystwie innych warzyw czy mięs. Sprawdzi się na obiad, kolację, a także w porze lunchu. Oto kilka ciekawych pomysłów na wykorzystanie kiszonki z kalafiora.
To jedna z najprostszych metod na przygotowanie smacznej przekąski z kalafiora na każdą okazję. Paprykę pokrój w kostkę, dodaj ogórek i pokrojonego w cienkie plasterki pora (możesz wcześniej sparzyć go wrzątkiem). Do warzyw dodaj kiszone różyczki z kalafiora i majonez. Dopraw do smaku świeżo mielonym pieprzem, solą i czosnkiem.
Dwa wędzone udka z kurczaka pokrój w drobną kostkę. Dodaj różyczki kiszonego kalafiora (im więcej, tym smak będzie bardziej intensywny). Następnie obierz ze skórki ogórka i pokrój go w grubsze plasterki. Do warzyw dodaj puszkę słodkiej kukurydzy, 4 łyżki majonezu i małą łyżeczkę musztardy (może być ostra). Dopraw solą i pieprzem. Wymieszaj do dokładnego połączenia się składników.
Około 300 gram kiszonego kalafiora pokrój na drobne kawałki. Ugotuj na twardo 3 jajka i pokrój je w drobną kostkę. Przełóż kalafiora i jajka do większej miski, dodaj puszkę kukurydzy, ok. 150 g żółtego sera startego na dużych oczkach i 2-3 łyżki majonezu. Na koniec dopraw do smaku solą lub pieprzem. Dla przełamania smaków sprawdzi się posiany koperek lub szczypiorek.
Z kiszonego kalafiora można z powodzeniem przygotować pożywną zupę dla całej rodziny. Przygotuj bulion warzywny. Kiszonego kalafiora odcedź, ale zachowaj zalewę (będzie potrzebna). Ziemniaki obierz, pokrój w kosteczkę i ugotuj w oddzielnym garnku, w lekko osolonej wodzie. Do bulionu wrzuć kiszonego kalafiora i kawałki marchewki – ugotuj. Kiedy warzywa będą już miękkie dodaj ugotowane ziemniaki. Zupę dopraw zalewą z kiszonki. Najlepiej dolewać stopniowo, cały czas próbując. Danie wykończ solą i pieprzem.
Latem warto sięgnąć po słoiki i przygotować sobie domowej roboty kiszonki z kalafiora na zimę. Chrupiąca i lekka przekąska to nie tylko niezastąpiony element wielu sałatek, ale też surówka obiadowa. Wyśmienicie komponuje się z przepisami tradycyjnej kuchni polskiej. Dodaj kalafiora z zalewy do klasycznego schabowego z ziemniakami lub pieczonej karkówki.
Lista kategorii
Zużyty sprzęt i opakowaniaCertyfikat BIOPoznaj Nutri-scoreQR kodyNiedziele handlowe 2024Dodatkowe listingiUstawienia cookies