Jak zagęścić sos? Czy da się to zrobić bez mąki?

Jak zagęścić sos? To pytanie często pojawia się podczas przygotowywania posiłków. Sosy to ważna część wielu dań. Chociażby w przypadku makaronów czy dań z ryżem dobry sos decyduje o odbiorze całej potrawy. Jeśli będzie słabo doprawiony, zbyt gęsty lub zbyt rzadki, przyniesie rozczarowanie. Warto zatem wiedzieć, czym zagęścić sos, żeby był dobry. Poniżej prezentujemy listę najlepszych sposobów na zagęszczenie sosu.Jak zagęścić sos? Czy da się to zrobić bez mąki?

Jak zagęścić sos mąką?

Wiele osób na pytanie, czym zagęścić sos ma tylko jedną prosto odpowiedź – mąką! To sprawdzony od lat sposób na kontrolowanie konsystencji wielu sosów mięsnych albo grzybowych. Mąka powinna być wymieszana z niewielką ilością wody. Powstały roztwór należy wlać do gotującego się sosu i ponownie zagotować, cały czas mieszając. Uważaj jednak, żeby nie przesadzić z ilością mąki, bo to może znacząco zmienić smak sosu!

Jest także inny sposób na zagęszczenie sosu mąką: tworzy się tak zwaną zasmażkę. W tym wariancie nie mieszamy mąki z wodą, tylko z roztopionym tłuszczem – olejem, masłem, smalcem.

Jaką mąką zagęścić sos?

W tej kwestii panuje duża dowolność. Zazwyczaj sięgamy po mąkę pszenną, która jest bardzo uniwersalna, a co za tym idzie – odpowiednia także do sosów. Jednak równie dobrze można użyć mąki ziemniaczanej, skrobi kukurydzianej albo innego składnika tego typu. Tak naprawdę nie ma większego znaczenia, jaką mąką zagęścić sos – wystarczy sięgnąć po tę, którą mamy akurat pod ręką.

Jak zagęścić sos bez mąki? Najlepsze sposoby

Niektórzy starają się wyeliminować mąkę z jadłospisu – nawet w sosach. Nie oznacza to jednak, że rezygnując z niej, traci się wszystkie możliwości. Wciąż istnieją inne metody na zbyt rzadki sos.

  • Odparowanie wody – sposób genialny w swojej prostocie. Jeśli sos jest byt płynny ,po prostu należy umieścić go na dużym ogniu i obserwować, jak wody zamienionej w parę stopniowo ubywa, a sos gęstnieje.
  • Koncentrat pomidorowy – dobrze sprawdzi się oczywiście w sosie pomidorowym, ale również w innych sosach do makaronu.
  • Śmietana dobra opcja dla sosów grzybowych. Śmietana w sosie pełni podobną funkcję co w zupie – zagęszcza i zmienia barwę na jaśniejszą.
  • Miksowanie składników – za pomocą blendera przerobimy każdą zwykłą zupę na zupę krem. W podobny sposób można także mieszać na gładką masę składniki niezbędne do przygotowania sosu. Po przepuszczeniu przez blender sos będzie zdecydowanie gęstszy.

Wiesz już, jak zagęścić sok bez mąki, a jak z mąką? Podsumowanie

Bez względu na to, czym zagęścisz sos, należy podchodzić do zagadnienia ostrożnie i starannie. Ważne jest mieszanie od dna, żeby sos nie przywierał, a także doprawianie i próbowanie podczas przygotowywania.

Jest także inna, alternatywna droga. Jeśli nie lubisz przygotowywać sosów samodzielnie albo po prostu nie masz na to czasu, zawsze można kupić gotowe sosy w słoikach. Wiele z nich to bardzo dobra opcja, szczególnie jeśli zależy Ci na przygotowaniu szybkiego obiadu.

Jak rozcieńczyć zbyt gęsty sos?

Czasami tworząc sos, napotkamy odwrotny problem – może być zbyt gęsty i przez to źle dopasowany do przygotowywanej potrawy. Na szczęście w tej sytuacji także można interweniować. Najpopularniejszym sposobem na rozcieńczanie zbyt gęstego sosu jest dolewanie wody. Czasami zamiast wody używa się także innych substancji – przede wszystkim bulionu.

A jeśli nie masz pomysłu na to, jaki domowy sos przyrządzić, sprawdź nasze przepisy na pyszne dipy!

Artykuły spożywcze
Drogeria, kosmetyki i zdrowie
Zakupy niecodzienne
Elektronika
Dom i ogród
Wyposażenie domu