Jaką kaszę do krupniku wybrać? Czy należy ją płukać?

Jaka kasza do krupniku będzie dobra? Jeśli przygotowywanie tradycyjnych polskich potraw nie jest Twoją najmocniejszą stroną, warto staranniej podejść do skompletowania wszystkich składników, aby uniknąć rozczarowania. Czemu to takie ważne, gdy myślimy o przygotowaniu wszystkich potrzebnych rzeczy do krupniku? Kasza jest w końcu najbardziej charakterystyczną cechą tej zupy!Jaką kaszę do krupniku wybrać? Czy należy ją płukać?

Za co kochamy krupnik?

Krupnik to tradycyjna polska zupa jadana równie często jak rosół czy pomidorowa. Jakie są jej główne cechy?

  • składa się z tanich, łatwo dostępnych składników,
  • jej przygotowanie jest stosunkowo proste,
  • jest niskokaloryczna,
  • jest lubiana przez dzieci i polecana na przeziębienie.

Teraz widać, jak wiele zalet ma krupnik. Jaka kasza powinna się w nim znaleźć? Za chwilę to wyjaśnimy! Nie ma wątpliwości, że bez kaszy nie ma krupniku. Świadczy o tym nawet nazwa zupy. Wzięła się od krup, czyli zbitych grudek kaszy!

Jaka kasza do krupniku?

Włoszczyzna, cebula, ziemniaki, sól, i pieprz, pietruszka, koperek, liście laurowe to standardowe składniki do krupniku. Jaka kasza powinna uzupełniać ten przepis? Tutaj mamy kilka różnych opcji.

  • Kasza jęczmienna – to dość częsty wybór, przy czym należy zaznaczyć, że w tej kategorii mieści się też kasza pęczak (nazywana też po prostu pęczakiem jęczmiennym).
  • Kasza jaglana – także dobrze sprawdzi się w krupniku. Oprócz używania do zup, ma także wiele innych zastosowań. Weganie używają często tej lepkiej, drobnej kaszy do zrobienia bezmięsnych kotletów.
  • Kasza manna  – sprawi, że zupa będzie wyjątkowo delikatna.
  • Kasza gryczana – to raczej nieoczywisty wybór, ponieważ ten rodzaj kaszy ma najczęściej zastosowanie jako dodatek do gulaszu i innych potraw z gęstymi sosami. Sprawdzi się jednak również w krupniku, gdy szukamy jakiejś odmiany.
  • Inne opcje – znacznie rzadziej sięga się po pozostałe produkty – kaszę owsianą albo nawet ryż.

Jaka najlepsza kasza na krupnik?

Trudno jednoznacznie powiedzieć, jaka kasza na krupnik sprawdzi się najlepiej w Twoim domu. Zdania co do ostatecznego składu tej potrawy są podzielone, a ulubione receptury często przekazywane z pokolenia na pokolenie. Nie można zatem powiedzieć, jaka jest najlepsza kasza. Na krupnik nadaje się kilka odmian i można używać ich zamiennie, w zależności od tego, którą akurat masz w domu.

Czy płukać kaszę do krupniku?

Wiesz już, jaka kasza do krupniku może się sprawdzić. Pozostaje jeszcze kwestia ustalenia, kiedy dodać kaszę, w jakiej ilości oraz czy płukać ją do krupniku. W sprawie płukania zdania są podzielone. Jeśli tego nie zrobimy, zupa będzie bardziej gęsta i klejąca, niemniej wielu osobom wcale to nie przeszkadza. Znacznie ważniejsze jest, żeby kaszę wrzucić do garnka w odpowiednim momencie. Gdy zrobimy to za późno, będzie twarda i surowa, gdy za wcześnie – rozgotowana. Nie należy też przesadzić z ilością kaszy na krupnik. Odpowiednia proporcja to jedna szklanka na 3–4 litry wody.

Krupnik – jaka kasza?

Jeśli masz sprawdzoną rodzinną recepturę, nie ma obaw, że coś pójdzie nie tak. Poprzednie pokolenia doszły do tak dużej wprawy w gotowaniu, że już dobrze wiedziały, jaka jest dla nich najlepsza kasza na krupnik i jak dokładnie przygotować ten przepis. Dobrze jest korzystać z doświadczeń innych!

Moda na tradycyjną polską kuchnię wraca, więc kulinarnego dziedzictwa nie należy lekceważyć. W tym miejscu warto wspomnieć, że sama idea jedzenia zupy z kaszą może zostać twórczo rozwinięta. Gdy poradzimy sobie z krupnikiem, można przygotowywać także inne zupy na bazie kaszy, jak chociażby zupa krem z marchewki z kaszą jaglaną i napojem kokosowym.

Przeczytaj też więcej o charakterystyce produktów pełnoziarnistych – w tym właśnie kaszy!

Artykuły spożywcze
Drogeria, kosmetyki i zdrowie
Zakupy niecodzienne
Elektronika
Dom i ogród
Wyposażenie domu